Podzim v Transylvánii - Poslední místo

Termín 24 - 31. 10. 2021
Odjezd24.10. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceRumunsko
Číslo akce576
Účastníků8
Cena9 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kdo nezná legendu o hraběti Drákulovi? A co na tom, že to byl kníže sousedního Valašska a s Transylvánii ho spojil až autor knížního podání příběhu. Sedmihradsko je snad nejpestřejší region Rumunska a my se ho rozhodli prozkoumat nejenom pohledy z vrcholů Karpat. Podzimní počasí nám nahrává, abychom si udělali čas jak na výlety do hor, tak na bohatou kulturní tradici tohoto místa. Tento kraj je protkaný legendami a příběhy, kterým dala za vznik divoká historie hraničního území s Osmanskou říší. Není to ale jenom o malebných městech, lidové kuchyni, hradech a opevněných klášterech. Naše láska k horám se prostě nezapře. Město Brašov, které leží v srdci tohoto regionu je obklopeno hned několi nádhernými hřebeny a myslím, že podzim je pro horské túry jedno z nejhezčích období, odkryté hřebeny zezlátnou a vylidní se od letních turistů. Podnikneme tu několik výletů z horských chat a strávíme taky 3 noci v chaloupce pod hřebeny pohoří Rodna. Odtud podnikneme několik výletů na krásný hřeben s výhledy na Ukrajinu a Maramureš.

Malá ochutnávka

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. V horách můžeme čekat příchod zimního počasí, ale každý večer se můžeme rozehřát v teplé chatě. Podle podmínek a rozpoložení skupiny navíc můžeme pružně měnit program.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Proč se mnou?

Protože je to vypsané jako pohodovka, která se pojede poprvé a pod mým důsledným vedením se zvrtne v Tvůj boj o holý život a výlet roku s milionem fotek na chlubítko, kde získáš tisíce líbítek! Proto chceš jet! Ale teď vážně :) Líbí se mi, že máme rámcový plán a také spoustu prostoru na vlastní invenci. Jedu do Rumunska poprvé a nesmírně se těším, jak ten čas maximálně využijeme. Sám od toho čekám zajímavý mix hor a historie, už teď pátrám po nějakých ukrytých skvostech, kam Tě zatáhnu a Ty budeš čubrnět, že tohle v žádným bedekru nebylo a ani by to nemělo být v Rumunsku. Jsem ještě pořád v Rumunsku, že jo? Asi tak si to představuju :) Mám rád historii, mám rád hory a mám rád lidi, to Sedmihradsko bude podzimní ráj! 

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 18.5.2020.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování

Vzhledem k postupujícímu podzimu se na noc vždy ubytujeme v apartmánu, nebo na horské chatě. První polovinu výpravy v Transylvánii strávíme dvě noci v Brašově a jednu noc na horské chatě Curmatora. Později se přesuneme pod pohoří Rodna, kde se potkáme s druhou skupinou a strávíme 3 noci v útulných roubenkách našeho kamaráda Marcela, který tu pracuje jak osprávce národního parku. Můžeme tu posedět u ohně, krbu, nebo si dopřát horkou baňu.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. Stejně tak na horských chatách je možné dát si dobrou večeři. Mezi místní speciality patří masové směsi balené do zelných listů a nejrozmanitější polévky. Část jídla si vezmeme z domu, abychom na jednodenní túry měli něco do batohu. Během  výpravy je možné doplnit jídlo v místních obchodech a můžeme se také domluvit na společném vaření na chatě Fluturica, kde strávíme 3 noci.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 9490 Kč Cena
24. -  31. 10. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování na horské chatě Curmatura
 • 2x ubytování v apartmánu v Brašově
 • 3x ubytování na horské chatě Fluturica
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (muzea v Brašově, hrad Bran, atd. Dohromady maximálně 300Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně v Brně, dáme si kafe a probereme plány celé výpravy. Jak se trochu poznáme, nalodíme se do auta a vyrazíme na dlouhý noční přejezd do Rumunska.

2. den: Zastavíme ve městě Sibiu, dříve hlavním centrem německého Sedmihradska a protáhneme si nohy po noci v autě procházkou krásným historickým centrem. Můžeme se podívat do místního skanzenu, nebo na typický opevněný kostel, který ukazuje poměry, které vládly na hranici s Osmanskou říší. Odpoledne začneme stoupat první výškové metry na horskou chatu Curmatura v pohoří Piatra Craiului. Cesta vede impozantním vápencovým kaňonem Prăpăstiile Zărneștilor.

3. den: Podnikneme jednodenní túru na hřeben a vylezeme si na jednu z mnoha dvoutisícovek nad chatou. Z vrcholu hřebene je krásný rozhled na Transylvánskou planinu schovanou v pohůří karpatského oblouku. Večer sejdeme z chaty zpět k autu a přejedeme do města Brašov, kde se ubytujeme v apartmánu a vyrazíme si prohlédnout město.

4. den: Přejedeme do lázeňského města Predeal, odkud vystoupíme na vrchol Țigăi (1699 m) v pohoří Piatra Mare. Spaní v Brašově v apartmánu.

5. den: Prohlédneme si okolí Brašova, které je jednou zkulturně nejbohatších oblastí Rumunska. Podle domluvy můžeme navštívit opevněný kostel v Premjeru, nebo hrad Bran, spojovaný s hrabětem Drákulou (I když laždý ví, že jeho pravé sídlo leží v pohoří Fagaraš, stále se jedná o nádhernou pevnost). Večer přejedeme na chatu do Borsy, kde nás uprostřed kopců bude čekat ubytování v nádherné chalupě. 

6. den: Podnikneme celodenní výlet v okolí chalupy. Pravděpodobně se k nám přidá i Saša - místní pes velikosti medvěda s duší stěněte.

7. den: Přejedeme do horského sedla na Rodně a podnikneme výlet přes hřeben na vrchol. Vf. Gargalau. Sestup vede do vesnice Borsa kolem 100m vysokého vodopádu a můžeme zde zajít na místní trhy.

8. den: Zabalíme si věci, sejdeme od chaty k autu a vyrazíme na cestu zpět do ČR. Podle času a domluvy se můžeme podívat na místní úzkokolejnou železnici, kterou stále využívají dřevorubci v nedostupných svazích hor. Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.