11 990
více
Již proběhlo

Přeběh Mallorky - GR221 - PLNO

Expedice #792
7 dnů2. 11. - 8. 11. 2022
Španělsko
9Účastníků

Úvodem 

Pokud si myslíš, že je Mallorca jedním z nejpropařenejších míst v Evropě, tak… máš asi pravdu. Na druhou stranu má pravdu taky ten, kdo nazývá Mallorcu běžeckým rájem! Dá se tu celoročně běhat v kraťasech a místní hory táhnoucí se po celém severozápadním pobřeží nemají chybu! Pohoří se jmenuje Serra Tramuntana, je zapsáno na seznamu UNESCO a z jedné strany na druhou ho spojuje dálková trasa GR 221. Tato stezka začíná ve vesnici Sant Elm, končí v městečku Pollença a celkově délka trasy má 120 kilometrů s 5 000 metry převýšení. Jelikož jsou městečka rovnoměrně rozeseta zhruba každých 25 kilometrů, jedná se o ideální místo na vícedenní přeběh!

Minulý rok jsme zde pořádal běžecký kemp a místní hory mě naprosto učarovaly. Pohoří je protkáno fotogenickými stezkami, které vedou rozkvetlými sady a výhledy na blankytně modré moře. Někoho dokáže překvapit, jak je relativně krátké pohoří Serra Tramuntana pestré. Chvíli klopýtáte po kamenných pěšinkách, jindy kličkujete tajuplnými vesničkami a po pár minutách se zase motáte v rozkvetlém mandloňovém sadu. Na své se zde přijde každý nadšenec do horského běhání a stačí Ti při tom jen 5 dní dovolené. Jdeš do toho s námi?

Náročnost je 4+ z 5

Denní dávky budou mezi 18 - 33 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena minimálně středně pokročilým horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 120 km / 5 000 m. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

[narocnost4+]

Malá ochutnávka

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Průvodce

[pruvodce]

Doprava

Poletíme z Vídně přímým spojem do Palma de Mallorca. Letenka není součástí ceny výpravy a k 9. 1. stojí se zavazadlem 2 500,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí autobusu.

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, penzionů nebo soukromých apartmánů. Stan se spacákem nebudeš potřebovat :-)

Stravování 

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Výbava

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Ke vstupu do jednotlivých zemí je nutný platný cestovní pas.

Shrnutí

11 990 KčCena
3. - 9. 11. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den: Odlet z Vídně do Palma de Mallorca. Odjedeme na ubytko, kdy si necháme věci a vyrazíme prozkoumat město. Večer si dáme seznamovací večeři a pár pivek u moře. Jen bacha, ať to s pitím moc nepřeženeš!

2. den: Ráno se autobusem přesuneme do městečka Sant Elm, odkud GR 221 startuje. Úvodní etapa bude ve znamení úchvatného výhledu na ostrov Dragonera. Stezka se klikatí nad mořem a občas z té parády zapomene koukat pod nohy. Na to pozor, je to tu samej šutr a skvěle si tak na začátku sezony zlepšíš techniku! První třetina trasy mírně stoupá a zbytek je buď po rovině nebo mírně z kopce. Úvodní etapa je seznamovací a relativně krátká.

12 km, ↑ 700 m, 3,5 hod.

3. den: Úvodní třetinu druhého dne budeme opět lemovat mořské pobřeží a vychutnáme si výhledy na blankytně modré moře. Proběhneme vesničkou Estrellencs a Banyalbufar a odtud již zamíříme do vnitrozemí, kde nejdříve strmě vystoupáme do sedla Coll des Pi a zaženeme žízeň v městečku Esporles, kde strávíme další noc.

27 km, ↑ 1 300 m, 5,5 hod.

4. den: Že už Tě pomalu bolí nohy? Tak to si je protáhneš úvodním výstupem na vrchol kopce Mola de sa Comuna (714 m) a seběhneme do horského městečka Valldemossa. Pokud si však ráno nedokážeš představit bez ranní kávy, zde si ji můžeš naplno vychutnat. Zbytek dne se budeme pohupovat nahoru a dolu, než dorazíme do romantického města Sóller. Sollér je populární hlavně díky starému dřevěnému vláčku a pomerančovými sady. Už sis někdy trhal pomeranč za běhu? Že ne?! Nejvyšší čas to napravit! Jedná se sice o nejdelší etapu celého přeběhu, ale máme na její realizaci celý den.

33 km, ↑ 1 600 m, 7 hod. 

5. den: Čtvrtá etapa bude tou nejtěžší. Nebudu Ti mazat med kolem pusy - tohle bude záhul! Začínáme téměř v nule a musíme se dostat do 1 200 metrů. Malebným údolíím se dostaneme k přehradnímu jezeru Cúber. Jedná se o rezervoár pitné vody, takže na koupání zapomeň. Nemusíš být smutný. Při stoupání do nejvyššího bodu (sedla Coll des Prat) se vykoupeš ve vlastní šťávě, takže o nic nepřijdeš! :-) Odtud je to jen kousíček do kláštera Lluc postaveného ve 13. století, kde strávíme další noc.

27 km, ↑ 1 700 m, 6,5 hod.

6. den: Závěrečná etapa bude už jen za odměnu. Cestou do čtyři kilometry vzdáleného sedla Coll de sa Font vystoupáme veškeré převýšení dnešního dne a odtud už to bude jen seběh. Proběhneme mandlovými sady a než se nadějeme, budeme posledních pár kilometrů před městem Pollença. Ani to nebolelo, že? Dáme si za odměnu oběd, sedneme na bus a přejedeme do hlavního města Palma de Mallorca. Zde se ubytujeme, dáme sprchu, převlečeme se do čistého a vyrazíme do víru města.

18 km, ↑ 300 m, 3 hod.

7. den: Podle času a chuti prozkoumáme hlavní město. Navštívíme katedrálu Panny Marie, koukneme na maurský palác Almudaina a ochutnáme věhlasné dobrůtky v 100 let starém pekařství Forn Teatre. Pokud budeme mít čas, skočíme na Oliver market a dáme si rozlučkový coctail v jednom z místních vyhlášených barů. Pak už se přesuneme na letiště a vyrazíme domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

Tvůj průvodceOndřej Kovářík

záchranář
dobrák od kosti
horolezec
běžec

Sportovec, dobrodruh a záchranář tělem i duší, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily!

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.