Španělsko - běžecký kemp

Termín 20 - 27. 02. 2021
OdjezdVídeň / Praha
DestinaceŠpanělsko
Číslo akce476
Účastníků10
Cena9 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem 

Víte, odkud pochází nejlepší horští běžci? No přece ze Španělska! A víte, proč jsou nejlepší? Protože tu můžou trénovat v teple po celý rok, baštit v zimě pomeranče utržené rovnou ze stromu a především tu mají super místa na lítačku! :-) Takže pokud neholduješ dlouhým zimním večerům, chceš se zlepšit v horském běhání a poznat něco netradičního, jsi tady správně!

Zvu tě do kolébky trailového běhání, odkud si odneseš nejen vyrýsovaná lýtka, ale především obrovskou motivaci do nadcházející běžecké sezony. Kromě prozkoumání horských stezek na jihovýchodním pobřeží Španělska se seznámíme se zdejší kulturou a lahodnou gastronomií, která je pro oblast Valencie tak typická. V případě zájmu můžeme navštívit největší oceánografický park v Evropě nebo zajít na fotbalový zápas FC Valencie, hrající nejvyšší španělskou ligu. Na konci února tu také dozrává většina citrusů, takže si můžeme natrhat grepů, mandarinek a pomerančů, co jen hrdlo ráčí. Pohodovou atmosféru běžeckého kempu jen podtrhne sympatické ubytování nedaleko pláže, takže nebude nouze o večerní výklus podél moře při západu slunce. Nezní to jako ráj? :-)

Náročnost je 4 z 5

Tato výprava je určena pro středně pokročilé milovníky běhu po horách. Denní dávky budou kolem 20 kilometrů s tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na video pod tímto textem. Podle chuti a potřeby je možné absolvovat každý den jednu běžeckou fázi včetně posilování, plavání a strečinku. Podle výkonnosti je možné rozdělit skupinu na dvě části tak, aby se vzájemně neomezovaly. Pokud se ti zrovna nebude chtít jít běhat, existuje celá škála dalších aktivit, které se tu dají provozovat (jízda na kole, skalní lezení, plavání apod.) - je jen na tobě, jestli si na ubytování budeš číst knížku nebo nazuješ běžecké střevíce :-) 

Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje zimní tréninkový plán. Spousta tréninků se dá zkrátit nebo individuálně přizpůsobit danému jedinci.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka

Video je pouze ilustrační a jedná se o krátkou ukázku závodu, který v oblasti naší plánované výpravy probíhal v říjnu 2018.

Za poskytnutí fotek moc děkujeme autorovi Carlosi Boiguesovi.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a prozkoumat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Každý večer bychom chtěli zrealizovat přednášku na téma cestování, výživa, běžecký rozvoj apod. Díky běžeckému charakteru výpravy není problém mít dostatek času absolvovat dopoledne trénink v horách a odpoledne okusit Španělsko z kulturního hlediska. Ondrova přítelkyně žije v této oblasti řadu let, takže nám ukáže jihovýchodní kout Španělska v co možná nejautentičtější podobě.

Průvodce

Ondřej Švirák

Systematik, marketingový guru, otec, běžec.

Ondra je jeden z našich nejzkušenějších průvodců a zároveň tvůrce vizuálního a kreativního obsahu EC. Vedle březové kůry a zavíracího špendlíku má v Kápézetce taky svůj Dron, se kterým dělá dechberoucí záběry ze všech koutů planety. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší, který k životu bytostně potřebuje překonávat výzvy. Svědčí o tom například tyto dosavadní úspěchy. Během roku 2017 projektem 26 Ultra  vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.)! "Tak s tímto borcem těžko udržím krok", říkáš si? Pak já na to odvětím: "Tento borec se o tebe zvládne postarat za každých okolností". Na výpravách si nic dokazovat nepotřebuje a jeho skvělá fyzička už mnohokrát napomohla k úspěšnému dokončení výpravy. Sečteno podtrženo, Ondra je člověk se kterým můžeš vyrazit kamkoliv. Na to vem jed.

 • 2008 - 2015 - Ondra aktivně běhá orientační běh a je v širším reprezentačním dorosteneckém výběru. Má 3 medaile z MČR.
 • 2013 - 2016 - Ondra vyhrál 4 roky po sobě 65 km dlouhý horský ultramaraton Hostýnská osma v kategorii dvojic.
 • 2016 - Ondra se svým kamarádem Adamem Chloupkem vytvořili český rekord při přeběhu korsického treku GR20.
 • 2016 - Ondra skončil na 18. místě v rámci závodu Ultra-Trail du Mont-Blanc na trati OCC.
 • 2016 - 2017 - Ondra vyhrál s Beermental teamem dva roky po sobě na závodu Vltava run.
 • 2017 - Ondra si sám vymyslel individuální projekt, v rámci kterého zrealizoval česky (neoficiální světový) rekord v podobě 26 Ultra (26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku).
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web ondra@expeditionclub.cz +420 721 169 595 Reference

Doprava

Dopravovat se budeme letecky, pravděpodobně z Vídně do Valencie. Aktuálně (začátkem listopadu) stojí zpáteční letenka 59 eur a není zahrnuta v ceně výpravy. S nákupem letenky ti rádi pomůžeme. Na letišti si půjčíme dvě auta, která nám pomůžou s přejezdy mezi jednotlivými lokacemi.

