Polární Grónsko na lyžích

Termín28. 02. - 11. 03. 2020
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceGrónsko
Účastníků9
Cena15 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti. A opravdovou polární výpravu podnikneme na trase spojující pobřežní město Sisimiut a osadu Kangerlussuaq na hraně kontinentálního ledovce. Tyto dvě města spojuje trasa nazývaná Arctic circle trail dlouhá 160 kilometrů a zatímco v létě je cílem řady nadšených cestovatelů, v zimě se stává spojnicí pro místní obyvatele na sněžných skůtrech a psích spřeženích. Díky tomu jsou na ní vybudované chaty, kterých můžeme využít pro ohřátí se a odpočinek na trase. Pojedeme na lyžích a výbavu si potáhneme na polárnických saních. Ve zbývajícím čase podnikneme výlet k Russelovu ledovci, největšímu kontinentálnímu ledovci na světě. Podle času po svých, nebo na skůtrech.

Ještě jsem tě nenalákal? Už jsem se zmínil, že Kangerlussuaq je prý nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme na začátku března právě proto, abychom ještě měli pořídnou tmu na jeji pozorování.

Malá ochutnávka

Nu což, Arctic circle trail známe jako své boty, ale v létě. Tak se můžeš pokochat letní krajinou. A pokud chceš nabrat polární inspiraci, mrkni se na fotky z naší výpravy na Špicberky ještě o 1000km severněji. Za fotky díky Kubovi Noskovi a Kamilovi Jirkovi.

Náročnost

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 160km dlouhá trasa v polárních podmínkách. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a lespoň obden snad budeme mít možnost se ohřát v krásně upravovaných chatách s kamny. Nicméně samotný trek v létě klade nároky na fyzičku. Proto před výpravou probéhne osobní schůzka s průvodcem.

Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale je pravděpodobné, že nás párkrát za den mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně vyslat nouzový signál. Největším nepřítelem nám tak bude zima a náročnost trasy, na to se ale dobře připravíme.

Průvodce

Na tuto akci pojede Tom, sám už má trasu projitou v létě. Má také bohaté zkušenosti s polárními výpravami ve skandinávii, nebo loni na Špicberkách.

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Doprava

Letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 18000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou.

Ubytovaní

První a poslední den využijeme ubytování v Sisimiutu a Kangerlussuaqu v hostelech. Na trase je několik chat, ovšem různých velikostí. Proto s sebou poneseme veškeré vybavení pro spaní venku a chaty využijeme vždy, kdy k tomu bude příležitost. Chaty nám umožní se ohřát a odpočinout, proto je akce výrazně lehčí, než například xpedice na Špicberky, ale díky tomu právě skvělá pro první zkušenost s takovou výpravou.

Stravování

Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby..

Výbava a Půjčovna

Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a také lyže a pulky (expediční saně). Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15490 KčCena 
28.2. - 11.3. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • Kompletní služby průvodce
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, společenský stan, mapové podklady, ...)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy
 • Satelitní telefon + GPS vč. aktivovaného tarifu pro komunikaci
 • 3x ubytování v teple (1x Sisimiut, 2x Kangerlussuaq)
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH

Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z ČR do Grónska zpět
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Dopravu k Russelovu ledovci (podle domluvy možná využijeme)

Co cestou uvidíš

1. den:

Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu a Kangerlussuaqu (podle letenek).

2. den:
Příprava na trek. Sžití se s grónskou krajinou a prohlídka městečka. 
3. - 11. den:
Devítidenní trek cestou známou jako Arctic Circle Trail. Tato trasa spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuqu do Sisimuitu je přibližně 160 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy) téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska. My zvolíme opačný směr a budeme se držet zimní trasy, která je maličko odlišná - vede spíše údolími a přes zamrzlá jezera.
12. den:
Rezerva. Přespíme v hostelu v Kangerlussuaqu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud bude zájem, pronajmeme si auto a vydáme se na otočku k asi 60km vzdálené hraně Russelova ledovce. Tam je opravdu majestátní výhled na 800km ledu před vámi. Díky utu to stihneme zpět ještě do večera a přespíme opět v teple. Podle toho jak se domluvíme lze tuto možnost vynechat a vymyslíme si jiný program.
13. den:
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace