15. 2. - 7. 3. 2023
19 990
letenka cca 20000 Kč
více
15. 2. - 7. 3. 2023
Již proběhlo

Expedice podél Guinejského zálivu

Expedice v pravém slova smyslu, velká výzva a zároveň jedinečná možnost poznat část pravé černé Afriky bez příkras.

Expedice #878
21 dnů15. 2. - 7. 3. 2023
AfrikaGhana, Guinea, Senegal, Gambie
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Myslím, že na úvod můžeme převzít odstaveček předcházející "Expedice západním pobřežím Sahary". Vynásob význam jeho slov 2x a pochopíš jak speciální tato expedice je, alespoň v našich očích...


"Ještě než se začteš, měl bys vědět, že tohle nebude klasická výprava, kterou jsi už možná s námi zažil. Tohle nebude poznávací zájezd, ani výprava do hor, nebo pohodový road trip. Tohle bude cesta na jih jednou z nejdivočejších částí Afriky, státy guinejského zálivu, cesta přes 8 divokých nespoutaných zemí, savanou, deštnými pralesy a podél nekonečného oceánu. Expedice v pravém slova smyslu a hlavně velké dobrodružství! "


Západní pobřeží Afriky. Z Maroka až do Jihoafrické republiky. Sen? Jistě. Splnitelný? Jednoho dne určitě! Zatím jsem dojel autem z Maroka jen do Gambie, ale moc rád bych to na jaře 2023 protáhnul až do Ghany. Opět starou dodávkou T4, ať si výprava uchová dobrodružný ráz. Úspěch výpravy je značně nejistý. V případě úspěchu získáme čest a uznání. Cíl je projet trasu Gambie, Senegal, Guinea Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Pobřeží Slonoviny, Ghana. Jednotlivé země budeme poznávat především z naší dodávky, budeme se neustále řítit k jihu. Samozřejmě si najdeme čas navštívit zajímavá místa v každé části trasy. Podrobný itinerář výpravy budeme dávat dohromady společně, jakmile bude jasno o posádce vozu. Na výpravu přijímám zatím pouze nezávazné přihlášky a hledám především zdatné cestovatele, kteří mají expedici co nabídnout. Plusem k přihlášce jsou tak zkušenosti s opravou aut, znalost cizích jazyků, zdravotnické vzdělání, nadstandardní odvaha a podobně.                                                               

    Za tým Expedition Clubu Filip Vítek

Cíl expedice

Cíl je jasný. Dojet jakkoliv z Gambie do Ghany a zvládnout další část na naší cestě do Jihoafrické republiky. Chceme ti nabídnout možnost doprovodit naše auto na jeho poslední cestě pod vlajkou Expedition Clubu a zažít něco jedinečného a neopakovatelného. Připrav se na to, že se budeme pohybovat ve státech se sporadicky fungující státní správou, které mají problémy s chudobou, kriminalitou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci, nepředvídatelnost a nejistotu. Ale i to je jeden z důvodů proč se sem vydáváme. Chceme vystoupit z naší bubliny a vidět na vlastní oči, že ne všude lidé žijí v materiální hojnosti a komfortu západní civilizace. Zvládnout 3500 km dlouhou cestu je velká výzva a jedinečná možnost poznat část pravé černé Afriky bez příkras. V tomto případě je to opravdu výprava do míst, která nejsou pro každého a zcela přiléhavé je i přísloví "Cesta může být cíl".

Bezpečnost a odpovědnost

Senegal, Gambie, Ghana  -   Bez problémů


Guinea-Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Pobřeží Slonoviny -  Značně nejisté.  případě zhoršení bezpečnostní situace si vyhrazujeme právo na změnu trasy. Např. vyhnutí se  Libérii. Ale to je z popisu expedice snad jasné :)


Expedition Club s Filipem vypisují expedici jako jedinečnou možnost, jak Ti umožnit podívat se do těchto oblastí, a tak bys to měl brát. Nemohou nést odpovědnost za bezpečnost a hladký průběh expedice. V těchto končinách nejde nic 100% garantovat, tak to je a musíš to respektovat. Celá akce je spolková, viz odstavec Legislativa. Jejím účelem není zisk. Expedice podél Guinejského zálivu se účastníš na svou plnou vlastní zodpovědnost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny!

2
+
5
Turista
Náročnost

Fyzická náročnost, nízká... Komfort, minimální... Hlavní nápor bude na tvé sedací svaly a psychiku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Doplníme. Pro vstup na většinu území je třeba vízum a některé z nich si budeme zařizovat již předem.

Na tuto výpravu je povinné Očkování proti žluté zimnici! Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno! Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

Doprava

Oficiální start Expedice je v Banjulu v Gambii , kam se všichni účastníci dopraví letecky. Nejčastěji zde lítá Brussel airlines nebo Vueling. Zpět poletíme z Ghany - Accry. Letenky se dají koupit na náš termín i za 15000 Kč. Připrav si ale spíše 20000 Kč. Průvodce bude s autem čekat na letišti v Banjulu a celá expedice odstartuje následující den. Fajnšmejkři mohou doletět o pár dní dříve do Dakaru v Senegalu a za pár hodin se přepravit po vlastní ose do Banjulu.

