Omán - přechod pouště Wahiba - PLNO

Termín 06 - 18. 12. 2019
Odjezdodlet z Prahy 06.12. 2019
DestinaceOmán
Číslo akce403
Účastníků10
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Naaarodil se Kristus Pán, veselme se... České Vánoce a tradiční vůně doutnajícího františka! Houbelec – ve skutečnosti vůně Ománu, protože právě Omán je jeden z největších producentů kadidla, ze kterého děláme homolky vánočních františků!

A kadidlo není jedinou voňavou záležitostí Ománu - při cestování po téhle zemi ucítíš vůni kardamomu, šafránu a hřebíčku a ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo shuwu. Do auta si s sebou koupíme gril a budeme si užívat grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. A potom, co si ugriluješ super rybku, počkáme si na líhnutí želviček,  protože zdejší pláže jsou jedno z největších líhnišť karet - no a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře, ne? :-)

Krom skvělého jídla a koupání se želvami tě čeká putování jednou z největších písečných pouští - Wahiba Sands. Máš na to, abys se mnou přešel přes vysoké duny, vypořádal se s obrovskými vedry a chladnými nočními podmínkami? Máme v plánu ujít napříč pouští přes 60 km! Abychom to zvládli, potřebujeme v našem týmu mít jednak odvážlivce, kteří vyrazí na přechod pouště, ale také ty, kteří se rozhodnou vzít si náše offroady, udělat si dva dny pohodový program a pak nás vyzvednout na konci treku :)

Čeká tě taky dobrodružný prostup kaňony Wadi Shab, Wadi Tiwi a ománským Grand Canyonem - Wadi Ghul - a to je něco, co bys měl zažít!

Celá tahle super akce bude v offroadech = máme 4x4 - velké sedmimístné Toyoty, takže se připrav na neskutečné přejezdy pouště i třítisícových hor!

Taková malá ochutnávka z loňska

Fotky od skvělých lidí, co se zúčastnili naší akce v roce 2016, 2017 a 2018.

Náročnost je 3+ z 5


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami, které ale v březnu už nebudou tak strašné. Nejdelší pochod bude přes poušť Wahiba sands - za jeden den chceme urazit cca 20 km a takové dny budou tři za sebou = čeká tě cca 60 km pochodu pouští = pošlapeme v noci, potáhneme si zásoby vody a přes den budeme odpočívat pod plachtou mezi dunama rozpálené pouště Wahiba :) Kdo se nechce účastnit přechodu pouště, má možnost vzít si naše offroady a zařadit se do týmu, který nás na konci treku přijede vyzvednout.

Bezpečnost

Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky sultánu Kábusovi vedou do každé vesnice nové silnice, je tu vysoká úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je zvládnout přechod pouště Wahiba Sands, projít kaňon Whadi Shab a Wadi Tiwi, dostat se na nejvýchodnější místo Arabského poloostrova, prozkoumat ománské hory, ugrilovat spoustu skvělých ryb od místních rybářů a hlavně - užít si to! Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy do Muskatu. Z Prahy létají skoro každý den charterové lety. Cena se pohybuje okolo 10 000 Kč za zpáteční letenku.

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit Adam, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme tak 1600 km.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně venku - ze zkušenosti to bude hlavně pod širákem - stan není třeba, protože v Ománu v březnu téměř neprší. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních wádí, ve kterých se budeme koupat. Veřejné toalety v Ománu jsou kategorií sama pro sebe. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má toaletu na starost, ty jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! (Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích.)

Stravování

Stravování řeší každý sám za sebe. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 140 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou zhruba stejně drahé jako v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy dostaneš cca 2 měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, plachty do pouště, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách. Je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve wádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu v Ománu zcela bez problému.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Ománu není třeba řešit vízum předem. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Vízum si budeme dělat při příletu – poplatek je 20 OMR. Doporučuji udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Ománem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 KčCena
06. 12. - 18. 12. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 8
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Ománu
 • Vízum (1100 Kč)
 • Vstupy (Omán – cca 1000 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy do Muscatu. Půjčení aut, zastávka v nákupním centru v Muscatu, přejezd k Tiwi, nocleh ve stanu. 

