1. 7. - 9. 7. 2023
11 990
letenka cca 4500 Kč
více
1. 7. - 9. 7. 2023
Již proběhlo

Přeběh nejdelšího pohoří Balkánu

Věděl jsi, že se napříč Bulharskem táhne 500 kilometrů dlouhé pohoří, které se dá prakticky celé přejít po hřebeni?

Expedice #892
9 dnů1. 7. - 9. 7. 2023
Evropa, BalkánBulharsko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5
Zvu Tě na proběhnutí po jednom z nejkrásnějších hřbetů Evropy! Je tak akorát vysoký, aby z něj bylo vidět daleko do okolní krajiny a přitom se dá v případě potřeby rychle dostat dolů do civilizace. Jmenuje se Stará Planina a my z něj proběháme 170 kilometrů s celkovým převýšením 8 000 metrů. 

Nekonečné horské louky, fotogenické západy slunce a horské vodopády nám budou dělat společnost tímto nevšedním dobrodružstvím, které rozhodně není pro každého. Jedná se totiž o běžeckou akci, v rámci které zdoláme každý den mezi 24 - 30 kilometry. Poběžíme hezky nalehko s malým batůžkem a každou noc na hřebeni strávíme v pohodlí horské chalupy. "Nikdy mě nenapadlo, jak je běhání nalehko osvobozující,“ zvolala účastnice Kamča, která s námi tímto způsobem přeběhla 180 kilometrů dlouhý trek Peaks of Balkans. Byla to intenzivní, a netradiční jízda, díky které člověk získal cenné zkušenosti na celý život. I s minimem vybavení se dají zdolat velké denní vzdálenosti a užít si pocit volnosti naplno! 

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům.

Řeknu ti to na rovinu. Čeká tě přeběh 170 km (8 000 m převýšení) dlouhého pohoří Stará Planina. Denní dávky budou mezi 24 - 30 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením. Každý den se bude spát hezky v teple na posteli a jeden ze 7 dnů přeběhu bude čistě odpočinkový bez fyzické námahy. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. V roce 2019 jsme absolvovali ve složení 4 holky a 3 kluci přeběh treku Peaks of Balkans s podobnými parametry. Ačkoliv nebyl nikdo z účastníků profi běžec, vše vyšlo díky chytře zvolenému programu na jedničku a všichni jsme bez zranění doběhli do cíle.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná specifická rizika. V horách žijí medvědi a vlci, nicméně střetnutí s nimi je spíše raritou a pravděpodobněji budeme muset odhánět pastevecké psy. Budeme se ale pohybovat ve skupině a proto nám od nich veliké nebezpečí nehrozí. S létem se dá očekávat možnost bouřek a je dost dobře možné, že nějaký den zmokneme. Počasí se může nevyzpytatelně měnit, naše trasa nám ale umožnuje vždy ustoupit do údolí k civilizaci a navíc vede přes útulné chaty, kde budeme přespávat.

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Poletíme nejspíše z Vídně přímým spojem do Sofie. Letenka není součástí ceny výpravy a k 30. 7. 2022 stojí se zavazadlem 4 500,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí vlaku a autobusu.

Ubytování

7 nocí budeme trávit na předem domluvených ubytováních. Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, penzionů nebo soukromých apartmánů. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Stan se spacákem můžeš nechat doma a každý den vysušíme všechny naše věci a vybavení.

Stravování

Každý účastník si v běžeckém batůžku ponese jídlo pouze na jeden den. Jedná se především o tyčinky, gely a sušené maso. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce. Jednotlivá ubytování disponují kuchyní, kde nám uvaří snídani, večeři a také nám umožní doplnění zásob. Vodou sice může být na horách problém, ale v podzimních měsících by měl být vody dostatek. Není nic lepšího, než si doplnit tekutiny z horského potůčku nacházejícího se kousek pod hřebenem.

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Odlet nejspíše z Vídně a přílet do Sofie. Přemístíme se do obce Shipka, odkud následující den vystartujeme.

2. den

Užijeme si pohodový východ slunce, hodíme stany do auta a vyrazíme na start přeběhu do vesnice Shipka. První den využijeme, že jsme při plné síle a rovnou tam bouchneme nejnáročnější etapu z celého přeběhu. Prakticky celou dobu budeme stoupat do kopce. Není se čemu divit. Místo startu je téměř o kilometr níže, než je místo našeho prvního odpočinku. Nemusíš však mít strach. Kopce nahoru chodíme pěšky nebo se volně kluše. Nikdo nechce, aby ses uhnal hned první den :-)


30 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

3. den

Druhý den bude o kousek kratší, než ten první. Celý ho strávíme na holém travnatém hřebeni, kde budeme postupně zdolávat nejvyšší hory Staré Planiny. Highlitem dne bude na 20. kilometru nejvyšší vrchol celého pohoří, Botev (2 376 m). Odtud nás čeká pětikilometrový seběh k chalupě Hizha, kde strávíme noc. Předtím se však ještě skočíme podívat na fotogenický vodopád Prăskalo, který se pyšní délkou 125 metrů a nachází se kousíček od chalupy.


25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

4. den

Ranní rozcvička bude ve znamení desetikilometrového stoupání zpět na hřeben. Užijeme si přitom překrásných výhledů na horské vodopády a v případě dobrého počasí si z hřebenu užijeme panoramatických výhledů na všechny světové strany. Jedná se zřejmě o nejkrásnější etapu z celého výletu a cestou k naší další chalupě přeběhneme přes 8 dvoutisícovek. 


24 km, ↑ 1 400 m, 5:45 hod.

5. den

Tento den bude čistě odpočinkový a regenerační. Pokud chceš, můžeš si celý den válet šunky na horské chatě nebo se jít projít po fotogenickém hřebeni. Záleží jen na Tobě a je důležité, abys co nejlépe zregeneroval bolavé nohy.

6. den

Vzdálenostně sice nejdelší den, ale z hlediska převýšením se nejedná o nic šíleného. Po volném regeneračním dnu se budeme jisto jistě cítit jako znovuzrození a nic nám nebude bránit v naší hřebenové krasojízdě. Bulhaři mají rádi monumentální památníky a o tom se přesvědčíme tento den v polovině trasy. Zdoláme totiž horský průsmyk "Beklemeto Pass", kde se nachází památník "Arch of Freedom". Krásné místo, kde si dáme svačinku a budeme pokračovat po hřbetu dále až k chalupě Eho hut, kde složíme hlavu.


32 km, ↑ 800 m, 6 hod.

ukázat další dny

Tvůj průvodceOndřej Kovářík

záchranář
dobrák od kosti
horolezec
běžec

Sportovec, dobrodruh a záchranář tělem i duší, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily!

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku (cca 4 500,- Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?