Nepál - Langtang trek

Termín 05 - 24. 11. 2020
Odjezd5. 11. 2020 odlet z Prahy/Vídně
DestinaceNepál
Účastníků9
Cena39 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Nepál

Nepál, země mnoha nej a pokušení. Nepál je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Země, která je plná vjemů, krásné přírody všech vegetačních stupňů, úžasných lidí a v neposlední řadě... hor!! Pro každého má připraveno něco. To, co ti můžu zaručit, je, že zážitek, který si z Nepálu odneseš, bude jedním z nejsilnějších ve tvém životě! Kromě divoké přírody treku Langtang , nádherných vrcholků hor a života tibetských obyvatel se podíváme i do rušného hlavního města Kathmandů. Budeš mít možnost nakoupit i spousta chutných suvenýrů, jako čerstvé koření, nejkvalitnější čaje, ale také tradiční nepálské oblečení. Také si užiješ 2 denní rafting na řece Trishuli. Kempování na pláži, spaní pod stanem, oheň zpívání a kolem nás čistá příroda.

Tuto výpravu, tak jako 2 předešlé organizujeme ve spolupráci s klukama z Travelnative. V Nepálu spolupracují s neziskovou a nestátní organizací Himal Foundation, kde jsou čestnými členy. Společně pracují na rozvoji základních environmentálních znalostí mladých lidí. Kromě Kuby, nám na výpravě bude dělat horského průvodce i přímo nepálský horal jménem Sudip. Náš dobrý známý, se kterým se známe již mnoho let. Má bohaté zkušenosti s tímto trekem, vysokou nadmořskou výškou, dbá na postupnou aklimatizaci a celou cestu nás doprovází. 

Co cestou zažiješ?

Langtang  trek (4500 m) Prožij s námi jeden z nejkrásnějších treků Himálaje. Přiblížíme se k úpatí sedmitisícovky Langtang Lirung, a pokud se povede vyšlápneme na vrchol Tserko Ri (4985 m). Okusíme život místních obyvatel tibetského původu, navštívíme jejich vesnice, pojíme s nimi na zemi, dopřejeme si lahodné doušky masala čaje a užijeme si krásných hor. Potkáme cestou několik buddhistických svatyní a uvidíme stáda jaků v divoké přírodě. Název Langtang pochází z tibetského jazyka, kde lang označuje jaka (místní chlupaté rohaté zvíře) a tang znamená následovat. Podle pověsti objevil totiž toto skryté, malebné údolí láma (duchovní učitel buddhismu), když hledal právě zatoulaného jaka. A jelikož budeme mít na treku plnou penzi, nemusíš s sebou tahat těžký batoh!!

Rafting na řece Trishuli nás čeká po návratu z treku. Věděli jste, že Nepál je jedna z vůbec nejlepší destinací na rafting? Řeky krmené vodou z ledovů, jsou bohaté na vodu. Najdeš zde všechny obtížnosti sjezdů. Od těch nejlehčích, po prakticky nesjízdné. My pojedeme střední obtížnost. Narazíme na několik divokých a dlouhých peřejích, ale budou i pomalejší úseky vhodné na koupání.  Spát a jíst budeme na pláži, večer posedíme u ohně a zazpíváme si.

Pomoc místním lidem. Část peněz z akce půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát 10 % z obratu treku nestátní organizaci Himal Foundation. Společně s jejím zakladatelem a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme a přímo na akci za ně nakoupíme a dohlédneme na předání potřebným lidem. Peníze jsou již zahrnuty v ceně akce. Více informací níže.

Malá ochutnávka fotek

Z této výpravy máme suepr článek na našem BLOGU.

Náročnost 3

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty a nevyžaduje žádnou speciální výbavu. Jde se 12 dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci, kde se budeš kochat různorodou přírodou i výhledy. Po celou dobu budeš mít plnou penzi a ubytování. Jde se pouze s malým batůžkem do 10ti kilo! Každý den je jasně daný cíl, kde se bude spát. Pokud zrovna ten den nebudeš ve formě, můžeš dojít se Sudipem nebo Kubou později a ostatní už budou baštit večeři v lodgi. Nebudeš tedy nikoho zdržovat.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce aneb kdo za tím stojí?

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) V roce 2019 proběhla 1. společně výprava do Nepálu a teď jsme se rozhodli realizovat 2!

Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference
Mimo Kuby nám bude po celou dobu treku dělat horského průvdoce Nepálec Sudip.
Kromě toho, že kluci akci organizují, je důležitý hlavně způsob, jakým své akce realizují. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jejich zásad, a proto:
 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Např. s námi bude místní průvodce Sudip, díky kterému dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku Nepálu. Dále spaní primárně u místních doma.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Část peněz půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát 10 % z nákladů treku nestátní organizaci Himal Foundation. Společně s jejím zakladatelem a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme a přímo na akci za ně nakoupíme a dohlédneme na předání potřebným lidem. Na minulé akci se např. koupily přístroje na měření tlaku do lokální "nemocnice", pokud se to tak dá nazvat :)
 • Více o organizaci Himal Foundation a tom, jakým způsobem pomáhá, se dočteš ZDE. Expedition Club je stále garantem akce a slibujeme, že to bude super. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně přímo do Káthmándú. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytovaní

Spát budeme ve stanu na břehu řeky, rodinných i klasických guesthousech a v horských kempech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít spacák zhruba do -5°C. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný stan, vše nám zabezpečí naši skvělí hostitelé.

Stravování

Během celého treku i výletu na raftech je zajištěna plná penze! Kuba zná výborné restaurace a místa, kde se najíst.  Po gastronomické stránce je co objevovat! Jíst budeme ve výborných domácích restauracích nebo přímo u rodiny, kde budeme bydlet. Není potřeba tahat z domu žádné konzervy či vařič. Na treku budeme jíst v kempech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Jídlo není zajištěno pouze v Kathmandu, což je skvělá příležitost si před odletem zajít do dobré restaurace dle vlastního výběru.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bezproblémové, za poplatek 40 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

39990 Kč 

Cena

5. - 26. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Plnou penzi po celou dobu výpravy, kromě Kathmandu a jedné noci po treku
 • Služby místního horského průvodce - Sudipa
 • Průvodce Expedition Clubu - Kubu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity do potřebných oblastí
 • Rafty, sjezd řeky Thrisul
 • Příspěvek organizaci Himal Foundation
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička - včetně léků na výškovou nemoc atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Individuální pojištění
 • Jídlo a ubytování v Kathmandů + jedna noc po treku
 • Případné vstupy
 • Letenku

Co cestou uvidíš

1. den: 
Odlet z ČR do Káthmándú.

2. -3. den - Přílet do Kathmandu:
Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště v Kathmandu. Ubytujeme se v oblasti Swayambhu, známé spoustou opic. Budeme bydlet v malém hostelu v klidnější části hlavního města. Projdeme se po zajímavých místech jako je třeba opičí chrám Swayambunath, centrum města Thamel, či historická část Bhaktaphur. V Kathmandu strávíme dvě noci. Zde se rovněž setkáme se Sudipem, který s námi bude po celou dobu treku.

4. den - Začátek treku a divoká jízda do Syabrubesi:
Brzy ráno opouštíme rušné Kathmandu a přesuneme se do hor Himaláje  - do vesničky Syabrubesi. Celodenní dobrodružství na cestě. Poté, co projedeme údolím řeky Trishuli , vstoupíme do Národního parku Langtang, kde se silnice změní na těžký offroad. Během jízdy projedeme mnoha malými vesnicemi. Celkem 7-8 hodin jízdy. V podvečer dojedeme na výchozí bod našeho treku, odkud ráno vyrazíme. 

5.  den - Syabrubesi do Lama Hotel (2410 m):
Druhý den překročíme vysutý most a podél řeky Langtang přejdeme do Lama Hotel (2410 m). Užijeme si pochod dubovými, rododendronovými a bambusovými lesy. Pokud budeme mít štěstí, můžeme cestou narazit i na opice Langur, či červené pandy. 6-7 hodin. 

6. den - Z Lama Hotel do vesnice Mundu (3550 m):
Po snídani pokračujeme v našem treku přes tibetskou vesnici Langtang. Klikatou cestičkou sestoupíme hlubokým lesem k toku stejnojmenné řeky, překročíme dlouhý most a pokračujeme údolím kolem několika vodních mlýnů a modlitebních kol směrem do vesničky Mundu (3550 m). 6-8 hodin

7. den - Z Mundu do Kyangjin Gomby (3920 m):
Tento den si po dlouhých přechodech dáme trochu klidnější. Krátká túra přes malebné vesničky, kolem kamenných domků až k poslední vesnici v údolí Kyangjin Gomba. Po obědě si dáme aklimatizační výstup na vrchol Kanjin Ri (4300 m). 2-3 hodin + 1-2 hodiny aklimatizace

8. den - Výstup na Tserko Ri (4986 m):
Vstáváme brzy ráno a začínáme výstup na Tserko Ri do výšky téměř 5000 m. Po výstupu na vrchol nás čeká odměna úžasného výhledu na Himalájskou korunu všude okolo nás a také horu Langtang Lirung 7227 m. Výstup na vrchol je dobrovolný. Den je možný strávit i procházkami s krásnými výhledy, užíváním si ticha hor a hřejivého sluníčka. 7-9 hodin trvá výstup a návrat

9. den - Sestup do Lama Hotel (2410 m):
Šestý den treku se vrátíme zpět do Lama Hotel. Sestupujeme téměř 1400 výškových metrů. Cestou nás opět budou provázet spektakulární výhledy na tyčící se 7-tisícový hřeben Langtangu, proto si zde uděláme čas na focení. Budeme si užívat výhledů a dáme i odpočinkové přestávky. Noc strávíme v Lama Hotel. 6-8 hodin    

10. den - Lama Hotel do Thulo Syabru (2300 m):
Sedmý den pokračujeme v klesání až k toku řeky, kterou překročíme a dále stoupáme do Thulo Syabru. Opět se octneme v zeleném obklíčení piniových a jalovcových lesů až dorazíme do horské vesničky Thulo Syabru. Zde končí pohodová část naší cesty po místních vesničkách. 5-6 hodin

11. den - Thulo Syabru do Laurebiny 3900 m:
Osmý den nás čeká stoupání do osady Laurebina. Jdeme rododendronovými a jehličnatými lesy přes osadu Cholang Patti (3500 m). Cestou se nám naskytnou krásné výhledy po rýžových polích. 6-8 hodin

12. den - Shin Gomba do Gosainkunda (4380 m):
Devátý den nás čeká lehké stoupání lesem k jezerům Gosain Kunda. Stezka nás vede po hřebenu s výhledy na vodopády. Dojdeme do Gosain Kundy, oblasti horských ples, kde strávíme dvě noci. 3-4 hodiny

13. den - Odpočinkový den, možný výstup na Surya peak (5145 m):
Desátý den máme na výběr odpočívat u krásných jezer, případně pokořit vrchol slunečné hory (Surya Peak 5145 m). Obě možnosti jsou fajn, protože příroda okolo jezer je krásná sama o sobě. Výstup stojí také za to. Jsou zde těžší pasáže, kde je třeba se soustředit a výhledy z vrcholu určitě stojí také za to. 6 hodin na výstup i sestup

14. den - Gosain Kunda do Shin Gomby (3250 m):
Od jezer z Gosain Kundy nás čeká sestu do malé vesnice Shin Gomba. Po cestě budeme procházet lesy, které představují útočiště pro červenou pandu a ohrožený druh kočičího medvěda. V Shin Gombě navštívíme továrničku na jačí sýr. ochutnáme a pokud zachutná, můžeme i nakoupit. 4-5 hodin

15. den - Shin Gomba do Dunche (1950 m):
Poslední 12. den treku sestupujeme do Dunche. Půjdeme smíšenými lesy a po čase opět pocítíme teplejší počasí. Tento den bude náročnější na kolena a stehna, půjdeme celou dobu z kopce. 4-5 hodin

16. - 17. den - Rafting, kempování a 38 km divoké řeky:
Brzy ráno se vypravíme z Dunche do počátečního místa raftingu. Připravíme se, nafoukneme rafty a pustíme se do peřejí řeky Trishuli. Večer a noc strávíme ve stanech v malém kempu, kde bude dokonce i sprcha a výborný Dal bhat. Druhý den na řece dojedeme do našeho cílového místa, odkud nás vyzvedne autobus zpět do Kathmandu.

18. den - Nákup suvenýrů a odlet domů:
Po výživném programu v překrásné Himalájí a bohaté nepálské divočině si dáme relax den v Kathmandů. Budeme mít na starost jen nakoupit suvenýry na místním trhu a trochu koření. Pobalíme se a odlétáme domů plní zážitků a prožitků.

19. den:
Přílet domů do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.