Trekking v Jordánsku - 2 místa

Termín 06 - 16. 05. 2022
Odjezd6.5 z Vídně/Prahy
DestinaceJordánsko
Číslo akce806
Účastníků9
Cena16 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Jordánsko, to mi moc neříká.  Kde že to přesně leží? Ammán? To že je hlavní město Jordánska? Že se tam dá trekovat a jsou tam skalní stěny velké tak, že se jim říká Yosemity Blízkého východu? Netuším. "Woow, tak je to pravda. Nic takového jsem v životě neviděl. Jak je to možné?" Je to prostě kvůli tomu, že nikde jinde na světě takovou krajinu nenajdete!

Trek klesá z výšin horských jordánských plošin v rezervaci Dana do údolí Araba a opět stoupá zpět. Prochází několika klimatickými zónami, rozmanitými ekosystémy ukrytými v kaňonech a dramatickými labyrinty kopců a údolí, které zobrazují celé spektrum geologie regionu. Scenérie se rozprostírá od majestátních horských vrcholů po klidnou bukolickou krajinu a nové krajiny se objevují každých pár kilometrů. Jestli něco tento region nenabízí, je rozhodně monotónnost. Třešničkou na dortu je zakončení treku v, dnešní době turisty opuštěné perle skalního inženýrství, nabatejském skvostu biblického významu a neskutečně nádherném novodobém divu světa, městě Petra. National Geographic jej zařadil mezi 15 nejlepších treků světa a to dokonce do TOP 5! No a co Ty, kdy jsi naposledy pil čaj s usměvavým beduínem v jeho pouštím stanu? Četl své oblíbené Bravíčko na hladině Mrtvého moře, proháněl se teréňákem po saudsko - jordánských hranicích, po tajemné poušti Wadi Rum? Spal mezi pouštními hvězdami, šnorcholoval v Rudém moři, nebo zdolal nejvyšší horu nějakého státu? Pil jsi vůbec někdy silné jordánské kafe?

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané. Zlatým hřebem je čtyřdenní cca 80 km trek z přírodní rezervace Dana do Petry. Jídlo a stan je třeba vzít s sebou. Voda lze doplňovat cestou. Denní km porce: 23km + 14km + 23km+ 16km. Klima více než příjemné :)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Bezpečnost

Jordánsko je politicky stabilní, turisticky bezpečnou zemí, lidé jsou přátelští a nápomocní. Žádné mimořádné nebezpečí nám v současné chvíli ze strany jeho obyvatel nehrozí, situace v zemi je již dlouhá léta velmi poklidná a chování k turistům je nadmíru vstřícné. Je třeba respektovat kulturní odlišnosti a dodržovat elementární pravidla slušného chování a vzájemného respektu.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je projít na těžko jednu z nejzajímavějších částí Jordan Trailu, treku táhnoucího se napříč Jordánskem od severu na jih. Užít si pochod blízkovýchodní krajinou s minimem civilizace a maximem nádherných scenérií pouštních hor a wádí, úzké kaňony a nekonečné výhledy z vrcholků hor. Prohlédneme si rušné hlavní město Ammán s arabskou atmosférou v kulisách antických památek, ochutnáme silnou jordánskou kávu a skvělý hummus, či masaf a jako dezert baklavu. Vykoupeme se v Mrtvém moři a prozkoumáme možnosti canyoning ve Wadi Mujib. Zlatým hřebem bude opuštěné nabatejské město Petra bez turistů. Na džípech s beduíny projedeme poušť Wadi Rum a přespíme u ohně pod hvězdami v poušti. Pokud nám to vyjde, vylezeme i na nejvyšší Jordánskou horu na saudských hranicích a snad zbyde čas i na šnorchlování nad barevnými korály Rudého moře. Dobrodružství! To je náš cíl.  

Průvodce

Petr Tobolák

Svatojakubskou stezku chodí už dneska každý. Tak proč si ji třeba neprojet na kole?! A aby to nebylo málo, tak tam dojet rovnou ze Zlína, odkud Petr pochází! Vylézt nejvyšší aktivní sopku na světě 6880m? Není problém!  Péťa má prostě rád výzvy a aby toho nebylo málo, vždycky ještě něco přidá. Proto je cestování s ním jeden velký zážitek, který ještě okoření spoustou cestovatelských historek. Petr je prostě srdcař. Parťák do nepohody a hlavně bavič! Mezi lidmi je jako doma. Patří mu totiž Laser game aréna ve Zlíně, kterou sám postavil a do které Tě určitě moc rád pozve. Tak co, jseš ready na tuhle hru? :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
Facebook Web p.tobolak@seznam.cz 776 741 140 Reference

Doprava

Doprava letecky. Na náš termín existuje přímý spoj z Vídně, kdy se dají zpáteční letenky koupit již za 3000Kč i s batohem! Termín výpravy je nastaven tak, abychom je mohli využít, aktuální cena letenek je 2000Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Letenky nejsou v ceně. Společně poletíme do Ammánu, odkud se dodávkou přesuneme k Mrtvému moři a dále do rezervace Dana. Dle nutnosti se budeme přemisťovat místními busy, na korbách aut, na velbloudech, atd. Ve starých džípech s beduíny, vyrazíme zdolat nejvyšší horu Jordánska a poznat zákoutí ohromně fotogenickou poušť Wadi Rum. 

