Zajímá Tě problematika výškového horolezectví? Pak jsi na správné adrese!
Kolikrát tě po přečtení nějaké knihy uchvátila představa, že se taky jednou podíváš na vrchol velehor? A co všechny ty dlouhé vášnivé debaty o tom, jak se spolu s kamarády vydáte na expedici? Většinou to u nich skončilo, že? Dotáhnout tuhle myšlenku ke skutečnosti totiž není jednoduchý úkol. Chce to nejen zápal pro věc, ale taky vědět, jak na to a jít si pevně za svým. Pokud se ti to dosud nepodařilo, nevěš hlavu. Věřím, že tento kurz může být posledním pošťouchnutím, abys našel motivaci a vůli a vydal se vylézt svůj kopec.
“Jediná věc, co musíš udělat, je začít. A to je ta nejtěžší věc”
Tento kurz jsem postavil, protože mě výstupy na vysoké hory nesmírně baví a dospěl jsem k názoru, že je ten správný čas se o své dlouholeté zkušenosti z velehor podělit. Nenašel jsem nikoho, kdo by se vzdělávání v problematice vysokohorských výstupů komplexně věnoval a rozhodl jsem se to napravit.
Vím, že ta místa, kde řídne vzduch, kde začíná bolet hlava a nohy těžknou jako z olova, jsou trochu strašidelná. Chtěl bych Ti však ukázat, že při troše plánování a vůle se jich nemusíš tolik bát. Tento kurz je určen pro všechny, kteří si chtějí prohloubit znalosti o pohybu ve vysoké nadmořské výšce, především nad 5000 m. Každý zdravý člověk může této hranice dosáhnout. Ať už máš v plánu vylézt na svoji první pěti-, šesti-, sedmitisícovku, nebo ji už máš za sebou, ale dřelo to, tento kurz je právě pro Tebe. Nemusíš být ani horolezec, ani vrcholový sportovec. Stačí, že jsi nadšenec a chceš se v této problematice vzdělat. Jelikož fandíme činům, budu nejraději, když nabyté zkušenosti překleneš v nějaký pěkný výstup :)
Na kurzu budu vysvětlovat platné principy pro největší možné zatížení a v nejextrémnějších případech, například na 8k, případně 7k horách. Tedy na horách, kam se chodí expedičním způsobem, staví se tam více výškových táborů a jsou zaledněné. Pokud půjdeš na nižší horu, ne všechny poznatky jsou relevantní a některé mohou být na nižších horách kontraproduktivní. Ty si je pak zredukuješ podle potřeby své konkrétní hory. Tento kurz je speciální a s omezeným počtem míst, a jak už to v Expe bývá, je určen především našim aktivním členům či účastníkům našich výprav.
Chtěl bych ti ukázat, že výstupy na vysoké hory nejsou zdaleka jen o "hard skills" a nadupané fyzičce. Troufám si říci, že o mnoho více záleží na tom, jak dobře vše vyladíš. Správná strategie a načasování, dostatečná motivace, síla vůle, kvalitní příprava, ale i důvěra v parťáka. Všechny tyto věci mnohem více určují, zda na konci budeš stát jako vítěz. A co to znamená být vítěz, si rozhodni sám. Může to být úspěšný výstup nebo jen to, že se ve zdraví vrátíš domů. V rámci kurzu bych chtěl projet především tyto body:
1. Psychologie - Zkušenosti, cíl výstupu, motivace, psychická příprava, psychologie zvládání strachu a nevyhoření atd.
2. Strategie výstupu - Maximalizace šancí na vrchol, strategie vynášek, práce s dechem, časový odhad atd.
3. Výběr kopce - Dle zkušeností, plánování doma
4. Výběr parťáka a týmu - Tvorba skupiny, práce ve skupině, kooperace v týmu
5. Příprava před expedicí - Výběr agentury (pokud je třeba), formality, spojení s domovem (satelit atd.)
6. Výbava - Esenciální výbava, ultralight výbava, spaní, tipy, vaření
7. Strava - Jídlo, co si vzít s sebou, tipy
8. Aklimatizace - Strategie spánků, výškové tábory
9. Risk Management - Objektivní nebezpečí, co chci podstoupit, jak se tomu vyhnout (trhliny, laviny)
10. Výšková nemoc - Reakce organismu na vysokou nadmořskou výšku
11. Zdravověda - Omezeno jen a pouze na výškovou nemoc a omrzliny
12. Počasí - Chápání sněhových podmínek, větru atp.
13. Fyzická příprava - Jak se připravit, důležitost tréninku, základní body
14. Praxe - Technické znalosti - např. používání fixních lan, uzly, slaňování, postup po ledovci atd.
15. Společný výstup na Smrk, trénink - Tím začneme či zakončíme náš kurz
16. Diskuze - Bude ubíhat určitě i jinými směry. Sám budeš mít možnost ovlivnit kurz svými dotazy
17. Případné konzultace pro konkrétní vrchol
Kurz se věnuje pouze a jenom speciální problematice výstupů nad 5000 m. Pokud se chceš naučit komplexní znalosti o horském terénu, včetně vedení lidí, doporučuji ti náš kurz horského průvodce.
Kurz probíhá v České republice na mojí chatě v Beskydech, která pojme přesně 10 lidí včetně mě. Jedná se o víkend plný diskuzí a přednášek, takže fyzická zdatnost je nulová. Abychom neseděli celý víkend na zadku, můžeme si jednou vyjít na Smrk.
Výšky jsou mé hřiště. Lidi mi říkají horolezec, ale já jim vždycky řeknu: "Ne, já jsem dobrý chodec." A ve velkých výškách to platí dvojnásob. Už mám za sebou expedice na pár sedmitisícovek, tři osmitisícovky a spoustu výstupů na nižší i technicky náročné kopce. Na většině z nich jako vedoucí. Rozhodl jsem se, že je načase předat zkušenosti, které jsem po léta sbíral ve všemožných pohořích světa. Ve spojení s 10 lety práce s lidmi v Expedition Clubu si myslím, že Ti dokážu předat své zkušenosti tak, abys to pochopil a bylo to přínosné. Dokážu odhadnout jak Tvé individuální potřeby, tak i potřeby skupiny, vytyčit důležité body jak z organizace expedice, tak i z aklimatizace a samotného výstupu a řady dalších důležitých aspektů. Chtěl bych ti ukázat, že ne každý výstup nad 5000 m je náročný a že není třeba se vždy bát. Při dobré přípravě a trochou vůle se i Tobě může otevřít tento krásný svět velehor.
Česká legislativa na problematiku vysoké nadmořské výšky vůbec nemyslí. Kurz je čistě mojí subjektivní a tvojí osobní záležitostí, kdy si chceš prohloubit znalosti v tomto odvětví. Vzhledem k tomu, že od magické hranice 7000 m neexistuje, hora, která je bez ledovce, jsou tím pádem všechny tyto vrcholy v kompetenci horských vůdců. I přesto, že nejsem horský vůdce, si troufám tvrdit, že mám větší zkušenosti s nadmořskou výškou než většina z nich a je dobré si uvědomit, že ne všechny hory mezi 5-7 tisíc jsou zaledněné a už vůbec ne technicky náročné. Jelikož je ale kurz jen v teoretické rovině a na žádnou z hor samozřejmě nejdeme, tak je výše zmíněné pouze informační. Předávám Ti ale veškeré informace a zkušenosti se svým nejlepším svědomím, že mají váhu a věřím, že jsou relevantní. Jak už to ale bývá, nejsem zodpovědný za rady, které se zde dozvíte. Horolezectví je riziková hra a je třeba si to uvědomit.
Jak říkal už ostřílený Chris Bonnigton: "Základní premisa horolezectví je svoboda. Horolezec si vybírá co poleze, kde poleze, kdy poleze a jakou úroveň rizika chce podstoupit.”
