2. 3. - 11. 3. 2024
20 990
letenka cca 6000 Kč
více
2. 3. - 11. 3. 2024
Již proběhlo

Libanon

Země plná kontrastů, která tě okouzlí i přes všechny problémy, kterým musí čelit. Její rozmanitost a gastronomie ti učaruje!

Expedice #1081
10 dnů2. 3. - 11. 3. 2024
AsieLibanon
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Krom své dlouhé, pestré historie a bohatého kulturního dědictví je Libanon obdařen i nádhernou krajinou. Od prastarých cedrových lesů přes rozsáhlá pohoří až po třítisícové vrcholy! V zimě je zde překvapivá spousta sněhu a hojně se lyžuje (což si nenecháme ujít) a po zbytek roku je příjemné klima na koupání ve středozemním moři. Hlavní město Bejrút je moderní, mladá metropole plná barů, zajímavé architektury a businessu, ale jen o kousíček dál najdeš starobylá města jako Byblos, Baalbek či Tripolis. Je to země s různorodým etnickým a náboženským složením, což vedlo k velké diverzifikaci kultury. To, čím je však Libanon opravdu proslulý, je gastronomie. Ne nadarmo Standa provozuje nám spřízněný podnik Klub Cestovatelů - libanonskou restauraci. Naši motivaci navštívit tuto malebnou zemi už tedy znáš, přidáš se i ty? :-) 

EDIT: Situace v Libanonu nám samozřejmě neunikla. Výprava zde je primárně proto, abychom věděli, kdo má potenciálně zájem a zrealizuje se, až bude bezpečnostní situace příhodnější.

Ne vše je tak růžové jak se zdá

Je na místě zmínit, že Libanon má i spoustu svých problémů, a že jich není zrovna málo. Komplikovaný politický systém založený na zastoupení různých náboženských komunit vede k častým vládním krizím a politické nestabilitě. Kvůli válce v Sýrii hostí Libanon velké množství uprchlíků. Největším problémem poslední doby je ovšem ekonomická krize, která se táhne již od roku 2019. Hyperinflace, devalvace libanonské měny, vysoká nezaměstnanost a s tím spojený i nedostatečný přístup k základním službám. Nesmíme zapomínat ani na nedávný výbuch v Bejrútu či COVID. Libanon se ale stabilizuje a začíná se otřepává z největších problémů. Do budoucna čelí stále velkým výzvám, které mají složité kořeny a vyžadují komplexní řešení, ale to bylo na blízkém východě do jisté míry vždy. 

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno. V rámci výpravy chceme udělat 2x 15km trail a taky si zalyžovat. Pokud by ale nechtěl/a, dá se vždy vymyslet jiná alternativa.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Libanon sice čelí nejednomu domácímu problému, ale určitě se dá považovat za relativně bezpečnou destinaci. Koneckonců je běžně navštěvován západními turisty, tudíž pro místní nebudeme žádnou nezvyklou atrakcí. Jak známo, Blízký východ je však velmi dynamickým regionem, a proto je nutné počítat s potenciálními drobnými úpravami programu dle momentální situace v zemi (týká se zejména údolí Biká na východě země u hranic se Sýrií). Během našich cest napříč Libanonem pravděpodobně budeme občasně kontrolováni na checkpointech a vylekat by nás neměla ani přítomnost ozbrojených složek na mnoha místech (nejen v hlavním městě Bejrútu). Navzdory této realitě se ale není čeho bát! Libanon je zemí velmi otevřenou a v případě dodržování elementární obezřetnosti a respektování lokálních pravidel nám maléry nehrozí.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Libanonu je nutné mít u sebe platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe. Dále je třeba vyřídit víza, které ale dostaneme bez problému na letišti po přistání. Je to tedy velmi jednoduché a předem není třeba nic řešit. Libanon má komplikované vztahy s Izraelem, což neznamená, že pokud budete mít v pase razítko z Izraele, nepustí vás do Libanonu, ale očekávejte detailní vyptávání.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Poslední léta je nejlepší spoj s Pegasus či Turkish po trase Praha -Istanbul - Bejrút. Aktuální cena letenky se pohybuje mezi 6000 - 8000 Kč. 

