Brána mezi Evropou a Asií. Země ohně a vody krčící se ve stínu Kavkazu.
Ázerbájdžán je brána mezi Evropou a Asií. Zvláštní směs Turecka, Persie, postsovětského režimu a čerstvě nabytého ropného bohatství. Země ohně a vody krčící se ve stínu Kavkazu, lehce opomíjená ve srovnání se sousední Gruzií a Arménií, které přitahují mnohem více cestovatelů. Znamená to, že je Ázerbájdžán méně zajímavý? Rozhodně ne! Pojeď s námi na naší druhou výpravu do této zakavkazské republiky a vylez při té příležitosti na 2 nejvyšší hory Bazardüzü (4 466 m n.m.) a Shahdagh (4 243 m n.m.).
Hornatá země s divokou přírodou a bahenními sopkami, věčně hořícími plameny nad ložisky zemního plynu, mohutnými horami, chudým venkovem, ale i pohádkově bohatým Baku s nablýskanými mešitami a mrakodrapy. Země, kde se můžeš vykoupat v moři (i když falešném), v termálních vřídlech, ale taky v ropných koupelích. Země, kde můžeš obdivovat staré karavanseráje a okázalé chánské paláce, ale také nasávat atmosféru malebného venkova skrývajícího se pod zasněženými štíty Kavkazu. Země, která se otevřela pro cizince relativně nedávno, a proto tam není přecpáno – pojďme toho včas využít!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Nejnáročnější bude dvojvýstup na 2 nejvyšší hory Azerbajdžánu na Bazardüzü (4 466 m n.m.) a Shahdagh (4 243 m n.m.) které nejsou sice technicky náročné, ale pohyb v této nadmořské výšce dá zabrat i zkušeným horalům. Pokud pravidelně sportuješ, výstup určitě zvládneš.
Ázerbájdžán je bezpečná země. Kriminalita je velmi nízká. Je však třeba se vyvarovat kritice režimu a raději i diskuzím o Arménii a Náhorním Karabachu.
Do Ázerbájdžánu je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po skončení akce. POZOR! Ázerbájdžán odmítá vstup lidem, kteří mají v pasu důkaz o návštěvě Arménie. V případě návštěvy Náhorního Karabachu může dojít i k udělení doživotního zákazu vstupu do Ázerbájdžánu. V takovém případě je nutné si včas vyřídit čistý pas. Vízum do Ázerbájdžánu se vyřizuje předem na internetu, stojí 26 USD a přijde ti do 3 dnů online. S jeho vyřízením ti pomůžeme. Od minulého roku jsou zrušena veškerá covid opatření, není tedy potřeba žádné covid očkování.
Poletíme společně z Prahy / Vídně do Baku. Koupi letenek domluvíme společně na stejný termín. V Baku si to projedeme taxíky a potom na nás budou čekat offroady - které jsou vhodné na všechny vozovky světa. Jdou samozřejmě půjčit i legendární Lady Niva, které určitě přispějí k místnímu koloritu, ale zas jsou menší. Rozhodneme se dle počtu účastníků. Řídit bude průvodce a 1 řidič z řad účastníků.
Po většinu výpravy budeme spát v místních hotelech. Jedinou výjimkou budou 3 noci strávené v horách. Stany, spacák a karimatky si tedy vezmeme. Pokoje budou povětšinou po 2 - 4 lidech.
Občerstvení a stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Ázerbájdžánská kuchyně je směsí turecké a perské. Naprostou klasikou je plov (rýže ochucená šafránem s bylinkami, zeleninou a masem), jinak se setkáš se spoustou masa, plněnými knedlíčky, několika druhy chleba, rajčaty, lilky a čerstvým sýrem. Někomu může jídlo přijít poněkud olejnaté. Dle minulé výpravy je skoro nemožné mimo Baku sehnat kafe, a to ani 3v1, tzn. lepší si vzít z domů. V horách bude nejlepší vsadit na domácí stravu přímo u hostitelů. To samozřejmě doplníme degustací místního vína a koňaku, případně čaje.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE. Pro výstup na Bazardüzü ani Shahdagh není potřeba mít mačky, cepín ani sedák. Stačí Ti kvalitní pohorky, teplé oblečení a nepromokavá bunda.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Do Ázerbájdžánu odletíme přímým spojem z Prahy / Vídně s Azerbaijan airlines. Pokud by linku do té doby zrušili, poletíme pravděpodobně s přestupem ve Waršavě. Rozhodneme se podle ceny letenek. Přiletíme-li rozumně, projdeme se po městě.
Dnešní den strávíme v metropoli Baku. Projdeme si jak staré Baku a historické monumenty, tak i moderní architektonické výstřednosti – plamenné věže či kulturní centrum Heydara Aliyeva. Navštívíme jedno z mnoha muzeí jako muzeum koberců či miniaturních knížek. Odpoledně můžeme zajít na pláž, okoupat se. V neposlední řadě koupíme plynové bomby. A určitě nás nemine ani restaurace s dobrým jídlem a večer nad koštovačkou místního vína či pálenky. Spaní na hotelu
Ráno si vyzvedneme offroady. Potom pojedeme na jih od Baku kde se nachází Qobustan – oblast proslulá zaprvé petroglyfy starými až pět tisíc let, zadruhé množstvím miniaturních bahenních vulkánů. Není moc míst na světě, kde lze takové úkazy vidět, a není moc míst na světě, kde se v nich dá i vykoupat :-D Sopky jsou směsicí horké vody a plynů a bublají po celý den i noc. Po cestě se zastavíme u významné mešity Bibi Heybat, ze které je výhled na masivní ropná pole. Večer zamíříme na sever od města a zastavíme u „hořící skály“ Yanar Dag a u zoroastriánského Chrámu ohně. Spaní v hotelu.
