Chorvatsko na seakajaku - PLNO

Termín 26. 09. - 03. 10. 2021
OdjezdZ Brna ve 09:00 hod.
DestinaceChorvatsko
Číslo akce702
Účastníků7
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Naším druhým domovem jsou vrcholky hor a jejich údolí, stačí ale potkat toho pravého a zjistíš, že stejné dobrodružné chvíle, jaké my prožíváme během dlouhých treků nebo navázáni na lano, lze prožít i v úplně jiném prostředí. Snad každý Čech má za sebou splutí nějaké řeky, jsme přece národ vodáků. Představíš si ale, jaké to je vyměnit jezy na Vltavě za rozlehlé moře a písečné pláže opuštěných ostrůvků? Tuto svobodu ti dává mořský kajak, na kterém můžeš překonávat veliké vzdálenosti mezi ostrovy a dokonce i vyplout na širé moře. Řekni, nezní to lákavě? Pádlování na moři je tak trochu kýč. Probouzíš se na pláži ostrova, který patří jenom tobě, přes den ti dělají společnost jen siluety zaoceánských lodí na obzoru a navečer u ohně pozoruješ západ slunce za horizontem.

Pokud stále nejsi v obraze, pod seakajakem si představ asi pětimetrovou loď, ve které sedíš sám. Je uzpůsobený pro plavbu na moři, umožní ti lépe odolávat vlnám příboje a i přes jeho velikost je krásně ovladatelný. Do jeho útrob zabalíš všechno vybavení, které potřebuješ, a celé dny tak můžeš strávit na vodě. To by ale byla škoda, Chorvatsko má krom teplého moře jednu ohromnou výhodu - množství drobných ostrůvků s písečnými plážemi, na kterých se každý večer utáboříme před dalším pádlováním. Výpravu započneme v kaňonu řeky Zrmanji, po které dopádlujeme až do jejího ústí, a většinu výpravy se budeme plavit vodami Novigradského moře. Pokud nám počasí a vítr bude přát, doplujeme až k Zadaru.

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Trasa je určena začínajícím kajakářům. Kromě jednoho náročnějšího přejezdu, kde si ovšem dáme záležet, aby nás zde nezastihlo špatné počasí, se budeme pohybovat v blízkosti pevniny. Denně nás čeká kolem dvaceti kilometrů na otevřeném moři, a proto je potřeba, abys měl něco napádlováno už před touto výpravou. Pokud jsi to nikdy nezkusil, je ideální příležitostí naše víkendovka Seakajaky na Brněnské přehradě nebo kondiční pádlování, které v průběhu roku organizuje průvodkyně Cupi.

Bezpečnost

Stejně jako hory je i moře nevyzpytatelné. Výprava je koncipována pro začínající kajakáře, a proto je u jejího plánování kladen veliký důraz na bezpečnost. I z tohoto důvodu je omezen počet účastníků. Budeme se pohybovat na moři v dohledové vzdálenosti od pevniny, navíc s veškerým vybavením, které je k takové plavbě potřeba. Průvodkyní na výpravě je Cupi, která má všechny potřebné kvalifikace a za sebou řadu zkušeností od teplých moří po severské fjordy.

Průvodce

Cupi je zkušenou instruktorkou a má za sebou nejednu dlouhou výpravu od moří skandinávských až po Středozemní. Maximální počet účastníků na jednoho instruktora na výpravě je 7! 

Tereza Cupáková

Cupi jsem poprvé viděl jako vedoucí v turistickém oddíle, ale znám ji jako vodačku tělem i duší. Už řadu let podniká výpravy na seakajacích v mnoha státech. Teplé proudy středozemního moře zná jako své boty a pádlovala i na dalekém severu od Lofot po švédské Alandy. Dali jsme si spolu za cíl dovést výpravu Expeditionu na Faery a tyto zapomenuté ostrovy na kajacích obeplout. To je ale vyšší dívčí, proto si pro nás připravuje řadu jednodušších výprav, na kterých si pro to naverbuje svoji budoucí posádku :)

 • Cupi je držitelem licence Instruktor vodní turistiky
terez.cupakova@gmail.com 723 800 613 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Seakajaky si povezeme na vozíku s sebou. 

Ubytování

Spát budeme ve stanech nebo pod širákem na plážích. Na ostrovech si můžeme i rozdělat ohýnek a užít si kýčovitou atmosféru Jadranu. Poslední noc strávíme v hostelu na pobřeží u Zadaru. 

Stravování

Každý se stará sám o sebe (nebo dle domluvy z kondičních projížděk po menších skupinkách). V lodi je dostatek místa pro běžnou „expediční“ stravu i něco navíc. Pitnou vodu s sebou vozíme v 5litrových pet lahvích. Určitě cestou minimálně jednou narazíme na obchod a hospodu. Na konci výpravy máme ve zvyku navštívit nějakou místní hospůdku.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy ti zašle průvodce po potvrzení přihlášky. Počítej se základní outdoorovou výbavou, oblečením, stanem a vařičem. Na kajak se hodí mít nepromokavou bundu a boty do vody. S sebou si veškeré věci povezeme v nepromokavých pytlích uvnitř kajaků. Zapůjčení kajaku, vesty a lodních pytlů není v ceně výpravy, zařídíme ho ale za lepší cenu společně přes průvodce. Pokud máš část výbavy vlastní, není to problém.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 10 990 Kč Cena
26. 9. - 3. 10. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Pronájem vozíku na kajaky a dálničních poplatků s tím spojených
 • 1x ubytování v kempu
 • 1x ubytování v apartmánu
 • Zajištění licencovaného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Námořní mapu oblasti
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení vodácké výbavy (seakajak, pádlo, vesta, lodní pytle - cca 2400 Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odjezd do Chorvatska. Cesta s vozíkem s kajaky chvilku trvá a raději se vyhneme nočnímu přejezdu. Večer si usteleme v kempu a užijeme si první koupání v moři. Podle času si také můžeme dát první instruktáž s kajaky na vodě. 

2. den: Přesuneme se do městečka Obrovač a nasedneme do kajaků! Na břehu řeky Zrmanji vybalíme vodácké vybavení a nachystáme se k plavbě směrem k moři. První den poplujeme kaňonem řeky Zrmanja, ve kterém se kdysi natáčely filmy o Vinnetouovi. Jistě si pamatuješ, jak Old Shatterhand na kajaku soupeřil na život a na smrt s Inču-čunou. Tak přesně tyhle klikaté meandry si projedeš. Doplujeme až do Novigradského moře.

3. den: Z Novigradského moře proplujeme kanálem do Jadranu. Čeká nás asi 20 km pádlování směrem ke Starému Gradu, u kterého zakotvíme ve starém olivovém háji. Noc ve stanu.

4. den: Abychom odpočinuli unaveným zádům z kajaku, vyrazíme nalehko do NP Paklenica pěšky na výlet. Projdeme se krásnými soutěskami vápencových stěn a dáme si pivo na horské chatě.

5. - 7. den: Další dny poplujeme mezi ostrovy Pak a Vir až k Zadaru. Přesný itinerář trasy je ovlivňován počasím, hlavně intenzitou větru. Denně nás čeká asi 20 km pádlování a nocleh si budeme hledat na plážích. Navečer sedmého dne dopádlujeme k Zadaru, kde se ubytujeme v apartmánu, usušíme věci a oslavíme konec výpravy.

8. den: Průvodce brzy ráno zajede pro auto, naložíme kajaky a vyrazíme na cestu zpět do ČR. Návrat domů ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.