Triglav a ferraty ve Slovinsku - PLNO

Termín 26 - 30. 06. 2019
Odjezd26. 6. 2019 v 7:00 z Brna
DestinaceSlovinsko
Číslo akce390
Účastníků8
Cena5 890,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Triglav

Říká se, že každý Slovinec by měl alespoň jednou za život vylézt na Triglav, nejvyšší horu Slovinska. Nejsem sice Slovinec, ale krásy Triglavského národního parku se stejně pořád nemůžu nabažit. Triglavu sice do třítisícové výšky pár metru chybí, ale tomu, komu jde hlavně o zážitky, přírodu a majestátnost hor, to snad ani nemůže vadit. Triglav proslul také nesčetnými příběhy horolezců, kteří přicházejí změřit síly s vápencovým monumentem. Pro některé se stala obří kilometrová stěna osudnou. Jiní se štěstím dobyli vrchol a vrátili se v pořádku domů. Vždycky, když se na Triglav zespodu dívám, uvědomuji si svoje mravenčí rozměry a jsem vděčný, že mi příroda dovolí zde pobývat. Triglav je nádherný, vyzývavý, mnohdy drsný a nemilosrdný. Jisté však je, že o dobrodružství nouze nebude! Kromě výstupu na Triglav jsem si totiž pro tebe nachystal ještě další ferratový výstup na některý z okolních kopců. Jestli jsi parťák do nepohody, na kterého se dá spolehnout, beru tě s sebou!

Malá ochutnávka

Náročnost je 3+ z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné, takže lidé s běžnou fyzičkou a zdravým odhodláním ji zvládnou i přesto, že Triglav není žádná procházka růžovým sadem. Čeká nás slušná nálož výškových metrů, přesněji 1800 m nahoru a cca 300 m dolů v podstatě v jednom dni, skalnatý terén a království výhledů. Zaťaté zuby stejně jako silná vůle budou zapotřebí. Na vrchol vede několik výstupových tras, takže náročnost lze přizpůsobit skupině. Od ferrat obtížnosti B, C a D až po pohodlné pěší chodníky.

Průvodce

Víťa je certifikovaný český horský průvodce a instruktor skalního lezení s dlouholetými zkušenostmi s lezením, ferratami a pohybem v horách. Pro Expedition club organizuje i ferratové kurzy.

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Bezpečnost

Pohyb na zajištěných cestách s sebou nese objektivní rizika. Jsou ovšem vyváženou cenou za zážitky, které člověk jinak nezíská. Obecně jsou ferraty bezpečným sportem a my budeme používat veškeré doporučené vybavení, abychom rizika minimalizovali. Víťa je certifikovaný horský průvodce a instruktor skalního lezení. Všem účastníkům bude během výpravy k dispozici a nápomocen a samozřejmě se seznámíme i s bezpečnostními pravidly, jak se se po ferratách pohybovat.

Největší objektivní nebezpečí představují bouřky. O pamětní plaketky na hřebeni není nouze, nápis „Ubiti strelou“ znamená „Zabiti bleskem“. Všudypřítomné řetězy na nejvyšším hřebeni celé oblasti fungují jako obří hromosvod, proto je obzvlášť důležité nepodcenit počasí. Máme však dost zkušeností, dokážeme dobře vyhodnotit situaci a informace o aktuálním stavu počasí nepodceňujeme.

Cíl naší cesty 

Vyčistit si hlavu a vyšlápnout někam výš než je třetí patro domu, kde bydlíme :-) Hory nabízejí celou řadu zážitků a výzev. Hlavním cílem je samozřejmě zdolat nejvyšší vrchol Julských Alp - Triglav - a užít si ferratový výstup na některý z okolních vrcholů. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince max. 9 lidí. Pro dopravu použijeme naší expediční dodávku, která vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, po domluvě nebo v případě nutnosti některý z účastníků. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Jelikož v Triglavském národním parku je striktní zákaz stanování a kempování (dokonce i na parkovištích u aut), ubytujeme se před výstupem a během něho na horských chatách - Aljažev dom a Triglavský dom na Kredarici. Cena za nocleh je cca 15 - 20 EUR (na Alpenverein kartičku nebo členství ve Slovinském alpinistickém klubu je možná sleva 50 %). Zbylé dvě noci strávíme v kempu  ve stanech v obci Trenta. Ubytování na horských chatách není v ceně výpravy.

Ceny horských chat

chatanečlen / člen (OEAV, PZS )
Aljažev dom - ceník ZDE14 / 7 EUR, případně 20 / 10
Triglavski dom na Kredarici - ceník ZDE
23,5 / 13 EUR

Stravování 

Jídlo není v naší režii a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty autem není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. Na chatách je možné koupit si snídaně i večeře nebo třeba půllitr čerstvě nadojeného mléka. Sice za horské ceny, ale přece :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 5 890 KčCena
26. - 30. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x noc v kempu
 • Vysvětlení metodiky pohybu na zajištěných cestách 
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, dojišťovací lano, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • 2x nocleh na horské chatě (s pojištěním Alpenverein cca 2x10 EUR viz Ubytování)
 • Zapůjčení ferratového vybavení (možnost zapůjčit v naší půjčovně)

Co cestou uvidíš

1. den: 

Ranní odjezd z Brna z Expediční klubovny. Zastávka u Bledského jezera a přejezd do doliny Vrata k domu Aljažev. Zde přenocujeme v chatě a připravíme se na brzký ranní výstup následující den.

2. den:
Brzo ráno vyrazíme zdolat Triglav (2864 m) ze severní strany jednou z možných variant jednoduchých zajištěných cest. Výstup povedeme přes Triglavský dom na Kredarici, ve kterém po návratu z vrcholu přenocujeme. (Pokud nebudou výstupu přát podmínky tento den, podnikneme vrcholový pokus druhý den brzo ráno, kdy bývají podmínky většinou stabilnější).  

3. den:
Sestoupíme zpět do doliny Vrata k Aljažev domu a odtud přejedeme do kempu ve vesnici Trenta. Zde si odpočineme po (doufejme) úspěšném výstupu na slovinského velikána. Cestou se můžeme zajet vykoupat do krásného Bledského jezera. Noc strávíme v kempu. 

4. den:
Tento den si užijeme jednu z krásných zajištěných cest na vrchol Prisojnik. Bude se jednat o celodenní túru po via ferratě obtížnosti C. Noc opět v kempu.

5. den:
Poslední den už se nebudeme pouštět do žádných větších akcí. Zajedeme se vykoupat, dopřejeme odpočinek znaveným kloubům a ochutnáme tradiční slovinskou kuchyni. Návrat zpět do Brna ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.