15. 11. - 25. 11. 2023
20 990
letenka cca 18000 Kč
více
15. 11. - 25. 11. 2023
Již proběhlo

Kamerunská hora

4095 m n. m., nejvyšší hora západní Afriky a rovněž jediná hora, která zde překračuje čtyřtisícovou hranici.

Expedice #969
11 dnů15. 11. - 25. 11. 2023
AfrikaKamerun
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Jednou z nejčastějších frází, kterou uslyšíš poté, co se přihlásíš na tuto výpravu, bude: "Kamerun je chudý, divoký a nebezpečný." Nebo by to taky mohlo být: "Woow, ty jedeš do Kamerunu? Boží, paráda, pecka! Co tam?" Jakou odpověď dostaneš, bude záležet na tom, do jaké skupiny posluchač patří. Do druhé skupiny určitě patří lidé dobrodružnější povahy. Lidé, kteří milují místa, která nejsou pro každého, nebo prostě ti, kteří nemají předsudky proti "černé" Africe. My patříme určitě do té druhé skupiny a věřím, že i většina našich členů. Proto nám nic nebrání podívat se na podzim do této exotické a předsudky opředené země!

Nezbývá než odpovědět na předešlou otázku: Co tam? Naším hlavním cílem bude vylézt na Kamerunskou horu 4095 m n. m., nejvyšší horu západní Afriky a rovněž jedinou horu, která zde překračuje čtyřtisícovou hranici. Jedná se zároveň o aktivní sopku, ale neboj, poslední erupce byla před dobrými dvaceti lety. Výstup nám okoření spíše potenciální deště, protože úpatí Kamerunské hory patří mezi pět nejdeštivějších míst na světě. Ročně zde spadne až těžko uvěřitelných 12 000 mm srážek! Proto se vydáme do Kamerunu na začátku období sucha a déšť bychom měli vidět spíše sporadicky. Nic, s čím by si neporadilo dobré pončo. Ve zbylých dnech objevíme jižní, bezpečnější, část Kamerunu. Navštívíme safari a podíváme se na gorily a šimpanzy (jen v rezervaci), navštívíme dvě největší města, projedeme se koloniálním vlakem a určitě i zrelaxujeme na pláži. Tropické pobřeží Guinejského zálivu je totiž epesní. Hlavním programem je ovšem zde jen být, projít se uličkami, nakoupit věci na trhu, najíst se v místní restauraci a nasát místní kulturu a atmosféru Kamerunu. Jak říká pár klasiků z Expediton Clubu: "Vzhůru do míst, která nejsou pro nikoho." :-)

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Jdeme vystoupit na nejvyšší horu západní Afriky, která má nad 4000 m n. m. Sportující člověk by měl tento výstup bez problémů zvládnout. Pro někoho můžou být náročné poměrně vysoké teploty (nad 30°C) a vlhkost, které lze v těchto měsících očekávat vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země. Jinak je výprava spíše pohodovou záležitostí.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost a očkování

Expedition Club určitě patří mezi odpovědné cestovatelské komunity, a proto bezpečnostní situaci v regionu vždy konzultujeme s naším bezpečnostním a krizovým manažerem. Ten v Kamerunu byl a shodou okolností tam přišel na checkpointu o zuby (na naši obhajobu to bylo v severní části, kam sám nedoporučuje jezdit :-) ). V Africe má většina států své regiony a oblasti, kde se bezpečnostní situace značně liší. V Kamerunu je tato nebezpečná hranice na severu a severozápadě, u hranic s Nigerem, Chadem a Středoafrickou republikou. V těchto pohraničních oblastech se mohou pohybovat polovojenské ozbrojené jednotky, v minulosti byly i terčem teroristických útoků a není bezpečné do této oblasti cestovat. Na druhou stranu je zbytek Kamerunu relativně bezpečný. My se budeme pohybovat v malé, ale neméně zajímavé oblasti mezi Kamerunskou horou a hlavním městem Yaoundé, která je bezpečná a dobře dostupná.


Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Kamerunu endemická. Jsou doporučována rovněž antimalarika, více informací k nim dostaneš v informacích k výpravě. Podrobnosti doporučujeme konzultovat s libovolným očkovacím centrem. Jaké očkování je potřebné, najdeš i ZDE.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Kamerunu potřebují občané ČR vízum. Nově Kamerun spustil e-visa o které jde požádat online. Pokud by to nefungovalo jak má, tak není problém požádat po staru na velvyslanectví Kamerunu v Berlíně. Seznam potřebných podkladů pro žádost o vízum pošleme a o asistenci při žádosti se samozřejmě postaráme. O víza budeme žádat společně a dokumenty pošleme do Berlína poštou, abychom tam nemuseli jezdit. Je třeba mít cestovní pas s minimální platností šest měsíců po návratu z výpravy. Poplatek za vízum je 120 euro. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 18 000 Kč. Z letiště pojedeme taxíky. Na cestách napříč Kamerunem budeme využívat soukromou dopravu, vlaky, ale i taxíky.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Během výstupu přespíme v chatičkách, které jsou na kopci postavené. Vezmi si tenký spacák. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru, protože jedeš do malarické oblasti.

Stravování

Během třídenního výstupu na Kamerunskou horu je zajištěna snídaně, svačina a večeře. V rámci zbytku výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-) Z domu není třeba brát žádné jídlo.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Na výstup nebudeš potřebovat nic jiného, než co bys potřeboval na hory v ČR. Hodit se bude kvalitní pončo. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš  ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Je možné, že se program uzpůsobí počasí.