Ubytování

Podél Guinejského zálivu se budeme chtít zdržovat v hotelech, u místních, na zemi na pumpách, prostě všude tam, kde budeme chráněni a budeme si moct dopřát trochu luxusu - sprchu, jídlo atp. Ani jednou nechceme spát venku ve stanu. I tak ale musíš mít tenký spacák a karimatku, ať už kvůli hygieně či proti hmyzu.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. V neobydlených částech pouště samozřejmě z vlastních zásob, které budeme společně doplňovat na tržnicích. V autě bude k dispozici velká plynová bomba s vařičem, např. na ranní čaj nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! 

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. Plynovou bombu a vařič seženeme na místě. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na našem webu ZDE.

Expediční kára

A jakým autem že pojedeme? Dali jsme si záležet abychom z Německa opět dotáhli VW T4 v motorizaci 2.5 TDI, 75 kW. Proč zrovna toto auto? Tenhle typ vozidla považujeme za největšího držáka, který si s celou trasou hravě poradí. Cokoliv, co se nedá opravit kladivem, je v Africe skoro bezcenné. Místní mechanici si nedokážou poradit s moderní elektronikou a při první poruše by auto bylo takřka nepoužitelné. A taky, co si budeme, pokud bychom brali nové auto, výprava by stála 2x více a nebylo by to tak autentické :-). Tento rok pojedeme poprvé verzí Long, takže bude v kufru dost místa a každý bude mít i dost životního prostoru!  Auto má za sebou poměrně zajímavou historii. My mu neřekneme jinak, než... Senátor! Více ti řekne Filip osobně. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom vozidlo a organizaci! Organizátor akce bude po celou dobu s Tebou, poskytne Ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, ne jako průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost. Jejím účelem není výdělek, ale pouze projet tuto trasu a zároveň pokrýt náklady s tím spojené. 

Trasa

Vybrali jsme delší a náročnější trasu. Nechceme využít zkratky jen přes 2 státy, Guineu a Pobřeží Slonoviny. Vezmeme to pěkně poctivě se vším všudy. Trasa povede přes státy Gambie, Senegal, Guinea-Bissau, Guinea, Sierra Leone, Libérie, Pobřeží Slonoviny a Ghana. Celé to však začíná o hodně dříve. Této expedici předchází Expedice západním pobřežím Sahary přes nejdelší minové pole na světě, přes „No Man´s Land“, napříč Saharou, drsnou Mauritánií a živelným Senegalem.

Co cestou uvidíš?

Zde je program expedice. Realita může dopadnout z mnoha důvodů dost jinak. Program je pouze orientační, časová náročnost jednotlivých úseků v něm bude hrát velkou roli (například průjezd hranic apod.) a bude se přizpůsobovat dané situaci.

1. -21. den

ZDE nalezneš plánovanou trasu. Program doplníme a zkusíme okořenit o nejzajímavější místa, která budou po cestě. Je ale velmi důležité, abyste si uvědomovali, že toto není standardní výprava. Hlavním cílem je projet za jakýchkoliv okolností trasu po ose Banjul - Accra. Vše tomu bude naprosto podřízené a cokoliv uvidíme navíc než výhled z okýnka naší T4 je bonus. Je k tomu třeba tak přistupovat již při podání nezávazné přihlášky. Chceme, abyste měli jasnou představu co od této expedice očekávat. Jedná se o objevitelský roadtrip s obrovskou mírou nejistoty. Někomu těchto pár předešlých vět vystavuje stopku, někdo ovšem zbystří uši a ví, že tohle je přesně to co hledá! 

únor 2023

Pokud hledáš něco více na pohodu s větší mírou jistoty, podívej se na Expedici západním pobřežím Sahary, kterou už máme najetou a je nabitá zážitky

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Cena expedice se skládá ze 2 složek

        1) Fixní cena za účast = Mimořádný členský příspěvek  -  tuto každý účastník zaplatí předem za příprav expedice, vozidla atd.. viz shrnutí níže = 19 990 Kč

        2) Variabilní složka  -   Náklady na tuto expedici nejdou přesně odhadnout, dokud trasu neprojedeme. Budeme se tedy na veškeré společné náklady v průběhu expedice skládat. Filip bude všechny společné výdaje platit (palivo, úplatky, ubytka, místní permity, další nenadálé výdaje na cestě atd.). Na konci výpravy to spravedlivě podělíme počtem účastníků, a to každý zaplatíme.

Co je v ceně

 • Koupě expedičního vozu. Jeho kompletní revizi a přípravu na cestu. Potřebné úpravy, přepis na průvodce atd.
 • Dopravu auta z ČR do Gambie (jen pro představu je to 7000 km)
 • Nějaké řešení co s autem v Ghaně :D
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům = Filip Vítek
 • Práci mou a mých kolegů, včetně pracně získaného know-how
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy atp.)

Co není v ceně

 • Všechny společné náklady. Viz variabilní složka ceny 
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (nyní cca 15000 Kč)
 • Víza cca 10000 Kč
 • Vstupy do NP a rezervací

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?