Chibiny - z Petrohradu do Murmansku

Termín 29. 08. - 09. 09. 2020
OdjezdDle letenek z Prahy nebo Bratislavy
DestinaceRusko
Účastníků10
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

V Rusku je možné všechno. Třeba prožít během několika dní kontrast mezi nádherným historickým centrem Petrohradu, syrovostí arktické tundry v pohoří Chibiny a bizár sovětského přístavu v Murmansku. Z upravených zahrad Zimního paláce a osvětlených mostů přes Něvu tě vezmeme ruskými železnicemi na Solovecké ostrovy - místo, které se do historie zapsalo starými pravoslavnými kláštery, jež ve dvacátých a třicátých letech sloužily jako pracovní tábory, gulagy. Z důlních měst Kirovsk a Apatity, ležícími už za polárním kruhem, podnikneme pětidenní trek Chibinami - pohořím pokrytým tundrou, ve kterém skoro nepotkáš člověka. Uvidíš, že atmosféra poloostrova Kola je opravdu jedinečná. Veliká část území zůstává stále vojenským prostorem, a proto je krajina prakticky neporušená.

Na konci výpravy přejedeme nočním vlakem do přístavu Murmansk, do kotviště ruské severní flotily. Kdysi jsem se do tohoto města vypravil, protože se dostalo na seznam deseti nejškaredějších měst planety :-) Není to tak zlé, ale rozhodně je to zážitek. Věděli jste, že Murmansk je největší město na světe za severním polárním kruhem? V ohromném přístavu se vedle sebe tísní památníky války, stovky řad kolejí s vagóny s uhlím,  atomové ledoborce z ruské severní flotily, a nad tím vším se tyčí socha Aljošy, rudoarmějce střežícího přístav v nadživotní velikosti.

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v civilizaci i venku v horách. Podmínky za polárním kruhem v Rusku jsou podobné jako třeba v oblasti Lofot v Norsku. V Chibinách žijí v údolích medvědi hnědí, pro svou plachost ale nepředstavují vážnější riziko. Oblast poloostrova Kola a Petrohradu je pro turisty obecně bezpečná, navíc se budeme vždy pohybovat ve větší skupině, a proto žádná výrazná rizika nehrozí.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 2. 3. 2020.

Průvodce

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference

Doprava

Dle letenek poletíme z Prahy nebo Bratislavy do Petrohradu. Odtud se na sever budeme přesouvat ruskými železnicemi ve spacích vozech. Na Solovecké ostrovy nás zaveze loď. Zpáteční let povede z Murmansku přes Petrohrad/Moskvu zpět do ČR nebo SR. Cena zpátečních letenek se pohybuje kolem 7500 Kč (k 1. 3. 2020).

Ubytování

Celkem 3 noci ve městech strávíme v místních guest housech. 2 noci potom ve spacích vagónech po cestě a v horách budeme na treku spát ve vlastních stanech.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech, abychom si nakoupili zásoby.  V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Během treku půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou a je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím dost jídla až v Rusku. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše koupíme až na místě - do letadla je neberte :-)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Průvodce ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Pas musí být platný ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 14 990 Kč Cena
29. 8. - 9. 9. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Dopravu lůžkovými vlaky z Petrohradu k Soloveckým ostrovům, do města Apatity a do přístavu Murmansk
 • Doprava lodí na Solovecké ostrovy a zpět
 • Veškerá ostatní doprava na místě (místní MHD, taxi atd.)
 • Veškeré ubytování na místě (min. 3x guest house ve městech a spací vagóny po cestě)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy (ledoborec Lenin, muzea atd.)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR/SR. Po příletu do Petrohradu se půjdeme ubytovat, chvíli si odpočineme a podle příletu vyrazíme do města. Krátkou prohlídku zakončíme společnou večeří. Přespíme v místním hostelu nebo v apartmánu.

2. den: Brzy ráno po snídani vyrazíme na prohlídku Petrohradu. Hlavním cílem dnešního dne bude Ermitáž, která nám zabere cca 4 hodiny. Navštívíme rovněž Katedrálu svatého Izáka, Zimní palác, Něvský prospekt, Chrám Kristova vzkříšení nebo křižník Aurora. Doslova nepřehlédnutelným bodem programu bude mrakodrap Lachta centrum, který je v současnosti se svými neuvěřitelnými 462 m nejvyšší budovou na evropském kontinentu. Kdo již v Petrohradě byl, může vyrazit autobusem do města Petrodvorec, kde si prohlédne paláce s rozsáhlými parky, které vznikly po vzoru pařížského Versailles. Večer nastoupíme na noční vlak, který nás zaveze do města Kem, odkud odjíždí lodě na Solovecké ostrovy. Noční přejezd ruským plackartem.

3. den: Po příjezdu vlakem do městečka Kem se přesuneme do přístavu Rabočeostrovsk, kde nastoupíme na loď k Soloveckým ostrovům. Tady si prohlédneme slavné pravoslavné kláštery (UNESCO) , které na začátku 20. století sloužily jako pracovní tábory, gulagy. Prozkoumáme tajemné labyrinty a krásnou přírodu. Večer si uděláme oheň a přespíme na ostrově na pláži.

4. den: Dopoledne si uděláme výlet na pramici a krátký trek po ostrově. Poté se přesuneme zpět do Kemu, kde nasedneme na noční vlak do města Apatity.

5. den: Ráno přijedeme do města Apatity, kde doplníme potřebné zásoby a taxíkem se vydáme směr Kirovsk, odkud vyrazíme na začátek treku v pohoří Chibiny.

6. - 9. den: Pětidenní trek v pohoří Chibiny. Tyto skoro opuštěné kopce mají klasický skandinávský charakter, ale jsou poměrně vysoké. Trek vede přes tundrou pokryté hřebeny stolových hor, soutěsky i zalesněná údolí. Někde půjdeme po cestách, většinu trasy ale můžeme jít tak, jak si budeme přát, terén je dobře průchozí a bezpečný. Denní dávky budou cca 15 km.

10. den: Poslední den treku sejdeme zpět do Kirovska kolem velikých dolů na Apatit. Tady se ubytujeme v hostelu a zajdeme si na pořádnou večeři, ať oslavíme návrat z treku.

11. den: Brzy ráno znovu nasedneme na vlak a vyrazíme do Murmansku. Toto město mě kdysi nalákalo tím, že se umístilo v žebříčku deseti nejškaredějších měst světa :-) Má opravdu jedinečnou atmosféru. Leží v zálivu, který slouží jako celoročně nezamrzající přístav. Podél něj se táhnou kilometry kolejnic s vagóny s uhlím. Nad tím vším bdí ohromná socha rudoarmějce připomínající roli přístavu za druhé světové války. Krom toho v Murmansku sídlí ruská severoatlantická flotila včetně jaderných ledoborců, na které se půjdeme podívat. Ve městě strávíme poslední den, zakončíme výpravu nad stakanem vodky a připravíme se na návrat domů.

12. den: V dopoledních hodinách odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace