29. 6. - 8. 7. 2023
18 990
letenka cca 12000 Kč
více
29. 6. - 8. 7. 2023
Již proběhlo

Ázerbájdžán

Brána mezi Evropou a Asií. Země ohně a vody krčící se ve stínu Kavkazu.

Expedice #952
10 dnů29. 6. - 8. 7. 2023
AsieÁzerbájdžán
9Účastníků
Náročnost
3 z 5
Ázerbájdžán, brána mezi Evropou a Asií. Země ohně a vody krčící se ve stínu Kavkazu, ale především ve stínu sousední Gruzie a Arménie, které přitahují více cestovatelů. Znamená to, že je Ázerbájdžán méně zajímavý? Neznamená! Pojeď s námi na naši první průzkumnou výpravu do této zakavkazské republiky a vylézt při té příležitosti na její nejvyšší horu Bazardüzü (4 466 m)!

Ázerbájdžán je zvláštní země. Směs Turecka, Persie, postsovětského režimu a čerstvě nabytého ropného bohatství. Hornatá země s divokou přírodou s bahenními sopkami, věčně hořícími plameny nad ložisky zemního plynu, mohutnými horami, chudým venkovem, ale i pohádkově bohatým Baku s nablýskanými mešitami a mrakodrapy. Země, kde se můžeš vykoupat v moři (i když falešném), v termálních vřídlech, ale taky v ropných koupelích. Země, kde můžeš obdivovat staré karavanseráje a okázalé chánské paláce, ale také nasávat atmosféru malebného venkova skrývajícího se pod zasněženými štíty Kavkazu. Země, která se otevřela pro cizince relativně nedávno, a proto tam není přecpáno – pojďme toho včas využít!

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Nejnáročnější bude na této výpravě výstup na nejvyšší horu Bazardüzü (4 466 m), která není sice technicky náročná, ale pohyb v této nadmořské výšce dá zabrat i zkušeným horalům. Pokud pravidelně sportuješ, výstup určitě zvládneš.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Ázerbájdžán je bezpečná země. Kriminalita je velmi nízká. Je však třeba se vyvarovat kritice režimu a raději i diskuzím o Arménii a Náhorním Karabachu.

Víza a režim vstupu

Do Ázerbájdžánu je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po skončení akce. POZOR! Ázerbájdžán odmítá vstup lidem, kteří mají v pasu důkaz o návštěvě Arménie. V případě návštěvy Náhorního Karabachu může dojít i k udělení doživotního zákazu vstupu do Ázerbájdžánu. V takovém případě je nutné si včas vyřídit čistý pas. Vízum do Ázerbájdžánu se vyřizuje předem na internetu, stojí 23 USD. S jeho vyřízením ti pomůžeme. Nově jsou od konce března zrušena veškerá covid opatření, není tedy potřeba žádné covid očkování.

Doprava

Poletíme společně z Prahy / Vídně do Baku. Koupi letenek domluvíme společně na stejný termín. V Baku si to projedeme MHD a potom na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa. Především do horských silnic je tahle prověřená sovětská klasika ideální. Řídit bude průvodce a 1-2 další řidiči z řad účastníků.

Ubytování

Po celou dobu výpravy budeme spát v místních hotelech. Stany a karimatky tentokrát necháme doma. Na naše způsoby bude výprava poměrně komfortní. Pokoje budou povětšinou po 2 - 4 lidech.

Stravování

Občerstvení a stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Pokud jsi ještě neochutnal místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Ázerbájdžánská kuchyně je směsí turecké a perské. Naprostou klasikou je plov (rýže ochucená šafránem s bylinkami, zeleninou a masem), jinak se setkáš se spoustou masa, plněnými knedlíčky, několika druhy chleba, rajčaty, lilky a čerstvým sýrem. V horách bude nejlepší vsadit na domácí stravu přímo u hostitelů. To samozřejmě doplníme degustací místního vína, koňaku a vodky, případně čaje.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE. Pro výstup na Bazardüzü není potřeba mít mačky, cepín nebo sedák. Stačí Ti kvalitní pohorky, teplé oblečení a nepromokavá bunda.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Do Ázerbájdžánu odletíme z Prahy / Vídně s přestupem v Istanbulu. Je zde možnost přímého spoje z Budapešti, kam bychom se dostali společně z Brna naší expediční dodávkou - rozhodneme se podle ceny letenek. Přiletíme-li rozumně, projdeme se po městě.

