I grónská divočina se dá zdolávat s jistým komfortem. Mezi kontinentálním ledovcem Grónska a pobřežím oceánu se táhne krásný trek na kterém ti v nouzi nabídnou zázemí krásně zařízené chaty.
Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. Pojď s námi projít trasu od grónského kontinentálního ledovce až po moře, trekem zvaným Arctic Circle Trail. Uvidíš, že letní klima na největším ostrově na světě není zdaleka tak přísné, jak se může zdát. Ukážeme ti polární krajinu bez stromů, bez lidí a oproti Špicberkám také bez ledních medvědů :-) Stačí jen chtít a připojit se k naší skupině!
Na trase mezi přímořským Sisimiutem a bývalou americkou základnou, která dnes díky ohromnému letišti slouží jako rozcestník pro většinu míst v Grónsku Kangerlussuaqem se táhne trasa kolem pečlivě zřizovaných chatek. Některé mají kapacitu i pro 30 lidí, některé nabídnou palandy pár nešťastníkům, které zastihne déšť. Nebudeme se na ně spoléhat, ale můžou nám poskytnout přesně to pohodlí, které bude potřeba. U té největší navíc kotví kánoe, které využijeme celý den pro plavbu na jezeře, abychom místo nohou protáhli také záda a ruce.
Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit osm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 20 km. V červnu můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15 °C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trek vede občas prošlapanou pěšinkou, někdy kudy nás nohy povedou, terén ale není příliš těžký.
Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin inReach, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc a večer můžete napsat zprávu mamince :-). Výprava je spíše fyzicky náročná než objektivně nebezpečná, po cestě se nachází otevřené chaty, do kterých se pravděpodobně nevlezeme všichni, ale pro odpočinek se určitě dají použit. Lední medvědi tu nejsou, takže pušku necháme doma.
Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!
Výprava začíná společným srazem v Kodani. Sem se dopravíme buď po společné domuvě auty, nebo letecky z Prahy. Z Kodaně letecky do základny Kangerlussuaq a odtud místním vrtuláčkem do města Sisimiut. Cena letenky z Kodaně se pohybuje nyní na 23 000 Kč vč. vnitrostáního přeletu.
S výjimkou první a posledních dvou nocí noci v hostelu strávíme celou výpravu ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky :-) Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly.
Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Sisimiutu i Kangerlussaqu jsou obchody, které disponují cestovním jídlem, nicméně za Grónské ceny. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.
Seznam doporučené výbavy najdeš v checkllistu a bude ji s tebou konzultovat osobně průvodce. Nutností je kvalitní outdoorové vybavení, pohorky a oblečení, které vydrží i delší dobu náročného zacházení. Velmi vhodná je taky moskytiéra s čepicí. Pokud ti něco z výbavy chybí, není problém zapůjčit si něco v naší půjčovně.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu.
Přílet do Sisimiutu, příprava na trek. Sžití se s grónskou krajinou a prohlídka městečka. nachází se tu například malé muzeum nebo přístav.
Rezerva. Přespíme v hostelu v Kangerlussuaqu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud budeme mít čas a zájem, vyrazíme k pevninskému ledovci po staré cestě, kterou tu kdysi pro testování svých aut nechal postavit Volkswagen. Můžeme to stihnout za den s místní tour, nebo si odvážlivci můžou půjčit kola a udělat si pořádnou vyjížďku.
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.
Očekávaný návrat.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.