1. den - 16. 11.

Odlet z ČR, poletíme přes Istanbul či Paříž do největšího města Kamerunu - Douala. Odtud tě čeká ještě jeden krátký přelet do hlavního města Kamerunu - Yaoundé.

2. den

Brzy ráno přílet do Yaoundé. Pojedeme se ubytovat a dospíme dlouhý let. Okolo oběda pak vyrazíme do města doplnit zásoby a prozkoumat hlavní město Kamerunu. Čeká tě procházka k Monumentu sjednocení, Prezidentskému paláci, projdeme Národní muzeum, abys si udělal představu o tom, co Kamerun nabízí, a pak už zamíříme na Mfoundi market - místo, kde koupíš čerstvé ananasy, banány, grilovaného hada nebo rybu. Večer nebude chybět uvítací a seznamovací party. Nocleh v Yaoundé.  

3. den

Ráno nás vyzvedne řidič a pojedeme do NP Mefou - místa, kde uvidíš šimpanze, gorily a opice. Tato rezervace je zaměřena na ochranu primátů, takže právě šimpanzi a gorily budou tím hlavním, co chceme vidět. Zpátky do Yaoundé se vrátíme až v podvečer. Nocleh v Yaoundé.

4. den

Opustíme hlavní město Kamerunu a přesuneme se vlakem do největšího města - Douala. Vlak jede cca pět hodin. Po příjezdu přejedeme dodávkou do nedalekého města Buea - místa, odkud budeme vycházet na vrchol Mt. Cameroon.  Zajdeme dokoupit zásoby a projdeme si společně výstupovou trasu a harmonogram pro výstup na Mt. Cameroon.

5. den

Jdeme na to! Ráno skáčeme do dodávky a vyrážíme do města Buea - nástupního místa pro výstup na Mt. Cameroon. Hned první den tě čeká největší porce nastoupaných metrů. Trasa je dlouhá pouhých 7 km, ale nastoupáme 1 800 výškových metrů až k chatě Refuge 2. To znamená, že si opravdu mákneš. Nocleh ve výšce 2 850 m n. m.

6. den

Den D - výstupový den. Čeká tě opět poměrně málo km, ale zabrat ti dá opět převýšení a navíc i nadmořská výška. Na vrchol to jsou 4 km a 1 200 m převýšení. Odměnou ti bude výstup na nejvyšší horu Kamerunu, Guinejského zálivu a celé střední a západní Afriky - tato všechna nej pokoříš na vrcholu! Po dopoledním výstupu se vrátíme po stejné trase zpět na Refuge 2, kde přespíme.

7. den

Pro případ špatného počasí máme v programu den 9, který slouží jako rezervní den - JZ svah Mt. Cameroonu je totiž jedním z nejdeštivějších míst na světě a suchá sezona tady má trošku jiný význam, než by se podle jejího pojmenování mohlo zdát. Jinými slovy hodně záleží na počasí. Nicméně období, kdy vyrážíme, by nám mělo poskytnout nejvyšší šance. A jen pro doplnění elementů, které nám mohou upravit výstupové plány, je Mt. Cameroon nejaktivnější africká sopka ☺ Poslední erupce byla ovšem před dvaceti lety.

Pokud vše klapne podle plánu, sestoupíme tento den zpět do města Buea a oslavíme výstup = velká after summit party!

8. den

Po veselé oslavě výstupu se ráno přesuneme z Buea na Longi Beach, tedy ke Guinejskému zálivu. Longi Beach je nejkrásnější pláží Kamerunu, po kamenitých sopečných svazích si zasloužíš trošku písku a oceánu. Pokud se s místními dohodneme, můžeme vyrazit šnorchlovat nebo si zařídíme výlet s rybáři. Nocleh na Longi Beach.

9. den

Tento den slouží jako rezervní den pro výstup na Mt. Cameroon - pokud jej nevyužijeme při výstupu na horu, tak si užiješ další den na pláži, odpoledne určitě vymyslíme nějakou aktivitu anebo výlet podle doporučení místních.

10. den

Vyrazíme na výlet na vodopády Chutés de la Lobé, které se nacházejí v pobřežním městečku Kribi. Projdeme se po pláži a pak si pronajmeme loďku, která nás doveze až pod vodopády. Odpoledne se přesuneme do největšího města Kamerunu Douala, kde si projdeme centrum a dáme poslední večeři v Kamerunu. Pak už tě čeká přesun na letiště a odlet zpátky do ČR.

11. den

Přílet domů do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceExpe Tým

Skvělá parta
Odpovědnost
Profesionalita
Komunita

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno však jisté je - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v hotelech
 • Veškerá doprava na místě
 • Vlak mezi Yaoundé a Douala
 • Služby místního průvodce a přeprava k základnímu táboru
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, SIM, vysílačky atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Permit a balíček pro výstup na kopec u místní agentury - 240 USD
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Letecká doprava 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 50 USD)

Co je v ceně balíčku 240 USD

 • Invitation letter do Kamerunu
 • Dva místní průvodci
 • Šest nosičů
 • Vstupní poplatky a permit za výstup
 • Ubytování v chatkách 
 • Jídlo (2x večeře, 2x snídaně, svačiny a nápoje).

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?