2. den: Pokud to nestihneme první den, nakoupíme ráno zásoby, gril atd. a vyrazíme do hor naším offroadem. Dopoledne koupání v Bimah Sink Hole. Vyrazíme k Wadi Shab – průchod kaňonem a koupání. Dojdeme až k jeskyni, ve které je vodopád - nádherné místo - už dlouho mě nic tak nenadchlo.

3. den: Ráno vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn – druhé největší jeskyni světa. Wadi Tiwi – perfektní kaňon, který téměř celý projdeme. Čeká nás krátký trek, koupání a relax na pláži i perfektní večeře ve vesničce Fins. Nocleh na pláži.

4. den:  Přejezd do města Sur. Prohlídneme si stavbu lodí dhau, vylezeme na strážní věž nad městem a nakoupíme ryby na místním trhu. Rybářské vesnice – Ras Al Haag – mešita a pevnost a pak Ras Al Jinz – sledování želv. Večer vyrazíme na pláž a určitě nějakou najdeme, jak klade vajíčka. Pokud to bude možné tak přespíme u některého z místních rybářů. Nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova.

5. den: Přejezd k poušti Wahiba. Odpoledne vyrazíme na přechod pouště. Čeká tě pochod pouští celou noc = cca od 17:00 odpoledne, kdy vyrazíme do 05:00 ráno budeme šlapat = cca 20 km. Pokud bys se na pochod pouští necítil, můžeš se přihlásit do týmu pro převoz aut = budeš mít k dispozici offroad, doporučím ti, kam se zajet podívat a na konci treku po dvou dnech nás přijedeš vyzvednout.

6. den: Přes den budeme odpočívat pod plachtou ve stínu, hodně pít a čekat na západ sluníčka. Se západem opět vyrazíme a půjdeme cca 20 km pouští. 

7. den: Po nočním pochodu nás čeká spánek a přečkání dalšího horkého dne pod vlastním přístřeškem. Večer pak vyjdeme na poslední etapu našeho přechodu = posledních 20 km do cíle naší cesty.

8. den: Tento den dokončíme přechod pouště - čeká tě pár hodin spánku a pak už vyrazíme opět autem do horské obalsti Ománu. Přejezd k hradu Bahla, který je na seznamu UNESCO. Od něj odpoledne přejedeme do Nizwy, kde je po Muscatu největší súk - tržnice, kde se poztrácíme v úzkých uličkách a budeme kupovat kadidlo, chandžary a další potřebné věci. Přespíme pod vrcholky pohoří Al Hadžar.

9. den: Ráno vyrazíme do Misfat al Abriyyin – nádherné oázy, kde si dáme šálek skvělého čaje. Dopoledne přejedeme pod Jebel Shams – nejvyšší horu Ománu (3 028 m n. m.), její vrcholek je bohužel vyhrazen vojenským účelům, ale my vyrazíme na trek, který nás dovede na vedlejší vrchol - Qarn al Ghamayadh (2997 m.n.m.) - je to poměrně náročný trek = 11 km na vrchol s převýšením 1800 metrů, sestup dolů pak bude už po západu sluníčka = část cesty i kvůli tomu abychom se vyhnuli horku, půjdeme s čelovkama a zakempíme na půl cesty při sestupu = celkově tě čeká 15 km. 

10. den: Ráno vyrazíme autem po prašné horské cestě k městu Rustaq (super trasa s parádními výhledy) - tady obhlídneme pevnost a pojedeme do města Nakhla, u kterého je koupání v termálním pramenu s rybičkami, které okusují nohy. Spaní u Muscatu. 

11. den: Prohlídka paláce a mešity sultána Kábuse, opery a hlavně súku - tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. Na večer přejezd do menších ománských fjordů u Muscatu – Yiti. Spánek na pláži. 

12. den: Odlet z Muscatu.

13. den: Přílet do ČR.


Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.