Hned na letišti si půjčíme auto - minivan, které budeme mít po celou dobu pobytu. Auto bude řídit průvodce. Najedeme cca 1000 km. 

Ubytování

Po celou dobu budeme spát v hotelech. Chceme se držet ověřených ubytování, a proto bude spaní v rámci této výpravy na naše poměry nadstandardní, převážně tří až čtyřhvězdy (což ale neznamená, že to dosáhne evropského standardu). Jelikož nechceme přijít o možnost spát někde u místních, vezmi si i tenký spacák, který ale pravděpodobně nevyužijeme.

Stravování

Po celou dobu využijeme místní kuchyně, jídlo je tu totiž levnější než v ČR a výtečné. Snídani si asi budeme řešit na hotelu či po vlastní ose. Přes den a na večeři zajdeme do restaurace. V průběhu bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. 

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce nebude zapotřebí nic nadstandardního. Jelikož předpokládáme na horách sníh a rádi bychom min. 1 den lyžovali, vezmi si ale určitě i oblečení na hory, stejné jako by sis vzal v Česku. Lyžařské vybavení půjčíme na místě. Rovněž přibal pohorky, jelikož chceme jít na trail a na nejvyšší horu. Nemusíš se bát, vše bude celou dobu v autě a nemusíš nic nikam tahat. A kdo nechce lyžovat? Vymyslíme mu na ten jeden den samozřejmě alternativní program.

Co cestou uvidíš?

Jelikož jedeš s Expedition Clubem, počítej s tím, že chceme Libanon poznat aktivně, a ne jen vystoupit z auta, podívat se na památku Unesco a jet na hotel.  Lyžování? Ano!  Trek přes část Libanon trail? Ano!  Nejvyšší hora? Ano! Tak, jak to máte s námi rádi :) Zároveň jedem do oblasti poprvé a máš možnost být u toho! Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Bejrútu. Ubytování na hotelu

2. den

Bejrút - kosmopolitní město zcela odlišných čtvrtí a vibes. Od moderních, upravených ulic a hispterských podniků, až po všudypřítomné vojenské složky, zabarikádované ulice a ostnaté dráty. Bejrútu věnujeme celý den. Projdeme si nábřeží, zajdeme do národního muzea, zažijeme první gastro, projdeme palácový komplex Beiteddine. Pro uzavření dne není nic lepšího než zrelaxovat na pláži Ramlet El Bayda poblíž Pidgeon Rock. Dáme si při západu slunce všudypřítomnou vodní dýmku a budeme koukat na barevnou oblohu, moře a letadla, které v tomto směru létají na letiště. Večer budeme rokovat nad smíšenými pocity, jak je všude cítit krize ve všech aspektech, ale zároveň si užívat momentální okamžik na pohodové vlně.

3. den

Prozkoumáme méně navštěvovaný jih Libanonu. Skoro celý den se budeme držet u pobřeží středozemního moře. Začneme v městě Sidon, kde si projdeme jeho historické centrum a mořský hrad vybudovaný křižáky. Poté dojedeme na nejjižnější bod našeho výletu a to do města Týros (UNESCO), které je protkáno biblickými odkazy a historií. Zde přespíme.

4. den

Dnes se přesuneme více do hor - Chouf Biosphere Reserve, největší rezervace v Libanonu. Nachází se zde čtvrtina všech libanonských cedrových lesů. Ne nadarmo se cedr dostal na Libanonskou vlajku. Navštívíme Deir al-Qamar hlavní město autonomní oblasti během Osmanské říše, pro něž jsou typické kamenné domy v kopcích s červenými taškovými střechami.
Koukenem na Moussa Castle a Beiteddine. A jelikož nechceme celou dobu chodit jen po památkách, tak si dnes protáhneme i trochu nohy. Od vesnice Barouk projdeme část Libanon Trailu (10-15 km dle domluvy). Spaní v místních horských vesničkách.

