Podzim na chatě v Apusenských horách - PLNO

Termín 11 - 17. 11. 2021
OdjezdExpediční klubovna Brno, 11.11. v 22:00
DestinaceRumunsko
Číslo akce521
Účastníků8
Cena8 190,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Apusenské hory jsou jednou z nejkrásnějších krasových oblastí v Rumunsku a skládají se z velkého množství různých hřebenů a menších masivů. Nejsou moc vysoké, ale o to jsou divočejší. Společnost nám budou dělat nespoutané soutěsky, temné kaňony, hluboké lesy ve kterých se ti bude tajit dech. V pozdním podzimu budeme šlapat po liduprázdných hřebenech hor. Navštívíme největší trojpropast v Evropě známou pod názvem Ponorné hrady, prozkoumáme soutěsku Somesului Cald, do které se vstupuje asi 300 m dlouhým jeskynním labyrintem a také navštívíme ledovou jeskyni Focul Viu.  Zkrátka a dobře nás čekají nás hory s častou návštěvou jeskyní, kaňonů a propastí. Velkou výhodou je, že máme na celý pobyt rezervované ubytování v samotném srdci Apusenských hor a všechny výlety absolvujeme nalehko jen s malým batohem.

Večery budeme trávit v teple u společného stolu. Zahrajeme si stolní hry, dáme pár skleniček vína, navaříme si společnou večeři  a užijeme si svět offline. Pokud nemáš žádný plán, zvu Tě prozkoumat nejkrásnější krasovou oblast Rumunska!

Malá ochutnávka

Náročnost

Největší riziko je špatné počasí. Vzhledem tomu, že budeme mít zázemí chaty, není problém udělat si uprostřed ospočinkový den a strávit den např. u dobré knihy nebo si udělat výlet do blízkých lázní
 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

David Spáčil

Světoběžník, vizionář, umělec.

Muž mnoha příběhů. Od etologie velbloudů, přes vývoj počítačových her a startupy, až po džungle, hory a pouště pěti kontinentů. Outdoorové expedice průvodcuje už víc jak 15 let a pokud zrovna není na cestách, prohání na kole nebo běžkách své 2 ratolesti - Kubu s Verouchem. Mimo to se věnuje fotografování, natáčení a rozvoji svého animačního studia 60seconds. Oblíbené destinace: Balkán, Severní i Jižní Amerika, Island, Bretagne, Ladakh.

Facebook Web havran@videoflot.com +420604660482 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA CESTY

Ubytovaní

Na této výpravě strávíme všechny noci pěkně pod střechou a v teple útrob velké chalupy. Stan, karimatku a spacák můžeš tedy nechat doma! :-)

Stravování

Stravovat se budeme v místních restauracích a rovněž bude možnost si cestou nakoupit. Na ubytku bude možnost uvařit si jídlo z vlastních zásob a v nedaleké vesnici využít nabídku jídla od domácích. Rádi nám navaří večeři a prodají domácí produkty, je to skvělá příležitost jak ochutnat místní tradiční kuchyni! Jídlo si řešíš sám za sebe, ale z domu moc zásob netahej, jídla a příležitostí bude dost.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 8 190 Kč Cena
11. - 17. 11. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě 
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (lázně Băile Felix - 20 LEI)

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Celou noc strávíme na cestě.

2. den: Ráno dorazíme do města Oradea, kde se zastavíme na snídani a navštívíme katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Po kratší prohlídce města a nákupu zásob se přesuneme do vesnice Stâna de Vale, odkud podle chuti a energie podnikneme výlet k vodopádu Moara Dracului. Na večer se ubytujeme v našem království, které nám poskytne přístřeší na následujících 5 nocí. Trasa bude dlouhá přibližně 13 km.

3. den: Pokud nám to počasí dovolí, pokusíme se zdolat nejvyšší horu Apusenského pohoří, Cucurbăta Mare. Ta se tyčí do výšky 1 849 metrů a výchozím bodem bude vesnice Vartop. Po horské stezce dojdeme na vrchol hory Piatra Grăitoare (1 658 m), odkud se tyčí holý hřeben a po něm budeme pokračovat přes kopec Vârful Biharia (1 597 m) až k našemu cíly - Cucurbăta Mare. Odtud sejdeme do vesnice Avrămești, kde si dáte něco dobrého na zub a průvodce mezi tím dostopuje pro auto. Trasa bude dlouhá přibližně 19 km.

4. den: Tento den se vydáme k ohromujícím Ponorným hradům - Cetăţile Ponorului - jeskyně s největším vstupním domem v Evropě. Odtud se přes ledovou jámu Avenul Borțig vydáme k jezírku Izbucul Galbena a podle počasí se rozhodneme, jestli budeme postupovat přes lana a řetězy kolem vodopádu nebo jestli zvolíme alternativní trasu. Na závěr navštívíme vyhlídku Piatra Galbenei a pak už hurá domů! Trasa bude dlouhá přibližně 17 km.

5. den: Opět se vrátíme do námi již známé vesnice Stâna de Vale a vydáme se vstříc překrásnému hřebeni, kterému vévodí vrchol kopce Poienii (1627 m). Při troše štěstí na dobré počasí se nám odtud naskytne malebný výhled do všech světových stran. Odtud se vydáme na nedalekou vyhlídku k sedlu Șaua Bohodei a lesní cestou se dostaneme zpět k našemu ubytku. Průvodce se před závěrečným sestupem odpojí a doběhne zpět pro auto. Trasa bude dlouhá přibližně 18 km.

6. den: Třešničkou na dortu bude návštěva tunelové jeskyně Cetăţile Rădesei a okruh soutěskou Someşului Cald. Dost možná se tu i lehce probrodíme vodou, takže je potřeba počítat i s vlhkou variantou! :-) Odměnou ti bude vodopád Moloch a návštěva několika jeskyní. V samotném závěru se podíváme na vyhlídku u jeskyně Pietrele Boghii a přesuneme se zpět na ubytko. Večer si nad lahví dobré pití shrneme dojmy z výpravy. Trasa bude dlouhá přibližně 15 km.

7. den: Užijeme si poslední pohodové ráno na samotě u lesa a dáme tomuto kouzelnému místu sbohem. Cestou navštívíme lázně Băile Felix a po obědové pauze se vydáme zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Jelikož budeme celou dobu na jednom místě, kterýkoliv den se dá vynechat a zůstat na chatě.