Ubytování

Všechny noci budeme trávit v samostatném rodinném domě, který bude obývat jen naše skupina. Jedná se o nemovitost, která se nachází v bezprostřední blízkosti moře a pláže. Destinace je zvolená na základě několikaměsíčních zkušeností z posledních dvou let, kdy jsem v této lokalitě naběhal stovky kilometrů. Ubytování disponuje dostatečným počtem postelí, místem na vaření, sušení věcí i aktivní odpočinek. V docházkové vzdálenosti se nachází obchody, restaurace či sladkovodní bazén.

Stravování 

Ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky půjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít energeticky hodnotné tyčinky nebo gely.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Španělsko patří do EU. Ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Shrnutí

9 990 KčCena
20. 02. - 27. 02. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5.
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, naftu + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Přednášky
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den: Přílet na letiště ve Valencii / Alicante. Přejezd na naši domovskou základnu do městečka Oliva, kde proběhne krátké seznámení nejen s programem, ale především s celou skupinou. Dáme pár pivek a pokecáme o běžeckých plánech na letošní rok.

2. den: Oblast kolem městečka Benissa je pro běžce populární díky náročnému závodu Perimetral, který se tu zhruba týden po našem kempu uskuteční. My se vydáme po stopách této legendární trati a oběhneme si první čtvrtinu okruhu.

↑ 900 m ↓ 900 m, 21 km

3. den: Přesuneme se do vesničky Pedreguer, za kterou číhá překrásný a technický hřeben se zříceninou hradu Castle of Aixa. V historickém duchu budeme pokračovat i nadále, protože při seběhu z fotogenického hřebenu se mihneme okolo zámku Castellet Ocaive. Večer zajdeme na pivko s místním běžeckým oddílem, se kterým tu průvodce Ondra už několik měsíců trénuje.

↑ 500 m ↓ 500 m, 20 km

4. den: Po prvních dvou náročnějších dnech trochu zvolníme a po ranní rozcvičce na pláži přejedeme do obce Murla. Odtud se vydáme na kratší výběh dalšího technicky atraktivního hřebenu a po 10 km vás průvodce opustí ve vesničce Benimaurell, kde si dáte sváču (pivko s tradiční španělskou bagetou) a Ondra mezitím doběhne pro auto. Cestou domů se zastavíme v pomerančovém sadu, kde si zaslouženě pošmákneme :-) Odpoledne bude následovat přednáška o projektu 26 Ultra, který průvodce Ondřej Švirák zrealizoval v roce 2017.

↑ 650 m ↓ 300 m, 10 km

5. den: Nejnáročnější den výpravy. Zajedeme se podívat do vesnice Benitaia ležící pod legendárním hřebenem Penya de la Foradada. Populární je především kvůli ultramaratonu Botamarges, který se tu každoročně na podzim koná. Koukni na přiložené video, které Ondra sestříhal právě z tohoto závodu. Závěrečná část tréninku vede mezi pomerančovými sady, kam zaskočíme na lup :-D

↑ 800 m ↓ 800 m, 27 km

6. den: Posuneme se na sever do oblasti Los Charcos de Quesa se svou netradiční přírodní scenérií - vodou vymletými údolími doplněnými průzračně modrými bazénky. Ideální hřiště na lítačku! :-) Odpoledne zajedeme do Valencie, kde se skočíme podívat do největšího oceánografického parku v Evropě a večer můžeme zajít na fotbalový zápas FC Valencie, hrající nejvyšší španělskou ligu. 

↑ 500 m ↓ 500 m, 15 km

7. den: Zajedeme se podívat do města Dénia, které je populární díky pevnosti Castillo de Denia, kterou můžeme navštívit. Následně se proběhneme po útesech tyčících se nad městem a přemístíme se do vedlejšího městečka Xábia, kde si dáme oběd a ti největší otužilci se mohou jít opláchnout na překrásnou písečnou pláž. Podle počasí a chuti můžeme zvolit alternativní program a jít zkusit skalní lezení do jednoho z nejvyhlášenějších míst v oblasti.

↑ 800 m ↓ 800 m, 10 km

8. den: Zajedeme se podívat do plážového města Calp. Nejdříve se proběhneme za městem na vrcholu kopce Olta, na místě parkoviště ugrilujeme chutnou svačinku a odpoledne se přemístíme na pláž. Kdo ještě bude plný sil, tak absolvuje 4 kilometrový výstup na ikonický kopec Penyal d'Ifac, který je nejmenším přírodním parkem ve Španělsku. V podvečer vás zavezu na letiště a následně odlet zpět domů.

↑ 600 m ↓ 600 m, 13 km

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Většina tras se dá individuálně upravit a tempo  přizpůsobit přáním jednotlivých členům. Auta budou k dispozici dvě, takže se skupina může rozdělit a klidně si naordinovat místo běžeckého tréninku volnější program.