Podzim na chalupě v Rumunsku a Ukrajině - PLNO

Termín 25 - 31. 10. 2021
OdjezdExpediční klubovna Brno, 25.10. v 22:00
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus,Rumunsko
Číslo akce669
Účastníků8
Cena8 190,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pohoří Maramureš je jedno z těch nedotčených divokých míst, kterých na světě kvapem ubývá. Je domovem medvědů, vlků a celé řady dalších divokých zvířat, a je taky plné malebných romantických zákoutí a osamělých usedlostí. Jedno z takových míst jsme objevili docela náhodou, když jsme sháněli ideální místo na oslavu letošního silvestru. Jsou to dvě nádherné chalupy na samotě uprostřed kopců, obklopeny pastvinami a hlubokými lesy. Jakmile jsme je uviděli, bylo rozhodnuto během pár chvil. Jedním slovem: "dokonalé", shodli jsme se, tak malebné místo se totiž jen tak nevidí! Seznámili jsme se se sympatickým majitelem Marcelem, který je správcem NP Maramureš a zároveň profesorem geografie na rumunské univerzitě, a bylo jasné, že letošním Silvestrem to rozhodně nekončí. Víme s jistotou, že sem se chceme vracet a prozkoumávat tohle překrásné místo ve všech ročních obdobích. Marcel nám kromě střechy nad hlavou poskytne taky spoustu užitečných rad a informací, vynikající domácí produkty a skvělé jídlo. Věřím, že období, kdy se příroda pomalu upadá do zimního spánku, bude v těchto končinách nádherné.

Aby toho nebylo málo, cestou tam to ještě vezmeme přes zakarpatskou Ukrajinu, kde si dáme rozcvičku výstupem na některý z vrcholů Polonin a projdeme si tento malebný kraj opředený tolika příběhy. Jednu noc strávíme v Koločavě a tu druhou ve vesničce Svoboda u místní bábušky. Na vlastní kůži zkusíš jaký je život na samotném konci světa ve staré dřevěnce...

Malá ochutnávka

Za krásné fotky děkujeme Marcelovi, bandičce z http://www.bandarosie.ro/ a našim výpravám do této oblasti

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Matěj Štrunc

Divadelník, muzikant, multitalentovaný čávo, biatlonista

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA CESTY

Ubytovaní

Na této výpravě strávíme všechny noci pěkně pod střechou a v teple. 

čeká nás:

1x noc v Koločavě v penzionu Četnická stanice.
1x noc u bábušky ve vesnici Svoboda
3x noc v rekonstruované chalupě v rumunské Maramureši s plným zázemím (záchody, sprchy, vytápění, kamna a dokonce baňa - horká lázeň ve dřevěné kádi)

Stravování

Stravovat se budeme v místních restauracích a rovněž bude možnost si cestou nakoupit. První dva dny výpravy využijeme pohostinství penzionu Četnická stanice. Zbylé dny strávíme v Rumunsku na chalupě a v okolních kopcích. Zde bude možnost uvařit si jídlo z vlastních zásob, případně využít nabídku jídla od domácích. Rádi nám navaří večeři a prodají domácí produkty, je to skvělá příležitost jak ochutnat místní tradiční kuchyni! Jídlo si řešíš sám za sebe, ale z domu moc zásob netahej, jídla a příležitostí bude dost. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8 190 Kč  Cena
25.- 31.10. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě - 1x četnická stanice, 1x chalupa ve Svobodě a 3x chalupa v horách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Noční přejezd z ČR přes Slovensko až do Užhorodu. 

2. den: Ráno zajdeme na snídani do některé z místních kaváren. Další zastávkou budou staré rozlehlé vinařské sklepy v Mukačevu spojené s ochutnávkou místních netradičních vín. pak už si to namíříme rovnou do Koločavy, kde nás bude čekat Aleš na Četnické stanici. Projdeme si Koločavu a blízké okolí, večer si můžeme dát saunu nebo čan (bylinkovou lázeň ve velké kádi) a posedíme nad něčím dobrým. Spaní na četnické stanici nebo u Babušky. 

3. den: Další den ráno vyrazíme na výšlap na některý z okolních kopců, cíl zvolíme podle aktuálních sněhových podmínek, případně se zajedeme podívat do Syněvyru. Možnosti jsou např. Strimba, nebo Negrovec, oba kopce jsou krásné jednodenní tůry. Navečer se přesuneme do zapadlé vesničky Svoboda, kde strávíme noc v dřevěnce u místní bábušky. 

4. den: Následující den se sbalíme a vyrazíme na další část naší cesty do Rumunska, kde nás uprostřed kopců bude čekat ubytování v nádherné chalupě. Zde se potkáme s druhou výpravou, vedenou Martinem, se kterou budeme chalupy na 3 noci sdílet a užijeme si společné večery u kamen, nebo v horké bylinkové lázni. Podle času příjezdu přizpůsobíme zbylý program dne. Můžeme vyrazit třeba na průzkum okolí chalupy, nebo cestou do muzea úzkokolejky. 

5. den: Následující den vyrazíme prozkoumat pohoří Maramureš. Cílem nám bude vrchol Vf. Cearcanul vysoký 1846 m a krásná hřebenovka, která na něj vede. Odtud sestoupíme do Vesnice Borsa a vrátíme se zpět na chalupu. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Jeden povedu já a jeden Martin. Večer se sejdeme na chatě a dáme si horkou baňu a pokecáme s Marcelem, který je profesor geografie a správce NP Maramureš, takže nám určitě řekne spoustu zajímavostí o místní přírodě.

6. den: Vyšlápneme si na vrchol Vârful Omului 1932m. Podle podmínek si to můžeme protáhnout až do sedla Rotunda, kam se dá dojet autem. Alternativa procházka kolem chaty na bezejmenný 1600m vysoký vrchol 11km. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Jeden povedu já a jeden Martin. Večer se sejdeme na chatě

7. den: Užijeme si poslední pohodové ráno na samotě v Maramureši a dáme tomuto kouzelnému místu sbohem. Čeká nás dlouhá cesta zpět do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.