Polární Grónsko na lyžích

Termín 28. 02. - 11. 03. 2020
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceGrónsko
Účastníků9
Cena15 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti. A opravdovou polární výpravu podnikneme na trase spojující pobřežní město Sisimiut a osadu Kangerlussuaq na hraně kontinentálního ledovce. Tyto dvě města spojuje trasa nazývaná Arctic circle trail dlouhá 160 kilometrů a zatímco v létě je cílem řady nadšených cestovatelů, v zimě se stává spojnicí pro místní obyvatele na sněžných skůtrech a psích spřeženích. Díky tomu jsou na ní vybudované chaty, kterých můžeme využít pro ohřátí se a odpočinek na trase. Pojedeme na lyžích a výbavu si potáhneme na polárnických saních. Ve zbývajícím čase podnikneme výlet k Russelovu ledovci, největšímu kontinentálnímu ledovci na světě. Podle času po svých, nebo na skůtrech.

Ještě jsem tě nenalákal? Už jsem se zmínil, že Kangerlussuaq je prý nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme na začátku března právě proto, abychom ještě měli pořídnou tmu na jeji pozorování.

Malá ochutnávka

Nu což, Arctic circle trail známe jako své boty, ale v létě. Tak se můžeš pokochat letní krajinou. A pokud chceš nabrat polární inspiraci, mrkni se na fotky z naší výpravy na Špicberky ještě o 1000km severněji. Za fotky díky Kubovi Noskovi a Kamilovi Jirkovi.

Náročnost

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 160km dlouhá trasa v polárních podmínkách. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a lespoň obden snad budeme mít možnost se ohřát v krásně upravovaných chatách s kamny. Nicméně samotný trek v létě klade nároky na fyzičku. Proto před výpravou probéhne osobní schůzka s průvodcem.

Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale je pravděpodobné, že nás párkrát za den mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně vyslat nouzový signál. Největším nepřítelem nám tak bude zima a náročnost trasy, na to se ale dobře připravíme.

Průvodce

Na tuto akci pojede Tom, sám už má trasu projitou v létě. Má také bohaté zkušenosti s polárními výpravami ve skandinávii, nebo loni na Špicberkách.

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 07/2019.

Doprava

Letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 18000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou.

Ubytovaní

První a poslední den využijeme ubytování v Sisimiutu a Kangerlussuaqu v hostelech. Na trase je několik chat, ovšem různých velikostí. Proto s sebou poneseme veškeré vybavení pro spaní venku a chaty využijeme vždy, kdy k tomu bude příležitost. Chaty nám umožní se ohřát a odpočinout, proto je akce výrazně lehčí, než například xpedice na Špicberky, ale díky tomu právě skvělá pro první zkušenost s takovou výpravou.

Stravování

Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby..

Výbava a Půjčovna

Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a také lyže a pulky (expediční saně). Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15490 KčCena 
28.2. - 11.3. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • Kompletní služby průvodce
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, společenský stan, mapové podklady, ...)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy
 • Satelitní telefon + GPS vč. aktivovaného tarifu pro komunikaci
 • 3x ubytování v teple (1x Sisimiut, 2x Kangerlussuaq)
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH

Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z ČR do Grónska zpět
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Dopravu k Russelovu ledovci (podle domluvy možná využijeme)

Co cestou uvidíš

1. den:

Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu a Kangerlussuaqu (podle letenek).

2. den:
Příprava na trek. Sžití se s grónskou krajinou a prohlídka městečka. 
3. - 11. den:
Devítidenní trek cestou známou jako Arctic Circle Trail. Tato trasa spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuqu do Sisimuitu je přibližně 160 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy) téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska. My zvolíme opačný směr a budeme se držet zimní trasy, která je maličko odlišná - vede spíše údolími a přes zamrzlá jezera.
12. den:
Rezerva. Přespíme v hostelu v Kangerlussuaqu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud bude zájem, pronajmeme si auto a vydáme se na otočku k asi 60km vzdálené hraně Russelova ledovce. Tam je opravdu majestátní výhled na 800km ledu před vámi. Díky utu to stihneme zpět ještě do večera a přespíme opět v teple. Podle toho jak se domluvíme lze tuto možnost vynechat a vymyslíme si jiný program.
13. den:
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.