
Polární Grónsko na lyžích
Termín | 28. 02. - 11. 03. 2020 |
Odjezd | upřesníme podle letenek |
Destinace | Grónsko |
Účastníků | 9 |
Cena | 15 490,- Kč |
Zobrazit reference na podobnou akci
Úvod
Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti. A opravdovou polární výpravu podnikneme na trase spojující pobřežní město Sisimiut a osadu Kangerlussuaq na hraně kontinentálního ledovce. Tyto dvě města spojuje trasa nazývaná Arctic circle trail dlouhá 160 kilometrů a zatímco v létě je cílem řady nadšených cestovatelů, v zimě se stává spojnicí pro místní obyvatele na sněžných skůtrech a psích spřeženích. Díky tomu jsou na ní vybudované chaty, kterých můžeme využít pro ohřátí se a odpočinek na trase. Pojedeme na lyžích a výbavu si potáhneme na polárnických saních. Ve zbývajícím čase podnikneme výlet k Russelovu ledovci, největšímu kontinentálnímu ledovci na světě. Podle času po svých, nebo na skůtrech.
Ještě jsem tě nenalákal? Už jsem se zmínil, že Kangerlussuaq je prý nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků. A my jedeme na začátku března právě proto, abychom ještě měli pořídnou tmu na jeji pozorování.
Malá ochutnávka
Nu což, Arctic circle trail známe jako své boty, ale v létě. Tak se můžeš pokochat letní krajinou. A pokud chceš nabrat polární inspiraci, mrkni se na fotky z naší výpravy na Špicberky ještě o 1000km severněji. Za fotky díky Kubovi Noskovi a Kamilovi Jirkovi.
Náročnost
Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 160km dlouhá trasa v polárních podmínkách. Můžu ale na rovinu říct, že Gronský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a lespoň obden snad budeme mít možnost se ohřát v krásně upravovaných chatách s kamny. Nicméně samotný trek v létě klade nároky na fyzičku. Proto před výpravou probéhne osobní schůzka s průvodcem.
Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.
Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)
Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.
Bezpečnost
Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale je pravděpodobné, že nás párkrát za den mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně vyslat nouzový signál. Největším nepřítelem nám tak bude zima a náročnost trasy, na to se ale dobře připravíme.
Průvodce
Na tuto akci pojede Tom, sám už má trasu projitou v létě. Má také bohaté zkušenosti s polárními výpravami ve skandinávii, nebo loni na Špicberkách.

Tom Cimr
Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!
Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.
- Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení.
Přednostní přihlašování

Doprava
Letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 18000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou.
Ubytovaní
První a poslední den využijeme ubytování v Sisimiutu a Kangerlussuaqu v hostelech. Na trase je několik chat, ovšem různých velikostí. Proto s sebou poneseme veškeré vybavení pro spaní venku a chaty využijeme vždy, kdy k tomu bude příležitost. Chaty nám umožní se ohřát a odpočinout, proto je akce výrazně lehčí, než například xpedice na Špicberky, ale díky tomu právě skvělá pro první zkušenost s takovou výpravou.
Stravování
Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme na osobní schůzce. Ve městech ochutnáme místní uchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby..
Výbava a Půjčovna
Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a také lyže a pulky (expediční saně). Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Legislativa
Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH
Shrnutí
15490 Kč | Cena |
28.2. - 11.3. 2020 | Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 |
Cena akce zahrnuje |
|
Cena nezahrnuje |
|
Co cestou uvidíš
1. den:
Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu a Kangerlussuaqu (podle letenek).