Polární Grónsko

Termín 03 - 16. 03. 2023
Odjezd3. 3. z Kodaně (společná doprava z ČR po domluvě)
DestinaceGrónsko
Číslo akce821
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Zažít opravdovou polární výpravu byl pro nejednoho z nás dětský sen. Nekonečné bílo, křupající sníh, saně s vybavením za zády a obličej zakrytý bílou námrazou. No a Grónsko je pomalu synonymem pro polární oblasti. Zažiješ tu právě ty pocity, které vidíš ve tvářích polárníků ve filmech. Mráz zakusující se až do nitra, radost sdílenou s kamarády večer u teplých kamen a magickou oblohu celou pokrytou polární září, která se jako jedno barevné nebe objevuje každou noc. Vydáváme se sem v zimě podruhé, protože náš první pokus nás doopravdy nadchnul. V létě známý trek nazvaný "Arctic circle trail" se se sněhem přemění na trasu, kterou projíždí místní na skútrech a psích spřeženích z města do města. I díky tomu jsou tu vybudované chaty, které po většinu nocí využijeme k přespání. Můžeš si být jistý, že v nich potkáme Inuity a skandinávské dobrodruhy se smečkou tažných psů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a příběhy.

Ještě jsem tě nenalákal? Zmínil jsem se už že naše trasa končí u největšího kontinentálního ledovce, kde se před tebou objeví 700 km ledu sahající až k východnímu pobřeží? Že zjistíš, že i na teploty hluboko pod 30°C se dá zvyknout? Nebo že Kangerlussuaq je nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Sice budou jenom 4 hodiny úplné tmy, ale to úplně stačí. Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme v března právě proto, abychom ještě měli tmu na její pozorování.

Malá ochutnávka

Za fotky moc děkujeme Ferovi z naší výpravy 2020.

Náročnost 4

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 180km dlouhá trasa v polárních podmínkách, kdy si vše potáhneme na saních. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a až na pár nocí budeme mít možnost se ohřát v upravovaných chatách s kamny. Nicméně pořád je to 180 km a teploty mohou klesnou až pod -40!  Proto před výpravou proběhne osobní schůzka s průvodcem, kde budeme řešit především výbavu.Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale párkrát za den nás mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně nouzově komunikovat. Největším nepřítelem nám tak bude zima. V tomto ohledu je nutné se kvalitně připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo -20°C. Zajištění kvalitního vybavení tedy bude jedním z hlavních témat s průvodcem (jde především o kvalitně zateplené boty a rukavice). Se zkušenosti z minulé výpravy ovšem nemusíš mít strach: Veliká část výbavy se dá zapůjčit. V Grónsku také funguje kvalitní záchranná služba a nemocnice. Možná tě tím zklameme, ale na západním pobřeží se nevyskytují lední medvědi, takže těch se bát nemusíš :)

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Doprava

Výprava začíná společným odletem z Kodaně. Odtud letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 20 000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou, buď se domluvíme na společné dopravě autem, nebo využijeme levných letů z Prahy.

Ubytovaní

První noc po příletu strávíme v Sisimiutu v teple chaty. Využijeme čas abychom se prošli po přístavu a městě, které vypadá jako postavené z lega. Kdysi tu platilo, že každý dům měl různou barvu podle toho k čemu sloužil. Taky si nemůžeme ujít možnosti seznámit se s místními v hospodě a získat morál na cestu dál. Vloni jsme odtud odcházeli za aplausu místních, ověšení Grónskými vlaječkami za atmosféry, kterou musíš zažít :) 

Na trase na kterou se vydáme je několik chat, rozmístěných v přibližně 20 km rozestupech. Ty se stanou našimi záchytnými body. Na saních si povezeme petrolej do kamen abychom si na noc zatopili a trochu rozmrzli. Asi 3 noci budeme muset strávit venku, nebo přespat před chatou, protože bychom se do ní všichni nevešli. Proto s sebou poneseme kompletní výbavu, vč. společenského stanu Hilleberg Altai XP a možná i malá petrolejová kamínka. V cíli naší cesty se opět rozehřejeme v hostelu u letiště. Zázemí chat je jedním z hlavních benefitů této akce, dává totiž možnost si pořádně odpočinout před dalším dnem a vyzkoušet si opravdovou polární výpravu i pro ty, kteří se dlouhého pobytu bez zázemí v mrazu bojí.

Stravování

Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby...

Výbava a Půjčovna

Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, zateplené boty, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a pulky (expediční saně). Pokud nenapadne hodně sněhu, dá se celý trek absolvovat pěšky. Pokud napadne hodně prašanu, budou se hodit sněžnice nebo lyže. Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit, např. saně, spacák, lyže atd. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

19 990 Kč Cena 
3. - 9. 3. 2023 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • Kompletní služby průvodce 
 • Společné vybavení (Hilleberg Altai XP, expediční lékárnička, teplomet na kerosin, mapové podklady, ...)
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Eplorer+ pro obousměrnou komunikaci a trackování
 • 3x ubytování v teple (1x Sisimiut, 2x Kangerlussuaq)
 • Petrolej na vytápění chat
 • Plyn a benzín do vařičů
 • Individuální konzultace ohledně výbavy a mentoring před akcí
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z ČR do Grónska a zpět
 • Půjčení polárního vybavení (lyže, saně)
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet / odjezd z Brna do Kodaně. Je pouze na Tobě, jestli zvolíš cestu po vlastní ose nebo jestli zkoordinujeme společnou dopravu z ČR.

2. den: Potkáme se společně na letišti v Kodani (společnou dopravu z ČR můžeme po domluvě zkoordinovat společně). Letecky se přesuneme do Kangerlussuaqu, bývalé americké základny na hraně Russelova ledovce ve vnitrozemí, který se na konci stane naším cílem. Odtud ještě malým vrtuláčkem k západnímu pobřeží do Sisimiutu. V Sisimiutu se ubytujeme, doplníme zásoby a nasajeme atmosféru krásného grónského města.

3. - 11. den: Část dne ještě použijeme k dokoupení potřebných věcí, jako plynové bomby, petrolej a benzín. V Sisimiutu je taky plně vybavený obchoďák, nebo třeba rybářský trh. Po zajištění všech nezbytností pak nastoupíme na devítidenní trek.

Trasa známá jako Arctic Circle Trail spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuaqu do Sisimiutu je přibližně 170 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy) téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska. My zvolíme opačný směr a budeme se držet zimní trasy, která je maličko odlišná - vede spíše údolími a přes zamrzlá jezera. Místní ji používají pro dopravu na skútrech, je tedy skoro nemožné se na ní ztratit, stačí následovat vyjetou stopu.
Rezerva. V rámci treku máme jeden rezervní den, den kvůli náročnému terénu a teplotám. Nejpravděpodobněji ho strávíme jako "rest day" v průběhu treku na chatce Canoe Center. Budeme prostě spát 2 noci na jednou místě. Můžeme se zabavit stavbou iglú, výstupem na okolní kopec, hraním deskových her nebo jen ohříváním se u kamen :) Poslední den treku dojdeme do Kangerlussuaqu a přespíme v útulném hostelu. 

12. den: Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud bude zájem, vydáme se na otočku k asi 60 km vzdálené hraně Russelova ledovce. Tam je opravdu majestátní výhled na 700km ledu před vámi. Díky tomu to stihneme zpět ještě do večera a přespíme opět v teple. Podle toho jak se domluvíme lze tuto možnost vynechat a vymyslíme si jiný program.

13. den: Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek. Večerní odlet/odjezd z Kodaně.

14. den: Příjezd do ČR kolem oběda

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace