12. 2. - 18. 2. 2024
11 990
více
12. 2. - 18. 2. 2024
Již proběhlo

Bulharské hory na sněžnicích

Zasněžené hřebeny nejvyššího pohoří Balkánu, mráz, vítr a místní pálenka na horské chatě.

Expedice #1033
7 dnů12. 2. - 18. 2. 2024
Evropa, BalkánBulharsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Není to poprvé, kdy míříme do Bulharska s jasným cílem. Zažít naše oblíbená místa v období, kdy odpočívají od náporu turistů. Řeč je o nejvyšším pohoří Rila, v jehož srdci leží chata Lovna a taky naše milovaná chata Ivan Vazov. Jedno z těch vzácných míst, kam už turisti, které pár kilometrů vedle vyplivne lanovka, nedojdou. Jednoduše proto, že dostat se tam vyžaduje trochu pohybu po svých. A to přesně vyhovuje nám. Kamkoliv jezdíme, snažíme se objevit zapadlé klenoty jako tento a užít si je. Dokud ještě mají svůj jedinečný charakter…

Útočiště v srdci hor

Míříme do oblasti sedmi Rilských jezer, jedné z nejkrásnějších horských oblastí v Bulharsku, kterou nejde nemilovat. Od chaty Lovna si vyšlápneme na romantickou chatu Ivan Vazov. Je zapadlá hluboko mezi vrcholky Rily a dýchá harmonickou atmosférou naprostého klidu. Stane se nám na 2 noci útočištěm a budeme z ní vyrážet na lehko na okolní vrcholy, které dosahují skoro třítisícové výšky. Těžko se nám odsud bude odcházet, a tak se namotivujeme tím, že poslední den zamíříme do venkovních termálních lázní na úpatí hor. Nasadíme kulicha na hlavu a budeme se válet ve vyhřáté vodě s výhledem na hory!

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Denní dávky nejsou velké - max. 15 km. Zimní podmínky jsou ovšem nevyzpytatelné. Z jasných dní se snadno stane náročné prodírání vánicí a náročnost se proto těžko odhaduje a je dobré mít dostatečné rezervy. Spát budeme vždycky vevnitř v chatě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Rozumět sněhu a jeho přeměnám, umět vyhodnotit vývoj počasí a vliv větru. To není žádná sranda. Ani ti nejzkušenější si občas nejsou jistí a na místě je vždy notná dávka ostražitosti a pokory. Kde jinde se ale o lavinách něco dozvědět než v horách samotných. V rámci výpravy tě čeká zaškolení, jak pracovat s lavinovou výbavou a základy prevence.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Celou dobu strávíme na horských chatách, kde bude teplo. Budeme ale potřebovat malý spacák, protože ubytování je prosté, na matracích. Spacák nemusí být zimní, ale ani letní ultralight. Ideálně ať má teplotní limit alespoň 0°.

Stravování

Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo. Nečekej bohatou nabídku padesáti jídel, dost možná bude v nabídce jen jedno, ale zato výborné! Navíc, kdo ještě nesnídal smažený sýr s marmeládou, nebyl v bulharských horách :)

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Nutností bude zimní vybavení na hory a sněžnice. Uvidíme podle sněhové nadílky. Povinností je také kompletní lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata).

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si pivo/kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharské Sofie.

2. den

Brzy ráno dorazíme do Sofie - půjdeme se projít, krátká procházka centrem a dobrá snídaně, kde probereme detaily programu jsou tím hlavním cílem. Pak nás čeká cca 1,5 hodiny v autě - přejezd do pohoří Rila. Přesuneme se k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Hned potom dojedeme do vesnice Sapareva Banya, která se pyšní nejteplejšími termálními prameny v Bulharsku. Mají teplotu 102 °C. Zajdeme si do venkovních bazénů, které mají 42 °C, čouhá ti z nich jen hlava a přitom pozoruješ majestátní pohoří Rila. Pokud je dnes nestihneme, určitě si je schováme na poslední den! V podvečer se naposledy stavíme do obchodu a vydáme do hor. Ujdeme 2 km na chatu Lovna, která stojí na hranici lesa ve výšce 1700 m. Stane se naší základnou na dnešní večer.

3. den

Túra do středu Sedmi rilských jezer. U chaty sedmere jezera odložíme část vybavení a vyrazíme nalehko na vrchol Kaboul (2543 m). U chaty se také pověnujeme nutnému tréninku s lavinovou výbavou.

4. den

Přejdeme přes Razdela Pass a po hřebeni, ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov. Chata Ivan Vazov je ve výšce 2300 m a je obklopena vrcholy vyššími, než je Gerlach. V tomhle dolíku uprostřed hor se ti bude zatraceně líbit. Poté, co dorazíme, si dáme dobré jídlo, projdeme program. Odpoledne - pokud bude pěkně, tak se projdeme na vyhlídkový vrchol Otovitsa (2 712 m n.m.) a budeme pokračovat s krásným výhledem na jezera přes Jezerní vrchol (2 559 m n.m.) na západ slunce.

5. den

Dnešní den bude nejdelší a nejvyzývavější. Zkusíme dojít až na vrchol Malyovitsa 2738 m. Celá trasa vede po širokém vyhlídkovém hřebeni, které je obklopen na všechny světové strany horami. Jelikože je trasa jednosměrná, dá se kdykoliv otočit a vrátit se na chatu. Večer si zahrajeme karty, ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer.

6. den

Ráno se rozloučíme s Olegem a po snídani vyrazíme dolů do údolí přes sedlo Razdela (2603 m), k naší dodávce. Pokud budeš chtít, můžeš se od jezer svézt lanovkou. Sjedeme do městečka Sapareva Banya, kde mají termální prameny. I kdybychom se tu vyhřívali už první den, určitě zvládneme druhé kolo. Našim uchozeným nohám a protaženým tělům určitě bodne. Přespíme v apartmánech kousek od termálů.

7. den

Nezbyde nám nic jiného než vyrazit na cestu domů do Brna. Příjezd do ČR v odpoledních hodinách.

ukázat další dny

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron Klubovny
otec Klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - 4x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, sonda atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy (Sapareva Banya)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?