5. den

Přiblížíme se syrským hranicím a dle bezpečnosti zkusíme navštívit krátce město Anjar (UNESCO). Na dálnici, která by nás do hodiny dovedla do syrského Damašku odbočíme doleva a dojedeme do Baalbeku, dle mnohých i nás, highlight Libanonu, a to až už kvůli památkám (opět UNESCO) ale hlavně specifické atmosféře, kde jde vidět velký rozdíl oproti liberálnějšímu Bejrútu. Oblast kolem Baalbeku je rovněž známá pro své vinice. Podíváme se na Jupiterův chrám či Bakchův chrám a večer zajdeme do vinařství na koštovačku vína a dáme si do nosu. Spaní v Baalbeku v hotelu.

6. den

Dnes se dostaneme do opravdových hor. Prvně navštívíme Cedars of God (UNESCO) což je jedna z posledních výsep rozsáhlých cedrových lesů v Libanonu. Hned poté nás čeká lyžařský resort Cedar. Což je náš startovní bod pro výstup na nejvyšší horu Libanonu Qurnet al Sawda 3088 m n.m.. Očekáváme že zde bude dost sněhu, ale ani to nás neodradí od pokusu vystoupit na tento vrchol. Zkusíme si v areálu půjčit sněžnice, vyvezeme se lanovkou na náhorní plošinu a pokusíme se dojít po zasněžených pláních 6 km jedním směrem na vrchol nejvyšší hory Libanonu. Vše je otevřené, pokud by to nešlo nebo někdo nechtěl, není problém si místo toho zalyžovat v místním resortu nebo najít alternativní program. Spánek ve vesničce Bsharri, s krásnou panoramatou Libanonských hor.

7. den

Celodenní lyžovačka u středozemního moře v největším lyžařském areálu - Mzaar – Kfardebian. To je prostě must! Hlavně, když si uvědomíte, že můžete ráno lyžovat a odpoledne si čvachtat v moři. Všechnu výbavu si samozřejmě půjčíme až na místě. Kdo nechce lyžovat, vezme si auto a má spoustu možností v okolí, horské vesničky, další část Libanon trailu v podhůří, či jiný kulturní program. Večer dojedeme až do Byblosu.

8. den

Sever Libanonu. Byblos - antické město (UNESCO), jeskyně Jeita Grotto, Mseilha Fort a hlavně Kadisha Valley (TOP) s množstvím starobylých klášterů. Pokud bezpečnost dovolí, dojedeme až do Tripolisu úplně na severu. Město se sunnitskou majoritou, konzervativní, málo turistů, takový pravý Libanon, odhlédneš-li od kosmopolitního Bejrútu. Trhů jste taky už určitě ve světě prošli spoustu, ale tady je velmi autentický a kde jinde ochutnat vůně města. Spánek v Tripolisu.

9. den

Dnes začíná ramadán. Termín výpravy jsme nevybrali náhodou. Chtěli bychom aspoň na jeden den vidět tu změnu, kdy se přes den většina obchodů zavře a na 40 dní začíná v arabském světě jiný život. Vzhledem, tomu, že Libanon má 26% křesťanskou menšinu, tak většinou najdeš něco otevřeného. V tomhle je ale Tripolis úplně ideální, protože to je kompletně muslimské město a vše bude zavřené. I to je v Libanonu fascinující. Na první dobrou poznáš, kde žijí křesťani a kde muslimové, města/vesnice mají úplně jiný charakter. Projdeme si opuštěné úzké uličky a odpoledne se přesuneme opět do Bejrútu. Jelikož jsme měli po celou dobu nabitý program, hádám, že nikomu nebude vadit, když si dáme dnes volnější tempo. Jelikož je Bejrút kosmopolitní město, zde určitě vše zavřené nebude, takže půjde opět i ta vodárna večer před odletem s výhledem na moře. Nákup dárečků a rezerva, kdybychom se po cestě někde zasekali. Spánek v hotelu.

10. den

Vše krásné jednou končí - odlet do ČR
ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Pronájem auta (nafta, pojištění apod.)
 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička apod.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (100 USD)
 • Letenku (cca 7000 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?