Surfing v jižním Maroku

Termín 24. 03. - 01. 04. 2020
Odjezdodlet z Vídně, čas upřesníme
DestinaceZápadní Sahara,Maroko,Sahara
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tak schválně, co všechno víš o jihu Maroka? "Je to pouštní oblast." Ano správně, tohle je ale poněkud zřejmé :-). Něco zajímavějšího? "Některé části dříve patřily Španělsku." No vida, to už je lepší! Tak například přístavní město Sidi Ifni, že? Taky je to zde na každém kroku patrné, trochu jiná architektura a příjemná absence arabské urputnosti prodat za pár dirhamů i nos mezi očima. Kromě toho je to skvělé místo pro spoustu aktivit jako surfování, lezení a treking v horách. Dost ale kvízových otázek, mám pro tebe něco lepšího - pozvánku na jedinečnou surfovou výpravu!

Do Maroka už jezdím dlouho a čím dál víc mě to táhne na jih, stále blíž k hranicím Západní Sahary a mnohdy i za ně. Krajina, kterou zde uvidíš je prastará, pustá a prázdná, ale to je na ni právě to nejkrásnější. Čím dál tím víc taky zjišťuji, že v dnešní informacemi a vizuálními vjemy přehlcené době potřebuji místo, kde hlava trochu vypne a mysl se zklidní. Místo, kde není neustále rušena zvonícími telefony, blikajícími světly, svítícími obrazovkami a dalším civilizačním smogem. Právě pohled na poušť, nebo oceán umí z hlavy vyhnat všechno, co v ní zmateně víří. 

Stejně tak dobrý duševní relax je hodit se na chvíli všanc oceánu, jen se surfovým prknem a poprat se trochu s divokými vlnami. Předem tě však varuji, surfování je vysoce návyková záležitost a neberu žádnou zodpovědnost za to, jak ti to změní život :-). Na téhle výpravě ti chci ukázat jih Maroka se vším, co mám na něm nejradši. Ukážu ti svá oblíbená místa a taky s tebou prozkoumám pár nových, protože chuť objevovat v nás neustále dřímá. Vysvětlím ti základy surfování a vezmu tě do vln, kde pochopíš, proč je to jeden z nejkrásnějších sportů na světě. Míst je jen 9, abychom zůstali malou stmelenou partou a maximálně si to užili. Nalož s tím, jak uznáš za vhodné... 

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Za fotky děkujeme předešlým výpravám

Náročnost

Hlavní náplní této akce bude surfování. Program si zpestříme několika výlety do hor a do pouště. Surfing je takový, jaký si ho uděláš. Můžeš si dát dost do těla, nebo si udělat pohodičku a moc to nehrotit. Můžu ti však slíbit, že na konci dne plného surfování budeš cítit i svaly, o kterých jsi dosud nevěděl...

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát. Surfing je samozřejmě trochu rizikový sport, ale budete pod dohledem zkušeného surfaře Víti, jehož instruktorskýma rukama prošlo již několik desítek surfových nováčků.

Průvodce

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejeden vrchol. V Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

Víťa společně s Tomem udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE, nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Doprava

Do Maroka se dopravíme letecky. Pravděpodobně těmito lety:
Let tam: Vídeň - Agadir
let zpět: Marrakech - Praha 

Na místě si pronajmeme osobní auta a v dopravě tak budeme vlastními pány. 

Ubytovaní

Kromě dvou nocí ve stanech budeme mít každou noc postel a střechu nad hlavou. Je to hlavně proto, abychom si maximálně užili surfování.

2 noci strávíme v apartmánu, který pronajímá místní rodina ve vesnici Taghazout.
1 noc strávíme v apartmánu v městečku Mirleft nebo v Sidi Ifni. 
1 noc strávíme v hotelu přímo u pláže Legzira s obrovskými skalními oblouky.
1 noc strávíme v guesthouse ve vesnici Sidi Ouarzeg.
2 noci pod stanem, nebo pod širákem.
Poslední noc nás čeká v riadu v Marrakech.

Stravování

Stravování je v režii každého účastníka, jídlo si tedy každý řeší sám. Budeme se stravovat v místních restauracích a stáncích. Rozhodně to stojí za to! Marocká kuchyně je zajímavá a chutná.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 990 Kč Cena
24.3. - 1.4. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem 2 osobních aut, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě: 6x noc v guesthouse, hotelu, nebo apartmánu.
 • Půjčení surfů a neoprénů
 • Vysvětlení základní metodiky surfingu zkušeným surfařem
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku (cena k 9. 1. 2020 cca 2000 Kč Vídeň - Agadir, Marakeš - Praha) 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Přílet do Agadiru, setkání s průvodcem a přejezd do vesničky Taghazout, kde strávíme první noc.

2. den: Dáme si pořádnou snídani v marockém stylu, pak si půjčíme surfové vybavení a užijeme si první den surfování. Měli bychom stihnout dvě session, dopoledne a odpoledne, ale bude záležet na podmínkách. Noc opět v Taghazout.

3. den: Další dopolední surfová session, pak vrátíme vybavení a vydáme se na jih. Naším cílem bude oblast v okolí města Sidi Ifni. Ubytujeme se v guesthouse a trochu prozkoumáme okolí. 

4. den: Půjčíme si surfové vybavení v místní půjčovně a vydáme se najít pláž s aktuálně nejlepšími podmínkami. Mám v téhle oblasti pár přátel, kteří zde již delší dobu žijí, takže nám určitě poradí kde to bude stát za to. Noc v guesthouse na stejném místě. 

5. den: Celý den věnujeme surfování. Vydáme se najít pláž s aktuálně nejlepšíma podmínkama. Mám v téhle oblasti pár přátel, kteří zde již delší dobu žijí, takže nám určitě poradí kde to bude stát za to. Dáme si dopolední a odpolední session a na noc se přesuneme kus jižněji. Abychom více poznali místní život, strávíme noc v guesthouse v maličké rybářské osadě, bez přehnaného luxusu, ale s vynikajícím jídlem a vřelou pohostinností domácích. 

6. den: Dopoledne si zasurfujeme na prázdné pláži a pak se přesuneme zpět do města Sidi Ifni, vrátíme surfové vybavení a vydáme se prozkoumat pohoří antiatlas! Pojedeme do místa zvaného Tafraoute, kde strávíme noc venku, pod stanem nebo pod širákem, uděláme si oheň, něco ugrilujem a užijeme si pohodu a klid místních hor. 

7. den: Vyrazíme na krátký trek po okolních kopcích, prolezeme pořádně místní raritu - barevné skály a pak vyrazíme vstříc poušti. Bohužel oblast písečných dun je odsud vzdálená mnoho hodin jízdy autem. Sahara však nejsou jen duny, z větší části je to i kamenitá poušť, která má také své nezapomenutelné kouzlo. Zkusíme tedy setřást všechny známky civilizace a najít si nějaké odlehlé místo, kde strávíme noc a necháme na sebe plně zapůsobit jeho samotu a odlehlost. Noc strávíme ve stanech nebo po širákem. 

8. den: Tento den věnujeme přesunu do Marakéše a prohlídkou města. Noc strávíme v některém z místních hostelů - riádů. Večer si užijeme atmosféru známého náměstí Jemma el Fna

9. den: Odlet zpět do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.