28. 4. - 11. 5. 2024
25 990
letenka cca 25000 Kč
více
28. 4. - 11. 5. 2024
Již proběhlo

Přeběh ostrova Réunion

Francouzský ostrov barev a vůní má kromě třítisícových vrcholů také pohádkové pláže a je obklopen krásnou přírodou vulkanického původu.

Expedice #1049
14 dnů28. 4. - 11. 5. 2024
EvropaFrancie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5
Hory jsou katedrálami, ve kterých vyznáváme svou víru. Hory oceňují snahu. Jsou drsné, ale spravedlivé a umějí člověka překvapit. Mají totiž čarovnou moc. Dokážou proměnit špatný den v dobrý, frustraci v rychlost, pochyby v sebedůvěru a čokoládový dort ve svaly. Když se takové hory vyloupnou uprostřed oceánu, vznikne ostrov jako Reunion a to je teprve něco! Francouzský ostrov barev a vůní má kromě třítisícových vrcholů také pohádkové pláže a je obklopen krásnou přírodou vulkanického původu.

Proběháme spolu nejen vrcholky hor, ale také tropické lesy, navštívíme panensky čisté vodopády, měsíční vulkanickou krajinu nebo se ztratíme v nekonečných jeskyních komplexech. Cílem naší výpravy je přeběh 140 kilometrového treku GR2, který se rozprostírá napříč celým ostrovem a jeho zdolání nám zabere 6 dní. Trasa nás zavede přes dva sopečné krátery na travnaté horské pláně a pod nejvyšší vrchol ostrova, Piton des Neiges (3070 m). Přeběhneme celý ostrov ze severu na jih a po prvním týdnu si půjčíme auto a prozkoumáme všechna zbylá místa, které jsme vynechali. A že jich tu je! Už jen těch pláží, lagun, lávových polí, vodopádů a tajuplných lesů… Člověk vlastně ani neví, kam se má dřív vydat a to ani nemluvím o jídle. Francouzská kuchyně se tu mísí s africkou a to je teprve něco. Uf! Až mi z toho zakručelo v břiše. Tak co, vydáš se s námi přeběhnout Réunion křížem krážem?

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Tahle výprava není pro žádné slečinky.

Řeknu ti to na rovinu. Denní dávky budou mezi 15 - 25 kilometry a několik dní nás čeká 2 000 metrů převýšení v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 6 dní zdoláme 140 km / 8 500 m převýšením. Zbytek výpravy budeme podnikat kratší jednodenní výběhy dle chuti a energie. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Réunion patří mezi velmi bezpečné lokality. Jelikož se jedná o běžeckou akci, tak největší nebezpečí tkví ve vlastní nešikovnosti... :-) V techničtějším terénu si člověk musí dávat bacha, aby si nevyhodil kotník nebo nespadl. Také si musíme dávat pozor na náhlé změny počasí.

Víza a režim vstupu

Pro vstup na ostrov Réunion ti stačí občanský průkaz. Aktuální podmínky vstupu se dozvíš přímo od průvodce.

Doprava

Poletíme z Prahy nebo Vídně s přestupem v Paříži do hlavního města Saint Denis. Letenka není součástí ceny výpravy a k 3. 8. stojí se zavazadlem 25 000 Kč. Start přeběhu začíná hned za hlavní městem a po skončení si půjčíme auto, kterým prozkoumáme zbytek ostrova.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo soukromého ubytování. Stan se spacákem můžeš nechat doma a nemusíš se bát, že by sis neusušil své běžecké věci a vybavení.

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. 

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15 litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Budeme se také pohybovat ve městě, takže civilní věci sebou. Seznam vybavení najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užiješ až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Co cestou uvidíš?

V případě zájmu můžeš klidně na ostrově zůstat více času. Průvodce musí sice kvůli "rodinným povinnostem" odletět domů, ale část skupiny tu zůstává a připraví pro ně vlastní program. Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Odlet z Prahy nebo z Vídně na Réunion. Bohužel se nejedná o přímý let, takže budeme nejspíše přestupovat v Paříži.

2. den

Podle času příjezdu si odpočineme a vyrazíme prozkoumat hlavní město Saint-Denis, kterému se přezdívá Paříž Indického oceánu. Saint Denis překypuje památkami francouzského, čínského, afrického a indického původu. Navštívíme botanickou zahradu, projedeme se lanovkou do nejvyšších částí hlavního města a ochutnáme na ovocném trhnu všechny kombinace chutí, které tento pozoruhodný ostrov nabízí.

3. den

Samotný přeběh GR2 startuje hned za hranicí hlavního města. A začneme pěkně zostra! Na prvních 16 kilometrech nastoupáme dvoutisícové převýšení. Jakmile dorazíme k jeskyni Caverne Basse, začneme klesat až do vesnice Dos d'Ane, kde složíme hlavu.


25 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

4. den

Druhý den přeběhu nebude o moc jednodušší, než ten první. Na úvod seběhneme do osady Deux Bras, kde si dočerpáme vodu a vydáme se vstříc 1 500 metrů dlouhému stoupání vedoucího až pod vrchol kopce Piton Marmite (1 877 m). Poslední 4 kilometry seběhneme do vesnice Grand Îlet, kde složíme hlavu.


25 km, ↑ 2 300 m, 7,5 hod.

5. den

Třetí den treku připomíná ozubenou pilu. Nejdřív strmá stoupačka do sedla Col de Fourche (1 985 m), za kterým následuje krátký seběh a opětovný výšvih do sedla Col du Taïbit (2 081 m). Náročný den zakončíme seběhem do městečka Cilaos, kde si dáme pár vychlazených piv.


24 km, ↑ 2 000 m, 7 hod.

6. den

V tento nejdelší den nás hned na úvod čeká strmý výstup pod nejvyšší horu Réunionu, Piton des Neiges (3070 m). Podle času a chuti se můžeme vydat na její vrchol, ze kterého tu bude do cíle naší dnešní etapy jen pořád dolů. Přespíme na ubytování ve vesnici Bourg Murat.


26 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

7. den

Předposlední etapa je z hlediska počtů kilometrů nejkratší, ale stále mírně stoupající profil. Kolem jezera Lac piton de l'Armagasse se dostaneme na náhorní plošinu pod vulkánem Piton de la Fournaise (2632 m). Naše cesta skončí kousek pod jeho vrcholem z jedné z horských chat. Pokud bude chuť a energie vydat se odpoledne na jeho vrchol, nebudeme Ti klást odpor :-)


22 km, ↑ 1 000 m, 4 hod.

8. den

Ráno si necháme věci na chalupě a ještě před snídaní si vyběhneme na východ slunce na vrchol vulkánu Piton de la Fournaise. Po návratu na chatu si dáme snídani a pomalu se vydáme na poslední etapu naší cesty. Prvních 10 kilometrů poběžíme podél kaldery více méně po rovince a následně se bude terén propadat k moři. Seběh je velmi technický a místy se musí jít pěšky. Tímto se rozloučíme s GR2 a po přiběhnutí do vesnice přeběh náležitě oslavíme! Že to ale byla fuška, co?! Průvodce se vydá napřed a dostane se pro auto, abychom mohli hned další den ráno vyrazit za dalším dobrodružstvím.


24 km, ↑ 170 m, 2,5 hod. + 10 km ráno na vrchol vulkánu a zpět

9. den

Ráno se můžeme lehce proklusnout po hraně útesu podél oceánu. Po dokoupení jídla se přesuneme na nedaleké vodopády Grand Galet, kde se také můžeme vykoupat. Ve městě Saint-Pierre se můžeme zastavit v obchodu s rumy a také nahlédnout do hinduistického chrámu. Následně se přemístíme na místo sebevrahů, které se jmenuje Le Gouffre. Úzká roklina na pobřeží oceánu ukončila život desítek lidí a jedná se o netradiční místo, které je zajímavé navštívit. Podle času a chuti můžeme navštívit želví farmu a také se vykoupat na pláži Plage de l'Ermitage. Vše záleží na chuti a energii, která bude panovat ve skupině. 

10. den

Vstaneme brzy ráno a vyjedeme na východ slunce na vrchol kopce Le Maïdo (2205 m). Opravdu krásná podívaná, která stojí za to! Cestou dolů se můžeme stavit na kratší běžecký trénink nedaleko vesnice Villele. Pokud nestihneme koupačku předešlý den, můžeme si to vynahradit dnes. Většina pláží je sice pro koupání kvůli velkému množství žraloků uzavřená, ale pár vhodných se tu nachází. Odpoledne absolvujeme návštěvu Aquarium de La Réunion, kde se na žraloky můžeme také rovnou podívat.

11. den

Přejedeme do malé vesnice Hell-Bourg, která se nachází v obci Salazie. Údajně se jedná o jednu z nejkrásnějších francouzských vesnic a proslavila se svými lázněmi. Vesnice je to opravdu překrásná, ale nás bude více zajímat to, co se nachází nad ní. Podle nálady a chuti si zaběhneme cca 20 km dlouhý okruh v rámci kterého se pokocháme pohledem na vodopád Trou de Fer. Při návratu do vesnice si můžeme delikátní vanilkové kuře, které je pro tuhle oblast typické.

12. den

V případě zájmu si můžeme dát v okolí vesnice Hell-Bourg ještě další výběh. Možností na běhání je tu skutečně požehnaně. Zajedeme se podívat na lávový tunel a také na kostel, který jen o chlup unikl zkáze. Těsně před kostelem Notre Dame des Laves se před téměř 50 lety zastavila láva a stavba tak zůstala ušetřena. Odpoledne se přesuneme na exkurzi vanilkové plantáže a přesuneme se zpět do hlavního města Saint Denis.

13. den

Projdeme si všechny zbylé památky hlavního města, které jsme nestihli první den. Nakoupíme suvenýry pro naše nejbližší, skočíme si na dobré jídlo a nakoukneme do katedrály Saint Denis. Podle času odletu se přesuneme na letiště.

14. den

Přílet domů. Sbohem a šáteček!

ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Remeš

Běžkař
architekt
designér
orienťák

Jsem vystudovaný architekt, profesí grafický designér a celoživotní sportovec. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů a také koketuji s rogainingem.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem aut (nafta, pojištění apod.)
 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička apod.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku (cca 25 000,- Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?