8. 7. - 22. 7. 2023
16 990
letenka cca 15000 Kč
více
8. 7. - 22. 7. 2023
Již proběhlo

Kazachstán - Ťan-šan

Malebná horská údolí plné zeleně a pasoucích se koní, čtyřtisícová sedla, písečné duny i tepající velkoměsta. Kazachstán je země kontrastů a překvapení.

Expedice #943
15 dnů8. 7. - 22. 7. 2023
AsieKazachstán
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Expedition Club vždy rád objevoval nové horské oblasti. Jinak tomu nebude ani nyní! Chceme se podívat do nejzapadlejší části Kazachstánu, na trojmezí s Kyrgyzstánem a Čínou. Pouze na jediném místě v Kazachstánu se vrcholy tyčí přes 5000 metrů a je to právě zde. A zvedají se mnohem, mnohem výše. Věz, že právě zde leží jediná kazašská sedmitisícovka a 3 šestitisícovky a my všechny z nich uvidíme. Stačí se podívat do mapy a pochopíš o jak výjimečné místo se jedná. Absolvujeme průzkumnou výpravu pod vrchol Pik Mramornaya stena 6250 m n.m. a Pik Bayankol 5841m n. m. a jednou snad zorganizovali i expedici na jeden z těchto vrcholů. Nyní máme nehorolezecké cíle, ovšem neméně ušlechtilé. V plánu je 10ti denní trek mimo civilizaci podél hranice s Kyrgyzstánem. Budeme se potulovat a prozkoumávat dlouhá údolí, překračovat čtyřtisícová bezejmenná sedla, zatímco se nad námi budou tyčit tyrkysové štíty. V průběhu treku si možná nějakou čtyřtisícovku vylezeme, kdo ví. Tohle je objevitelská výprava, je možné, že nám jedno ze sedel uzavře plánovanou trasu a budeme muset přejít do druhého údolí. Ale není to vlastně jedno? Hlavně když budeme "ztraceni" v horách. Pokud máš rád odpočinek spojený s fyzickou námahou na odlehlém místě, jsi na správné adrese!

4
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška
Desetidenní trek s přechody až čtyřtisícových sedel rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Trek je naší první výpravou do této oblasti, a proto se může stát, že nás terén překvapí, budeme proto vybavení kompletní ledovcovou výbavou včetně maček. Dle toho bude i těžký batoh. Na pár místech budeme muset překonat suťové a ledovcové pole a přebrodit pár řek. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo už má nějaké zkušenosti, chce se kousnout, podívat se do světa vysokých hor v zajímavé destinaci a užít si to :-)
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Kriminalita je srovnatelná s ČR. Kazachstán je pro turisty bezpečná země. Během treku v horách a výstupů se budeme pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, ovšem s řádnou postupnou aklimatizací. Výška 4000 m by pro zdravého člověka neměla představovat větší problém. V závislosti na individuální fyziologii však riziko výškové nemoci nelze vyloučit. V rámci treku půjdeme i přes bezejmenná sedla, budeme brodit řeky a přecházet  a sněhové/ledovcové pole. Je proto možné, že průvodce po zvážení lehce pozmění plánovanou trasu.

Víza a režim vstupu

Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů. Pro vstup na území Kazachstánu je potřeba cestovní pas s minimální platností 6 měsíců. Do pohraniční oblasti je třeba permit, který zařídíme předem.

Doprava

Zpáteční letenky z Prahy do Almaty se běžně pohybují v ceně okolo 600 EUR. Termín akce přizpůsobíme vhodnému letu. Odlet preferujeme z Prahy/Vídně. Na místě se budeme pohybovat mikrobusem a maršrutkami.

Ubytování

Spát budeme 4 noci v hotelu nebo v jurtách. Zbylé noci strávíme v horách ve stanu. Spacák, stan a karimatku tedy s sebou.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Nedílnou součástí výpravy je ochutnávání místní kuchyně a specialit. Tomu se pochopitelně budeme oddávat v co největší míře. Do hor na trek však doporučuji vzít dehydrované potraviny z Česka. Vařit si budeme na plynových vařičích. Plynové bomby koupíme na místě.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás v půjčovně.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy/Vídně do Almaty.

2. den

Pravděpodobně velmi brzký ranní přílet. Namíříme si to rovnou na tzv. Green bazar, kde dokoupíme všechno potřebné na následující dny v horách, včetně plynových bomb. V rychlosti nakoukneme do města (ale neboj, budeme mít na něj více času později). Nebudeme nic prodlužovat a odpoledne se přesuneme soukromou dopravou rovnou až na výchozí místo treku. Spaní v horském hotelu. Pokud přiletíme později, pravděpodobně budeme spát v Almaty a pojedeme až další den.

3. - 12. den

Ráno si pospíme do kdy budeme potřebovat. Nebudeme vůbec spěchat a dáme si snídani pod třítisovkami. Po obědě vyjdeme na naši 10ti denní pouť. V rámci okružního treku budeme spát u jezer, přecházet čtyřtisícová sedla a nejednou na nás vykoukne Chan Tengri. Na nejzašším místě treku dojdeme až do Base campu majestátního vrcholu Mramornaya stěna. Cestu zpět půjdeme přímočaře širokým údolím a v zádech se nám budou tyčit hory. Naše trasa může vypadat nějak TAKTO, ale ber to prosím velmi, velmi orientačně. V rámci treku máme spoustu ústupových tras. Trek se dá zkrátit, prodloužit, dá se absolvovat i bez přechodu ledovců. Některé věci se vyjasní až na místě. Trek ukončíme na stejném místě, kde začneme. Dáme si teplou Banyu, studené pivo a zasloužený odpočinek.

13. den

Abychom nestrávili celou dobu na jednom místě, dnes nás čeká kromě přejezdu zpět do Almaty i kulturní vsuvka. Čeká nás prohlídku kaňonu Charyn, což je malý kazašský Grand Canyon. Pak přejedeme k nádherným jezerům v Kolsay lakes. Dle uvážení přespíme v hotelu po cestě nebo dojedeme až do Almaty.  Tento den zároveň slouží jako rezervní, pokud bychom se zdrželi na cestě, tak jej využijeme právě proto.

14. den

Přejezd zpět do Almaty. Zbytek dne využijeme k prohlídce města a k nákupu suvenýrů. Noc strávíme opět v hotelu a strávíme spolu poslední večer.

15. den

Ranní odlet do ČR. Přílet v podvečer
ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování v hotelech a jurtách (4 noci)
 • Kompletní služby průvodce 
 • Permit do příhraničních obastí
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Explorer+ pro obousměrnou komunikaci a trackování
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič, vysílačky atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?