Elbrus - Kavkaz - PLNO

Termín 08 - 19. 08. 2019
Odjezd8. 8. odlet
DestinaceRusko
Číslo akce378
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodní slovo

Elbrus, vrchol, který má spoustu horolezců ve svém hledáčku, jedná se totiž o nejvyšší horu Evropy! Spousta lidí by se mnou mohla polemizovat. Já ale respektuji přirozenou geografickou hranici, kterou je hlavní hřeben Kavkazu. Jako důkaz může být nutnost ji vylézt pro dokončení projektu 7 summits :-). Zároveň je i nejvyšší horou Ruska. Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Minulý rok jsme výstup absolvovali náročnou severní cestou. Tento rok zvolíme trošku jinou strategii :) Rozhodli jsme se, že ti v roce 2019 dáme o trochu větší šanci na úspěch. Půjdeme totiž normálkou z jihu. Možná Ti výstup lépe přiblíží slova Martina, který vedl výpravu minulý rok. 

    "V 19-ti to byla to moje první pětitisícovka. Po výstupu na vrchol jsem si připadal, že mi svět leží u nohou, a že se dá všechno dokázat. Těžko doluji z mysli podobný pocit. A to i přesto, že jsem stál na vrcholu sedmi i osmitisícovky. První pořádná hora je prostě jenom jedna. Nyní po devíti letech již takové pocity nemám, ale pevně věřím, že podobné pocity můžu vyvolat aspoň u tebe."

I přesto, že z jihu chodí největší počet lidí má výstup z této strany nezpochybnitelné výhody. Jedná se o objektivně nejbezpečnější cestu, technicky i fyzicky je výstup nejjednodušší a šance na úspěch je této strany zdaleka nejvyšší! Pořád se ale jedná o 5642m vysokou horu, a proto není dobré ji podceňovat!
Abychom se namlsali i krásné krajiny okolo, bude výstupu předcházet aklimatizační 5 ti-denní trek. Zavede tě do východních svahů Elbrusu. Společně přejdeme dvě třítisícová sedla, prozkoumáme opuštěné doliny, hluboká údolí, přejdeme ledovec a hlavně vylezeme na 2 vyšší třítisícové vrcholy Čatkara 3888m a Mukal 3899m. Co k tomu říci? Zvu tě na Kavkaz – na nejvyšší horu Evropy!

Na tuto akci navazuje treking v Gruzii. Pokud máš dost času, máš jedinečnou příležitost prozkoumat Kavkaz z ruské i gruzínské strany :)

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Za fotky děkujeme Danovi Bornovi a Martinu Zavadilovi

No a pokud by sis chtěl něco počíst, tak Dan napsal i BLOG

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezbečnost

Výstup z jihu je dobře zajištěn naváděcími tyčemi a v Base Campu má kvalitní zázemí. Nachází se tam kamenné budovy, ve kterých se dá  i ubytovat. Rovněž tam sídlí záchranná služba, která má k dispozici i vrtulník. Z jihu rovněž nehrozí laviny a trhliny. Ale člověk nikdy neví, ledovcovou výbavu budeme mít samozřejmě s sebou. Naším největším "nepřítelem" bude tudíž výška. Té předejdeme kvalitní aklimatizací v rámci treku. Poté nechť je našim největším konkurentem počasí a vůle.

Odpovědnost

Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Elbrus. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Průvodce

Adam je licencovaný horský průvodce MŠMT. Rovněž bude v oblasti již před Tebou a výstup absolvuje i týden předtím, než přiletíte.

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web stejskal.adam@gmail.com +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Prahy/ Vídně do města Mineralnyje Vody.  Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty a hlavně pěšky :-)

Ubytování

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Dvakrát budeme spát v hotelu a párkrát v kempu.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím dost jídla až v Rusku.Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :-)

Výbava a Půjčovna

Výstup na pětitisícovku s sebou klade nároky i na výbavu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Kluci z Expe ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Očkování

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 990 Kč Cena
8. - 19. 8. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění  organizátora
 • Veškeré ubytování v Rusku
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění registrace OVIR
 • Lanovku pod Elbrus
 • Pomoc s vyřízením víz
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Vstupy (např. do národního parku Elbrus) a fakultativní výlety (Groznyj)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet po trase Praha/Vídeň do města Mineralnyje Vody. Fajnšmekři můžou jet vlakem, trvá to 3 dny. Info rád sdělím :-) Tam Tě bude čekat Adam. Spaní v hotelu

2. den:  Dokoupíme zásoby a plynové kartuše. Vyřízení formalit - registrace OVIR. Přesun soukromou dopravou na začátek aklimatizačního treku do vesnice Verkhniy Baksan. Začátek treku dolinou Syltran. Trek nebude náročný denními dávkami km, bude spíše pozvolný kvůli aklimatizaci. Spánek ve stanu ve výšce cca 2350 m.

3. den: Pochod k jezeru Syltran 3200m, kde rozbijeme stany a přespíme. Odpoledne si nalehko vyběhneme do sedla pod vrcholem Mukal 3899m, ze kterého je krásný výhled na hřeben Kavkazu. Ti nejrychlejší a nejodolnější si na něj mohou vyběhnout. Spánek ve výšce 3200m

4. den: Pochod přes sedlo Syltran a přes dolinu Subaši až do sedla Čatkara 3500m. Ze sedla jde krásně vidět celý Elbrus i s ledovcem Dzhikiugankez (Frozen lake). Zakempíme přímo v sedle 3500m.

5. den: Ráno vyběhneme na vrchol Čatkara 3888m a překročíme ledovec do sedla Irikčat 3650m. Sestoupíme trochu hlouběji do údolí Irik, kde postavíme stany.

6. den: Brzo ráno sestoupíme do civilizace, kde dokoupíme zásoby. V odpoledních hodinách se lanovkou přesuneme pod Elbrus do výšky cca 3700m a poté docupitáme ke stanici Prijut 11 - 4100m. Spánek

7. den: Zaškolení do ledovcové techniky. Aklimatizační výstup do výšky 4800-5000m. Odpočinek před výstupem

8. den: Vrcholový den. Vstávačka ve 3 ráno - výstup na hlavní vrchol Elbrusu 5642 m. V sedle 5350 m se spojuje se severní cestou. Sestup do Prijutu 11.

9. den: Rezerva. V případě nevyužití rezervy možnost treků a výstupů na třítisícovky po okolí :-) Popřípadě jiný program. Např cesta do Dagestánu a hlavního města Groznyj

10. den: Rezerva. V případě nevyužití rezervy možnost treků a výstupů na třítisícovky po okolí :-) Popřípadě jiný program. Např cesta do Dagestánu a hlavního města Groznyj

11. den: Návštěva Kislovodsku nebo Pyatigorsku a místních lázní. Nákup suvenýrů a závěrečná party :-) 

12. den: Odlet domů po stejné trase :-)

13. - 24. den: Na tuto akci navazuje treking v Gruzii. Pokud máš dost času, máš jedinečnou příležitost prozkoumat Kavkaz z ruské i Gruzínské strany :)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.