Přejezd do Naftalenu, město proslulé údajně léčivými ropnými lázněmi. Po cestě navštívíme skalní mauzoleum Diri Baba a stavíme se rovněž ve staré vesničce Lahic, která je známá, kromě svého krásného okolí, taky kovotepci a kamennými domy. V Naftalenu bychom chtěli být nejpozději ve 3, abychom si tu koupel dostatečně užili :) Spaní v hotelu.
Dnes si poprvé protáhneme nohy a vydáme se k branám NP Goygol. Tam si domluvíme místního guida a půjdeme na horu Kepez (3066 m n.m.). I když se jedná o třítisícovku, tak nás strážci parku na korbě auta dovezou až 500 výškových metrů pod vrchol. Hora bude pro nás snadným kouskem a dobrou aklimatizací pro výstupy na Kavkaze. Hora se nachází nedaleko hranic s Náhorním Karabachem, a proto z jejích vršku uvidíme karabašské území. Celé nám to zabere asi 7 hodin. Odpoledne přejezd do Sheki, subjektivně nejhezčí město Azerbajdžánu. Prohlídka města, odpočinek, večerní pohoda. Spánek hotel.
Ráno si dáme dobrou snídani, krátký rozchod po vesnici a poté už nás čeká celodenní přejezd do horské vesnice Xinaliq. Kdyby byl Ázerbájdžán v Evropě, Xinaliq je jednou z nejvýše položených vesnic. Nachází se na dohled od dagestánské hranice ve výšce 2 350 m a už jen samotná cesta tam je zážitek, stejně tak jako ubytování, protože budeme bydlet u místních, s čímž souvisí i degustace horské kuchyně. Na ubytování se setkáme s místním guidem a probereme itinerář na příští 3 dny.
Ráno nás v něm vyzvedne náš průvodce, se kterým se vydáme na nejtěžší část celé výpravy - výstup na nejvyšší horu země Bazardüzü (4466 m n. m.). Čtyřkolkami přejedeme průsmyk do údolí Shahyaylag, odkud už se budeme kochat výhledy na čtyřtisícovky. Auta zaparkujeme ve 2900 m n. m. a pěšky dojdeme do základního tábora ve 3250 m n. m. Pokud se nám bude chtít, uděláme si ještě výšlap trochu výše pro lepší aklimatizaci.
Vrcholový den! Vstaneme velmi brzo ráno, určitě před východem slunce. 1200 metrů převýšení nám zabere něco mezi 4 - 6 hodinami. Výstup není nijak technicky náročný a místního průvodce bychom si na něj normálně určitě nebrali, ale jsme v hraniční oblasti s Dagestánem, a tak je to bohužel povinnost. Začátek je fyzicky náročný výstup sutí, ale závěrečný hřebínek už je za odměnu. Vrchol si patřičně užijeme a vydáme se na zábavný sestup dolů - kdo nikdy nebruslil jemnou sutí dolů, netuší, jaká je to zábava. V base campu budeme kolem oběda. Dnes nás čeká ještě krátký sestup k autu a asi hodinový přesun jeepem do druhého základního tábora pod majestátní Shahdagh.
Výstup na 2. nejvyšší horu Azerbajdžánu Shahdagh (4 243 m n.m.). Kdo by se fyzicky na výstup necítil, není problém zůstat celý den v basecampu a jen se kochat výhledy. Okolí a Kavkaz obecně je opravdu nádherný. Pokud by se skupina shodla či počasí zavelelo, je možné tento ten den použít jako rezervní a jít až den další. Pobyt v pohraničí přísně hlídán a je třeba mít permit na konkrétní dny, my jsme si jej proto zařídili na dny 4. Takže máme jeden den rezervní. Pokud vylezeme, ještě večer přejedeme auty zpátky do Xinaliqu. Večerní oslava výstupů.
Pokud půjde vše dle plánu, uděláme si volnější ráno. Před obědem vyjedeme zpět do Baku. Pokud to nestihneme už cestou do Xinaliqu, stavíme se na skalní formaci Beşbarmaq a vylezeme na jednu z Candy Cane Mountains. Na jídlo se zastavíme na nějaké písečné pláži u Kaspického moře. V podvečer se naposledy ponoříme do ruchu Azerbajdžánu. Nakoupíme suvenýry a zajdeme do města. Zároveň může tento den posloužit jako rezervní pro výstup. Do Baku se dá stihnout dojet ještě večer (jsou to 4 hodiny). Spánek v hotelu.
Ranní odlet domů do ČR.
Bohužel pohraničí s Ruskem není přípustní bez local guida a trojího povolení, a proto musíme využít služby místní agentury, která nás bude doprovázet.