Budeme spát 2x vevnitř u Martina na chatě. K dispozici je 10 postelí/matrací, takže se nemusíš bát o svoje místečko, vem si ale prosím tenký spacák, kvůli hygieně. Vrchní patro bude sloužit ke spánku, spodní k přednáškám :-) Chata má nová krbová kamna, elektřinu, tekoucí vodu, staronovou kuchyň, teplou sprchu, splachovací záchod, venkovní posezení s pěkným výhledem. Vše, co normální člověk potřebuje.
Stravu budeme řešit společně. Vzhledem tomu, že na chatě strávíme jen 2 večery, bude nejlepší, když se se stravou nebudeme skoro vůbec zatěžovat. V pátek večer ještě uvaříme nebo ugrilujeme. Snídaně si řeší každý sám. Přes oběd si objednáme předem něco dole v restauraci. Vařením jídla nechceme ztrácet drahocenný čas. Nesmíme rovněž zapomenout aspoň jednou navštívit beskydský pivovárek dole ve vsi.
Nepotřebuješ nic, kromě bloku na poznámky, papučí, tenkého spacáku a věcí na výšlap na Smrk.
Na místo kurzu se bude dopravovat každý samostatně. Pokusíme se ale domluvit na spolujízdě, ať nemusí každý jezdit sám.
První den slouží k tomu, abyste přijeli ze všech koutů ČR. Kdo chce jet až po práci a přijede v 9 večer, o nic nepřijde.
Program je následující:
• 16:00 - sraz na místě kurzu.
• Výšlap na Smrk (2:30 hod), abychom se trochu poznali a rozhýbali. Sestup na chatu.
• Večer společné vaření či grilování.
Kdo nestíhá na 16:00, může se trousit kdykoliv až do večera, klidně do půlnoci. Dnešní den nebude věnován vzdělávání. Začneme až ráno.
Začneme společnou snídaní.
8:00 - 12:00 - Úvodní část kurzu:
• cíle kurzu, psychologie, práce ve skupině, motivace a cíl, vůle, strategie výstupu, výběr parťáka a týmu, výběr kopce.
12:00 - 13:30 - Pauza na oběd.
13:30 - 18:00 - Odpolední část kurzu:
• organizace expedice předem, vybavení, risk management.
• Případný průsečík přednáškami: Broad Peak, Gash, Pákistán, Manáslu a konkrétní aplikace výše zmíněných aspektů v praxi.
18:30 - xxx hod - Večeře a volný program, diskuse, grilování atd.
Je pro mě zásadní, abychom maximum času strávili vašimi reálnými dotazy. Je kladen důraz na samostatnost a iniciativu účastníka. Nedílnou součástí kurzu jsou pro mě i případné společné diskuse nad osobními zkušenostmi.
Snídaně
8:00 - 12:00 - Dopolední část kurzu:
• Strava a jídlo
• Výšková nemoc a aklimatizace
• Reakce organismu na vysokou nadmořskou výšku
• Zdravověda
• Počasí
• Fyzická příprava - jak se připravit
12:00 - 13:00 - Pauza na oběd
13:00 - 15:00 - Odpolední část kurzu - praxe venku:
• Fixní lana: jumarování, zapojení jumaru, přecvaknutí mezi fixními lany
• Chůze po ledovci
• Uzly a jejich použití
• Navázání na lano
• Slaňování s osmou a další techniky
Zakončení kurzu. Kdo chce, může si vyjít na Lysou Horu. V rámci kurzu donesu i spoustu výbavy, kterou běžně používám na vysokých horách, aby sis ji mohl/a osahat. Pokud máš vlastní kus výbavy, který chceš zkonzultovat, neboj se jej přinést.
Tuto výpravu/kurz/školení, organizuje firma Expedition Club community s.r.o. IČ: 19238355. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více ve smluvních podmínkách.