Hornstrandir, nejodlehlejší severozápadní výspu Islandu, oblast, kde se moře láme o ostré vulkanické útesy, na kterých hnízdí gigantické ptačí kolonie.
Už delší dobu se Islandu vyhýbáme. Ne že by nás nelákaly jeho krásy. Země plná ledovců, lávových polí, gejzírů a kouřících planin mě kdysi právem učarovala. Svou tvrdou nespoutaností a nádherou se mi navždy vryla pod kůži a jen umocnila mou touhu nadále objevovat severské krajiny. Není to krásou přírody, která by se okoukala, ale extrémním množstvím lidí, které tyto krásy přitahují, proč jsme se vyhýbali vypsání výpravy v letním období. Až šťastná náhoda mi vnukla myšlenku, jak se na tento krásný ostrov vrátit přesně tak, jak to máme rádi, dobrodružně, do míst, která ještě nejsou přeplněná turisty. Vznikla tak výprava na Hornstrandir, nejodlehlejší severozápadní výspu Islandu, oblast, kde se moře láme o ostré vulkanické útesy, na kterých hnízdí gigantické ptačí kolonie. Hornstrandir je také domovem stovek polárních lišek a dalších zvířat. Právě do těchto oblastí občas připlují lední medvědi na ledových krách (i když už je to skoro nemožné). Do rezervace fjordu Hornstrandir se dá dostat pouze malým člunem, který nás vysadí na břehu a ponechá nás na osm dní samotné. Potkáme tu pouze nouzové přístřešky s radiovými stanicemi, zřízené rangery. I když je Hornstrandir jedním z mála islandských míst, kde nenajdeme vulkanickou aktivitu, najdeme tu opravdové zážitky z Islandu.
Pravé dobrodružství vždy začíná v tobě. Island dnes nabízí možnost pohodlné rekreace s výhledy na známé kýče. Na této výpravě ovšem zažiješ něco jiného. Nečekej přelidněná místa, která znáš z Instagramu, ale ostrý vítr a vlny lámající se o pobřeží v zapadlém městě Isafjordur. Místní čluny, které nás povezou na začátek treku, operují spíš podle počasí než podle harmonogramu. Na cestě budeme překonávat horská sedla i ledovcové řeky, většina naší trasy navíc vede pobřežím podél ohromných vulkanických útesů. Přes všechnu syrovost krajiny se ovšem nemusíš bát. Na konci každého dne přespíme v oficiálním nocovišti, které je často vybaveno nouzovým přístřeškem a radiostanicí. Tyto body nám pravidelně udrží kontakt s civilizací a zajistí nutnou bezpečnost :-)
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Island patří mezi nejbezpečnější země na světě. Cestování po této zemi si tedy vychutnáme bez obav. Na treku se na sedm dní dostaneme mimo civilizaci, nicméně i v této oblasti je celá řada soukromých chat a na nocovištích se nacházejí nouzové přístřešky a komunikační zařízení. Nebudeme tedy úplně odstřižení od světa. Terén na Hornstrandiru zahrnuje jak horská sedla, tak brodění řek, nicméně nejedná se nikdy o vyloženě exponovaný terén. Nejlépe ho můžeme přirovnat třeba k přechodu norské Handargervidy.
Na Island se dopravíme letecky z Prahy, Vídně nebo Katowic podle letenek. Do Reykjavíku se dají sehnat letenky okolo 5000 Kč. Z Reykjavíku se vypravíme v zapůjčeném autě až k severozápadní části ostrova - k fjordu Hornstrandir. Vzhledem k velikosti celého ostrova to není nejdelší cesta :-) Zapůjčení aut na celou dobu nám hlavně poskytne svobodu podívat se na řadu míst, třeba i na ty, které nás napadnou až po cestě :-) Využijeme je taky na poslední tři dny, kdy omrkneme nejhezčí místa jižního Islandu.
Značnou část výpravy strávíme ve vlastních stanech - celkem šest nocí na treku po Hornstrandiru. Před trekem a taky po něm ale využijeme pohodlí místních guesthousů a kempů. Celkem 5x budeme spát v kempu a 1x v guesthousu v Reykjavíku.
Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob. Jídlo se dá dokoupit i na Islandu, dokonce i v Isafjorduru je větší obchod, nicméně ceny jsou zde velmi vysoké. Rozhodně neodoláme a vyzkoušíme i místní kuchyni, příležitost k tomu budeme mít jak v Isafjorduru, tak v Reykjavíku, případně po cestě.
