6. 12. - 13. 12. 2023
14 990
více
6. 12. - 13. 12. 2023
Již proběhlo

Advent v Pobaltí

Sever, Pobaltí a tři samostatné republiky s bohatou historií a krásnými městy, kde se pořádají jedny z nejkrásnějších adventních trhů.

Expedice #1065
8 dnů6. 12. - 13. 12. 2023
EvropaPolsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko
8Účastníků
Náročnost
1 z 5

Sever, Pobaltí a tři samostatné republiky s bohatou historií a krásnými městy, kde se pořádají jedny z nejkrásnějších adventních trhů. Tušíš správně, cílem téhle výpravy je projet Litvu, Lotyšsko a Estonsko. A protože každé z jeho hlavních měst je opravdový skvost, tak přespíme ve všech z nich, projdeme tamní adventní trhy, dáme si punč a poveselíme se. Určitě bude dost času na to, abychom nasáli atmosféru historického centra a navštívili nejznámější místa v Rize, Tallinu i Vilniusu. A protože chceme zažít i něco z pobaltské přírody, projdeme spolu kousek národního parku Laheema a předposlední noc strávíme někde v domečku u jezera. A neboj se, sauna tam samozřejmě bude! Tahle akce je pohodová, spát budeš vždy v pohodlí hostelu, apartmánu či chaty,  prostě si to uděláme pěkné. Takže pokud chceš zažít severskou adventní pohodu, je tohle akce pro tebe!


1
5
Požitkář
Náročnost
Tohle bude pohodička
Pro zvládnutí této výpravy nemusíš být žádný sportovec. Je určena všem, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro vstup do pobaltských států stačí jen občanský průkaz.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Čeká tě však jen jeden delší přejezd, a to hned první den při přesunu do Polska :-)

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v místních guesthousech a apartmánech. Celou dobu budeme spát vevnitř, takže se nemusíš tahat s ničím navíc.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních restauracích a stravovacích zařízeních a samozřejmě také v obchodech. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Doporučuji nevozit si jídlo z Česka, vystačíš jen se svačinou na cestu. Na místě vyzkoušíme místní delikatesy a speciality. Mnohdy si děláme na apartmánu společné snídaně a někdy i večeře. O jídlo nebude nouze.


Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat převážně ve městě, vezmi si proto s sebou normální oblečení. Může být docela zima, takže si nezapomeň přibalit něco teplého na sebe. 


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večer se sejdeme v klubovně v Brně - Jezuitská 1. Odtud pak ve 22:00 hod. vyrazíme směr Polsko.

2. den

Brzy ráno přijedeme k bunkrům na východě Polska - jedná se o Vlčí doupě, hlavní stan Wehrmachtu, odkud Hitler řídil válečné operace na východní frontě. Společně projdeme bunkry a popovídáme si o událostech, které se zde odehrály . Okolo oběda už budeme zase na cestě na sever. Odpoledne přejedeme hranice do Litvy a v podvečer vjedeme do jejího hlavního města - Vilniusu. Připomeneme chuť punče a projdeme historické centrum města. Přespíme v centru.

3. den

Dopoledne strávíme ve Vilniusu prohlídkou města. Okolo oběda pak budeme pokračovat do Lotyšska - zamíříme do Rigy kde už budou taky otevřené stánky adventních trhů. Obejdeme historické centrum a povykládáme si o dějinách Pobaltí a krásách Lotyšska.


4. den

Ráno si projdeme město a podle nálady navštívíme jedno ze zdejších muzeí nebo galerií, pak si dáme oběd a vyrazíme do Estonska - naším cílem bude Tallin. Kdysi jsem někde četl, že Tallin je jedno z nejvíce zachovalých středověkých měst, historické centrum Tallinu je skutečně nádherné. A na rovinu, hlavním motivem pro tuhle výpravu pro mě bylo zažít adventní trhy, o kterých se říká, že jsou to jedny z nejhezčích v celé Evropě. Čeká nás procházka městem a návštěva Katedrály sv. Olafa, své doby nejvyšší katedrály na světě. Podíváme se na náměstí, dáme svařák, obhlídneme trhy a nasajeme adventní atmosféru. Přespíme ve městě.


5. den

Ráno si dáme snídani v jedné z vyhlášených místních kaváren, sedneme do auta a vyrazíme za přírodou - do národního parku Laheema, kde tě čekají rašeliniště, stoleté stromy a nedotčená baltská krajina. Můžeme se stavit rovněž u nejvyššího pobaltského vodopádu. Odpoledne se vrátíme zpět do Tallinu, zajdeme si na dobré jídlo a budeme pokračovat s testováním punčů na adventních trzích.


6. den

Vyrazíme pomalu zase na jih. Cílem je domeček u jezera. Co by to bylo za výpravu, kdybychom jednu noc nestrávili i v přírodě a neprohřáli si tělo v sauně? Tenhle den si chceme udělat pohodu, takže nakoupíme společnou večeři, ubytujeme se na chatě, rozděláme si oheň v krbu a roztopíme saunu. Prostě velká pohoda... 


7. den

Dopoledne si ještě budeme užívat přírody. Okolo oběda pak vyrazíme do Varšavy - hlavního města Polska. Varšava pro mě byla dlouhou dobu místem, kterým jsem vždy jen projížděl, ale když jsem před pár lety poprvé prozkoumal její historické centrum, byl jsem překvapený, jak hezká Varšava je - teď chci překvapit tebe, adventní trhy ve Varšavě budou tou nejlepší třešničkou na dortu téhle pobaltské tour! Nocleh ve Varšavě v apartmánu či hostelu.


8. den

Dopoledne ještě podle zájmu věnujeme Varšavě a jejímu centru a muzeím - co třeba muzeum polské vodky? A po obědě vyrazíme domů... Příjezd do Brna večer. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování na celou dobu pobytu (celkem 6 nocí v guesthousech a apartmánech)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy. Na vstupy doporučuji cca 50 euro.

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?