15. 9. - 24. 9. 2023
49 990
letenka cca 6000 Kč
více
15. 9. - 24. 9. 2023
Již proběhlo

Skotské Hebridy pod plachtami - sailing

Odříznuté komunitní ostrovy, úzké fjordy a skalní útesy nevyzpytatelného pobřeží Skotska. Čeká nás večerní plachtění při západu slunce a magické noční přejezdy.

Expedice #902
10 dnů15. 9. - 24. 9. 2023
EvropaSkotsko
6Účastníků
Náročnost
2 z 5

Skotsko, ač v Evropě, je krásná drsná země, kde lze dosud najít pravou divočinu. Představ si hory v podzimní mlze a pod nimi se krčící starobylé kamenné vesničky na pobřeží, které bičuje divoký oceán a silný vítr. Výjev jako z keltských časů! Teď si to ještě zasaď do úplně jiné perspektivy - jsi na palubě plachetnice plující po hebridském moři a spolu s šestičlennou posádkou plníš rozkazy kapitána, pravého mořského vlka, který má za sebou například plavby přes Atlantik, kolem ledovců Grónska, nebo na Antarktidu. Hebrdiské moře zná jako své boty a jako správný námořník má v rukávu nejednu peprnou historku. Vaše loď není žádná vratká bárka, ale moderní odolná plachetnice schopná plout severním ledovým oceánem a s divokými Hebridskými vodami si tak hravě poradí.


Nabízím ti zkrátka trochu jiné plachtění, než možná znáš ze středozemního moře a k tomu možnost navštívit místa, kam by ses jen těžko jinak dostával. Odříznuté komunitní ostrovy, úzké fjordy a skalní útesy nevyzpytatelného pobřeží Skotska... Čeká nás večerní plachtění při západu slunce a magické noční přejezdy. Navíc se přímo zapojíš do práce na lodi. Pokud nemáš zkušenosti, všechno se naučíš. Posádka lodi totiž není veliká a podzimní moře u břehů Skotska divoké, proto se práce vždy najde :) Dost možná budeme jediná plachetnice široko daleko. Naším cílem bude ostrov St. Kilda - místo, na které není žádnou samozřejmostí doplout. Ačkoli je momentálně neobydlený, nabízel po 4000 let útočiště lidem, po kterých na něm zbyly osady a památky dodnes.


Skotsko je drsný kraj a země mnoha příběhů. Ukrývá místa, kam se běžný člověk jen tak nedostane. Na odlehlých ostrůvcích žijí malé komunity lidí, které s okolním světem spojuje jen velmi řídká doprava trajektů. Komunitní vesničky, kde každý pálí svou whisky, jako u nás na moravě slivku a jedna budova nahrazuje školu, obchod i kostel. Na pobřeží se krčící Highlands zase umí vynahradit svojí krásou to, co postrádají na výšce a pro vrtochy počasí je není radno podceňovat. Plavba tímto krajem je zajisté syrovým zážitkem místního světa, který je tak tvrdý, jako je krásný a zaryje se ti hluboko pod kůži.

2
+
5
Turista
Náročnost
Lehké treky
Náročnost plavby je těžko specifikovatelná - za ideálních podmínek se nejedná o nic extra náročného, vyžaduje ale jistou formu odolnosti. Moře je tu nevyzpytatelné a můžeme bojovat se špatným počasím a vlnami. Pokud nemáš vlastní zkušenosti s plachtěním, prober situaci s průvodcem. Nemusí to být překážkou, ale je dobré se připravit.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Plavba na lodi s sebou nese objektivní riziko. Nejedná se o výletní superparník, ale o malou plachetnici se sedmičlennou posádkou. Máme ovšem na palubě opravdu zkušeného kapitána - Dannyho, kterému loď patří. Má za sebou nejednu plavbu, včetně vod okolo východního Grónska, kde kličkoval mezi ledovci. V rámci plavby jsi navíc plně pojištěný a budeme vybavení kvalitní výbavou. Součástí výpravy je i celodenní příprava na plavbu v marině.

Doprava

Cestovat budeme letecky z Prahy nebo Vídně do Edinburghu nebo Glasgow. Zde přesedneme na vlak a pojedeme do našeho výchozího bodu: Městečka Oban. Jestli jsi viděl filmy s Harrym Potterem, pojedeme právě po železnici vedoucí do Bradavic, o výhledy na skotskou vysočinu tedy nebude nouze :) Letenka není v ceně výpravy, veškerá ostatní doprava na místě už ano.

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v kajutě naší lodi. Je tedy na čase začít si zvykat na uklidňující houpání :) Další 3 noci potom přespíme v guesthousu, nebo přes Airbnb.

Stravování

Skotská kuchyně je svérázná, národním jídlem jsou vnitřnosti nacpané do žaludku ovce, mno - raději se chlubí svou whisky s kouřovými tóny. Nemusíš se ale bát, že bychom si nenašli něco dobrého k snědku. Na lodi budeme mít 7 dní plnou penzi. Na další dny se zásobíme v místních obchodech a restauracích. Tradice taky volá po závěrečné hostině, na kterou pozveme kapitána naší lodi jako poděkování. Danny je dobrým znalcem kvalitních hospod po přístavech, kam můžeme zajít.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy bude zaslán průvodcem před akcí a bude možné výbavu průběžně konzultovat. Jedinou povinnou výbavou jsou gumáky se světlou podrážkou na loď - dají se sehnat třeba v Decathlonu. Na lodi budeme mít zapůjčené tzv. oilskins - nepromokavé overaly s vestami, které nás na palubě ochrání před nepřízní počasí.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Doprava letecky z Prahy nebo Vídně do Glasgow (Edinghburgu). Odtud vlakem přes Highlands do Obanu, kde se seznámíme se Dannym - naším kapitánem. Večer vyrazíme ochutnat první doušky skotské do přístavu. Spaní v hostelu, nebo rovnou v kajutě lodi v marině.

2. den

Půldenní příprava na vyplutí zahrnující zaškolení posádky, seznámení se základy plachtění, obsluhou motoru, naložení zásob. Odpoledne vyplujeme z přístavu a směrem k ostrovu Mull.

3. - 8. den

Přesný harmonogram naší plavby je těžko odhadnutelný. Dalo by se říct, že poplujeme kam nás vítr zavane. Místní kapitáni ale znají vody hebridského moře jako své boty a navedou loď do míst, která budou 100% stát za vidění. Budeme se plavit okolo ostrovů Lismore, Mull. Proplujeme Crinanským kanálem, kde strávíš celý den ručním ovládáním stavidel, která tu fungují už od 18. století. Vyplujeme i na Hebridské moře k ostrovu Skye. Pobřeží Skotska ukrývá řadu malých ostrůvků, kde přes všechnu nepřízeň podmínek žijí malé komunity lidí. Můžeme některé dny spustit člun a podívat se, jak žijí lidé odříznutí na ostrovech, kam trajekt připluje jednou za 14 dní. Od Dannyho máme slíbené, že spustit člun a navštívit nějakou tu destilerku je samozřejmostí :) Pravým cílem ale bude krásné a tajemné souostroví St. Kilda. Ostrov, který je pevně zapsaný v místních bájích jako neznámá země, která se vyskytovala jenom v povídkách. Její existence byla určitě některým známá, přesto zůstaly tyto poslední kousky země na hranici Atlantiku civilizaci odříznuté, stejně jako lidí, kteří tu prokazatelně žili už od roku 2000 př.n.l. Jak už to bývá, osudovou ránu této odříznuté komunitě přinesla až moderní civilizace. Osmý den zakotvíme opět v Obanu. Je místní tradicí, že Dannyho, jako našeho kapitána vezmeme v marině do hospody a plavbu řádně zapijeme. Poslední noc strávíme opět v hostelu v přístavu.

9. den

Aby se nám přestala houpat zem pod nohama, necháme si ještě poslední den na souši jako rezervu. Přejedeme do Ediburghu a necháme si celý den na prohlídku hradu i skrytých uliček. Přespíme v hostelu.

10. den

Odlet zpět do Prahy.
ukázat další dny

Tvůj průvodceVít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Stejně jako nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Služby skotského kapitána, pronájem lodi a sedmidenní plachtění kolem pobřeží ostrovů Lismore, Mull, Skye
 • Půldenní zaškolení do obsluhy lodi
 • Plnou penzi po celou dobu pobytu na lodi (7 dní)
 • Kompletní dopravu po Skotsku: Z Glasgow/Edinburghu do Obanu a případné výlety na treky do Highlands
 • Veškeré další ubytování na místě (min. 3x v hostelu/Airbnb)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku
 • Jídlo mimo plnou penzi na lodi
 • Zapůjčení tzv. oilskins a vesty (cca 50gbp)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?