Dobré vybavení na hory bude tím základním, co si sbalit do batohu. Počasí na Islandu je velice proměnlivé, proto budou potřeba nepromokavé bundy, kvalitní boty a další esenciální věci. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
1. den: Potkáme se na letišti v Praze nebo ve Vídni a vyrazíme přes oceán na Island. Na letišti si vyzvedneme auto a vyrazíme na cestu k fjordu Hornstrandir. Noc strávíme venku ve stanu u auta.
2. den: Dokončíme přesun do Isafjorduru, ubytujeme se v místním kempu a vyrazíme na prohlídku zapadlého města. Původně rybářská osada je dodnes čilým přístavem - a v těch vždy narazíš na něco zajímavého. Večer dokončíme přípravy na trek. Spaní venku ve stanu.
3 - 8. den: Hned ráno nasedneme na malý člun pro deset lidí a pokud to počasí dovolí, necháme se odvézt do zálivu Adalvik, který bude výchozím bodem našeho treku. Celkem sedm dní pak strávíme pochodem z hlavní části kopírující pobřežní útesy. Celkem nás čeká asi 130 km mezi fjordy, ledovci, horskými sedly i lávou zarovnanými planinami. Podle podmínek trasu upravíme tak, abychom si toto místo maximálně užili, trasu je možné zkrátit i prodloužit podle naší fyzičky nebo počasí. Po cestě je několik míst, ze kterých se můžeme následně nechat odvézt.
9. den: Dokončíme trek v malé osadě u letiště Dalbær. Průvodce odtud zajede pro auto a ještě večer si dopřejeme místní kuchyni (a nejenom známou hnijící velrybu) v Isafjorduru. Čeká nás také spaní v teple.
10. den: Pobalíme věci a vyrazíme na jih k druhému nejvyššímu vodopádu Islandu Glymur. Odtud přejedeme k horkým pramenům Deildartunguhver. U nich se ubytujeme v kempu a pokud zbyde čas, využijeme možnosti se vykoupat v místních lázních, kde se mísí horká vyvěrající voda s chladnou ledovcovou.
11. den: Projdeme si místo vyvěrání pramene Deildartunguhver. Jedná se o největší termální pramen v Evropě. Teplo, které vydává, poskytuje energii na topení pro celou oblast. Odtud přejedeme kolem vodopádů Hraunfossar a Barnafoss do NP Pingvelir. Tímto místem prochází spoj dvou tektonických desek, které se od sebe neustále vzdalují, a krajina je tak rozlomena do hlubokého kaňonu. V tomto místě byl také kdysi ustanoven AlÞing neboli valné shromáždění, obdoba moderního parlamentu, historicky prvního na světě. I proto je místo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Spát budeme v kempu na břehu jezera.
12. den: Ráno vyrazíme na sever k termální oblasti Hveravellir. Po cestě se zastavíme u gigantického vodopádu Gullfoss, jednoho z ikonických míst Islandu. Ve Hveravelliru využijeme možnosti vykoupat se v termálních pramenech. Spát budeme v kempu poblíž Reykjavíku.
13. den: Reykjavík je klenotem severské architektury a kultury. Necháme si celý den na prohlídku města, které za to opravdu stojí. A pokud by tě snad nelákala představa opravdu zajímavých muzeí, architektury a historie, mají tu třeba nádherné lázně (jak jinak než termální). Spaní v guesthousu.
14. den: Odlet zpět do ČR.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.
U nás mají průvodci volnou ruku a jezdí i do míst, kde sami nikdy nebyli. Nevnímáme to jako hendikep, ale naopak výhodu, na které si zakládáme. Průvodce, který vyráží do míst, která sám objevuje, dokáže své nadšení mnohem lépe přenést na ostatní, než průvodce, který se vrací do stále stejných míst, která mu již dávno zevšedněla. Ke každé destinaci, kam se vracíme, máme detailní know-how, na základně kterého dokáže zkušený průvodce vše potřebné zařídit. Každý člen našeho týmu má vynikající organizační schopnosti a dokáže se rychle zorientovat v novém prostředí. Naše výpravy proto nestavíme na kulturních a historických výkladech, ale na společném prožitku z objevování nových míst v komorní atmosféře malé skupiny.