27. 12. 2023 - 4. 1. 2024
15 490
letenka cca 3000 Kč
více
27. 12. 2023 - 4. 1. 2024
Již proběhlo

Silvestr na běžkách ve Femundsmarce

Budíš se do zasněžené krajiny, vaříš čaj do termosky a ještě před snídaní vytahuješ vosk a chystáš běžky na pořádný výlet.

Expedice #1014
9 dnů27. 12. 2023 - 4. 1. 2024
Evropa, Polární oblastiNorsko
8Účastníků
Náročnost
2 z 5
Každý, kdo má rád sever, to zná. To zvláštní puzení a touhu po strohé jednoduchosti, která je esencí severu. Už jsi někdy cítil mrazení v zádech, když se ti nad hlavou roztančí polární záře? To je taky jedna z věcí, která se ti jen tak někde nepoštěstí. Jen tak někde ne, ale v zapadlém koutu ve Skandinávii s názvem Femundsmarka to jde. Vezmu tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestr v roubené chaloupce na farmě, kde chovají soby, a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky.

Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem místňáci protahují dlouhé kilometry běžkařských stop, na kterých pronikneme až do nitra Femundsmarky. Užijeme si to pěkně pohodově nalehko při jednodenních výletech. Večery strávíme v roubence u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Poznáš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.
2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Výkonnější jedinci mohou podniknout delší výlety na vlastní pěst, protože se budeme vždy vracet na stejné místo a trasy jsou krásně značené.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Norsko je bezpečná země, kde ti žádné nebezpečí nehrozí. Největším strašákem je zima a tma, proti kterým budeme řádně vybaveni, a pokud budeš poslouchat pokyny průvodce, nic ti nehrozí.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu Norska stačí pouze občanský průkaz.

Doprava

Cesta na sever je dlouhá a proto si jí polovinu ušetříme. Zatímco tam pojedeme autem, poslední den poletíme z Osla zpět letadlem. Pro větší pohodlí pojedeme na sever nočním trajektem, takže bude možnost si kvalitně odpočinout. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na přehledných úsecích cesty).

Ubytování

Celkem čtyři noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými oslavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na jednu noc tě průvodce vezme vyzkoušet si opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou. Poslední noc před odletem zpět strávíme na hostelu v Oslu.

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek.

Vybavení a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. Čtyři dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až -15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Potkáme se ráno v Expediční klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího odpoledne zmákneme. Na zhruba 6 hodin si dopřejeme odpočinek na trajektu, takže cesta bude o poznání snesitelnější.

2. den

Odpoledne dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme saně a věci na dva dny a vyrazíme na asi pětikilometrovou trasu vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlého ledového giganta. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí.

3. den

Osaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön (944 m n. m.). Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde nás v osadě Valdalen bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující čtyři noci spát a podnikat z něj túry.

4. den

Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den

Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru, a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den

Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky, je hned několik.

7. den

Zabalíme si věci a vyrazíme vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů, zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku, tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku.

8. den

Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Krátce po poledni vyrazíme směr Oslo. Ubytujeme se v hostelu a projdeme si město.

9. den

Přesun na letiště a přelet z Osla zpět domů.
ukázat další dny

Tvůj průvodceEva Mariánková

Bezprostřední dobrodruh
freeridistka
skialpinistka
milovnice vysokých hor

Evka je blázen do hor a cestování. Nejsou jí cizí dlouhé horské přechody, prašan vířící pod lyžemi, ani lano, cepíny a exponovaný terén vysoko v horách. Často ji také najdeš s úsměvem usazenou v seakajaku nebo u ohně s přáteli. Evka je prostě stejným tulákem a dobrodruhem jako my.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky a všechny další náklady s tím spojené
 • Trajekt + ubytování v kajutách
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práce má a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jednosměrnou letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?