2. den

Dnešní den strávíme v metropoli Baku. Projdeme si jak staré Baku a historické monumenty jako zoroastriánský Chrám ohně, tak i moderní architektonické výstřednosti – plamenné věže či kulturní centrum Heydara Aliyeva. Odpoledně můžeme zajít na pláž a okoupat se. Večer strávíme v hotelu a okoštujeme místní pálenku.

3. den

Jižně od Baku se nachází Qobustan – oblast proslulá zaprvé petroglyfy starými až pět tisíc let, zadruhé množstvím miniaturních bahenních vulkánů. Není moc míst na světě, kde lze takové úkazy vidět, a není moc míst na světě, kde se v nich dá i vykoupat :-D Sopky jsou směsicí horké vody a plynů a bublají po celý den i noc. Po cestě se zastavíme u významné mešity Bibi Heybat, ze které je výhled na masivní ropná pole.

4. den

Z Baku vyrazíme na sever Ázerbájdžánu. Zastavíme u „hořící skály“ Yanar Dag, „cukrových“ růžovo-bílých hor a nádhernou cestou pozdě odpoledne dojedeme do horské vesnice Xinaliq (pokud bychom se zdrželi po cestě a nestíhali, přespíme ve městě Quba a do Xinaliqu pojedeme druhý den ráno).

5. den

Kdyby byl Ázerbájdžán v Evropě, Xinaliq je jednou z nejvýše položených vesnic. Nachází se na dohled od dagestánské hranice ve výšce 2 350 m a už jen samotná cesta tam je zážitek, stejně tak jako ubytování, protože budeme bydlet u místních, s čímž souvisí i degustace horské kuchyně (masožravci si zajisté užijí, vegetariáni nechť se raději předzásobí sušenkami – takhle vysoko nic moc neroste). Ráno nás v něm vyzvedne náš průvodce, se kterým se vydáme na nejtěžší část celé výpravy - výstup na nejvyšší horu země Bazardüzü (4466 m n. m.). Čtyřkolkami přejedem průsmyk do údolí Shahyaylag, odkud už se budeme kochat výhledy na čtyřtisícovky. Auta zaparkujeme ve 2900 m n. m. a pěšky dojdeme do základního tábora ve 3250 m n. m. Pokud se nám bude chtít, uděláme si ještě výšlap trochu výše pro lepší aklimatizaci.

6. den

Vrcholový den! Vstaneme velmi brzo ráno, určitě před východem slunce. 1200 metrů převýšení nám zabere něco mezi 4 - 6 hodinami. Výstup není nijak technicky náročný a místního průvodce bychom si na něj normálně určitě nebrali, ale jsme v hraniční oblasti s Dagestánem, a tak je to bohužel povinnost. Začátek je fyzicky náročný výstup sutí, ale závěrečný hřebínek už je za odměnu. Vrchol si patřičně užijeme a vydáme se na zábavný sestup dolů - kdo nikdy nebruslil jemnou sutí dolů, netuší, jaká je to zábava. Ještě večer přejedeme auty zpátky do Khinaliqu. Kdo by se fyzicky na výstup necítil, není problém zůstat celý den v basecampu a jen se kochat výhledy.

7. den

Ráno ještě strávíme u vodopádů v Khinaliqu a následně se vydáme do vnitrozemí Ázerbájdžánu, přesun nám zabere celý den, ale zpestříme si ho zastávkami. Okoukneme Naftalan – město proslulé údajně léčivými ropnými lázněmi, skalní svatyni Diri Baba nebo mešitu Jummah. Pokud budeme chtít, můžeme zajet do vesnice Lahic, která je známá, kromě svého krásného okolí, taky kovotepci a dřevěnými domy.

8. den

Prozkoumáme historii Ázerbájdžánu. Zavítáme do města Sheki, které leží na historických karavanních stezkách. Pyšní se historickým karavanserájem a honosně dekorovaným palácem chánů. V jednom z nich přespíme.

9. den

Vrátíme se z vnitrozemí zpět do Baku a když zbude čas, skočíme na jih od města k moři. Odletíme večer, případně druhý den ráno.

10. den

Návrat do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se sním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Vízum
 • Letenku
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Permit pro výstup na Bazardüzü (110 USD)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?