Ubytování

Ve větších městech přespíme v hostelu, na poušti buď v beduínských stanech, nebo pod pod hvězdami. Na treku budeme spát venku ve stanu pod hvězdami. Po společné domluvě bychom mezi sebe rozložili pár stanů pro spaní na treku. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Po příletu v Ammánu bude možné zakoupit plynovou bombu na vaření na treku. Jídlo na trek je možné s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ve vesničkách a u beduínů využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů. U pouštní výpravy ve Wadi Rum, bývá jídlo v ceně. 

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE

S výbavou asi trochu zamíchají možnosti, jaké budou v rámci letenek. Pokud by se nám podařilo zabalit do příručních zavazadel, bylo by to skvělé. Další možností je přikoupit třeba jedno, nebo dvě odbavená zavazadla a tam naskládat vše neskladné a objemné viz. např. stany. Nic vyloženě extra nebude třeba, trek není technicky náročný.

Režim vstupu a očkování

Pro vstup do Jordánska je třeba cestovní pas s platností delší než půl roku. Do Jordánska si online vyřídíme kartu Jordan Pass, která zahrnuje vstupní víza a vstupy na některé památky, především do města Petra. Cena karty je okolo 100USD.

COVID

Pro vstup do Jordánska nemusíš být očkovaný. Není třeba dokonce ani PCR test. Věz ale, že neočkované osoby mohou v zemi čelit zásadním omezením pohybu jako jsou např. vstupy do restaurací a některých památek. Ze zkušenosti ale víme, že to na místě nikdo moc neřeší. Dále je nutné mezinárodní cestovní pojištění s pojistným krytím pro případ Covid 19, stažení místní trasovací aplikace do vašeho mobilu a vyplnění příjezdového formuláře pro hygienu. Veškeré detaily si povíme ve fb skupině. Je to vše rychlé a snadné.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16 990 Kč  Cena
6. - 16. 5. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • 2 denní tour v poušti Wadi Rum, včetně  beduinských dobrot a péče
 • Tour k hranicím se Saudskou Arábii. Zajištění Jeepu a průvodce pod nejvyšší horu Jordánska a projížďka ve Wadi Rum v jeepech
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku + Jídlo
 • Vízum (Jordan pass cca 100 USD. V rámci je vstup do drtivé většiny památek včetně Petry)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (cca 500 czk navíc), maximální většina je v ceně Jordanpass) 

Co cestou uvidíš

1. den:  Odlet z ČR, seznámení se, společná kávička, veselé historky. Přelet po trase Praha/Vídeň - Ammán.

2. den: Dokoupení zásob na místním trhu. Přesun k Mrtvému moři, koupání, dle možností trek v některém z úzkých wádí ústících do moře, ideálně Siq Trail ve Wadi Mujib.

3.-6 den:  Zahájení treku v přírodní rezervaci Dana. Během 4 dnů a 3 nocí projdeme místa jako Wadi Malaga, Ras Al Feid, bezejmenné horské vrcholy, Malou Petru a vše zakončíme příchodem do Petry a prohlídkou blízkého města Wadi Musa.

7. den:  Volný den na kompletní prohlídku Petry a všech zákoutí, čaj s beduíny.

8. den: Přejezd do pouště Wadi Rum, přesuneme se až na hranici se Saúdskou Arábií, kde vylezeme na nejvyšší jordánskou horu Jabal Umm ad Dāmī - 1854 m. (několika hodinový výstup) Přespíme na bivaku v poušti s beduínskou pohostinností.

9. den: Projížďka pouští v džípech, návštěva vyhlídek a zajímavých míst v poušti. Spaní v beuínském stanu pod skalními masivy.

10. den: Přesun do Ammánu po cestě se stavíme na staré křižácké hrady. večerní posezení u vodní dýmky, zhodnocení výpravy a poslední utužení bandy. 

11. den:  Ammán, prohlídka jordánské metropole, amfiteátr, citadela, trhy, debužírování. Večerní odlet do Evropy. Přesun domů.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.