Sibiř - PLNO

Termín 05 - 21. 07. 2019
Odjezdodlet z Prahy či Vídně 5. 7. 2019
DestinaceRusko
Číslo akce372
Účastníků9
Cena20 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co tě napadne, když se řekne Sibiř? Tajga, lesy, medvědi, Transsibiřská magistrála, Bajkal, zima? Neboj, všechno bude :)

Jelikož kontrasty si člověk zapamatuje nejvíce, tak naši výpravu začneme v Moskvě. Omrkneme Rudé náměstí, zkontrolujeme, jestli je Lenin pořád ještě mrtvý, koštneme něco vodky a vyrazíme dál na východ!

Čeká tě Asie a Rusko - jinými slovy Sibiř, ale ty tam nepojedeš zatrest, ale dobrovolně. Což je dobře, protože na to nejsou v Rusku zvyklí a proto je na Sibiři turistů jako máku :) Na Altaji tě čeká 5-ti denní trek, který prověří tvou fzickou zdatnost, medvědi, třítisícové vrcholy a denně cca 20 km s batohem na zádech. Odměnou ti bude panenská příroda, nádherné výhledy, horská jezera, úžasné skalní štíty Altaje a ledovcové vrcholy zdejších čtyřtisícovek. Pokud přežiješ, tak tě čeká druhá část akce - přesun na Bajkal!

Dva dny v ruských vlacíh - tedy na Transsibiřské magistrále, kde můžeš prověřit, zda se ve vlaku dodržuje zákaz konzumace alkoholu :) Rusko je nejen veliká země, ale má taky svoji hloubku, to poznáš na Bajkale - nejhlubším jezeře na světě. Projdeme a projedeme Krugobajkalskou železnici po břehu Bajkalu, dojedeme maršutkama až na ostrov Olchon, abychom tam hledali místního šamana v trenkách, projeli se UAZem a přespali na pláži. Zkrátka Sibiř!

Taková malá ochutnávka z minulé výpravy!

Za parádní fotky z minulé výpravy děkujeme  Evě Dunglové a Vojtu Lokšovi!

Náročnost je 3 z 5

Nejnáročnější část výpravy je pětidenní trek na Altaji, počítej s náloží 20 km denně s batohem na zádech.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem naší výpravy je seznámit se se sibiřskou přírodou a kulturou. Vidět Bajkal, nejhlubší jezero na světě. Poznat, jak žijí místní a zažít s nimi spoustu srandy. Projet část Transsibiřské magistrály, prochodit Altaj a dojít pod ledovce k Šavlinským jezerům. 

Druhým a neméně důležitým cílem je dát dohromady skupinu lidí, kteří budou táhnout za jeden provaz, vzájemně si pomáhat a třeba se potom stanou i dobrými přáteli.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Adam poletí s Vámi. Cestou tam se zastavíte v Moskvě. Část trasy budeme absolvovat Transsibiřskou magistrálou. Další část trasy z Altaje pojedeme autem. Část výpravy budeme šlapat i po svých :-)

Ubytování

Většinu výpravy budeme stanovat ve volné přírodě nebo v kempech, pár nocí dáme v hostelu nebo hotelu, budeme spát taky ve vlaku a čeká tě i noční přejezd autem.

Stravování

V rámci výpravy si řeší jídlo každý za sebe. Na Sibiři to není nikterak drahé, a proto se v civilizaci budeme stravovat hlavně v restauracích a nakupovat místních obchodech. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích, které si vezmeme z domu (POZOR plynovou bombu koupíš na místě - do letadla ji brát nesmíš). Na místě není problém dokoupit plynové bomby. Doporučuji si suroviny koupit na místě a tím zároveň poznat i místní speciality a sibiřskou kuchyni. Nicméně na trek na Altaji je vhodné vzít si s sebou nějaké travel lunche. 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš na FB skupině. 

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Adam a holky v EC ti aktivně pomůžou při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

20 990 Kč Cena
5. 7. - 21. 7. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování na místě
 • Permit do pohraničí 
 • Transsibiřskou magistrálu
 • Ruskou Baňu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Zpáteční letenku (cca 12 000,- Kč)
 • vízum (2 000,- Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy - cca 500 Kč


Co cestou uvidíš

1. den: 
Odlet z ČR. Přílet do Moskvy. Moskva – procházka městem, nocleh v hostelu.

2. den:
Den stravíme v Moskvě, abychom poznali a i opačnou stranu Ruska. Podívame se na Rudé náměstí, na Kreml... Odpoledne odlet do Novosibirsku. Po příletu – ubytování v hostelu, domluvení odvozu na další den a Sibiř welcome party.

3. den: Celodenní přesun VANem do Chibitu. Je to kus cesty, takže nás čeká cca 12 hodin v autě, po cestě si uděláme zastávky na oběd a na to abychom se trošku portáhli. Po cestě se taky zastavíme nakoupit zásoby na náš 5 -ti denní trek. Nocleh ve stanu u Chibitu.

4. den: Ráno sbalíme stany, připravíme bágly a vyrazíme na trek. Přejdeme cca 24 km k soutoku řek, těsně pod nástupem k Šavlinským jezerům. Nocleh v divočině.

5. den: Ráno vyrazíme k Šavlinským jezerům  parádní výhledy a nádherně čistá, ale mrazivě ledová voda, živená z ledovců kolem nás. Od jezer budeme stoupat do výšky cca 3000 m.n.m. a pak podél ledovce klesat do údolí, kde přespíme. Čeká tě cca 20 km.

6. den: Ráno opět vyrazíme, trasa pro tento den bude variabilní a bude záviset na tom, kolik budeme mít sil. Všechny varianty, které jsem pro tebe připravil jsou ale o něco kratší než předcházející dny, takže pohodový den a cca 15 - 18 km přechod.

7. den: Opět pohodovější den, kdy tě čeká cca 15 km, jezera, divoké řeky a nádherné výhledy. Spát budeme už kousíček od Chibitu, našeho výchozího bodu.

8. den: Dokončení treku = návrat do Chibitu. Tohle už bude za odměnu, seběhneme dolů do údolí, nakoupíme si pivka, nějaké špekáčky a večer ve stanech u Chibitu oslavíme dokončení treku.

9. den: Ráno nakoupíme zásoby do auta a vyrazíme dodávkou do Novosibirsku. Bude to opět přejezd na celý den. Tam buďto přespíme v hostelu nebo stihneme vlak směr Irkutsk a rovnou do něj naskočíme :)

10. den: Transsibiřská magistrála, železniční trať, kterou chceš alespoň jednou za život projet - výhledy, pohodlná postel v ruském spacím vagonu, družba s místními a spousta her, co pro tebe mám připraveno... To je to co tě čeká!

11. den: Přijedeme do Irkutsku, z vlaku přestoupíme na maršutku a dojedeme do Sludanky, tedy na nejjižnější místo Bajkalu. Tady si uděláme pohodu, omrkneme Bajkal a ubytujeme se v hostelu.

12. den: Ráno kousek pojedeme maršutkou do Kultuku, odkud jezdí historický vlak do města Bajkal. Tebe ale svezení tímhle vlakem čeká až další den, dneska budeme chodit = projdeme podél trati do vesnice Angasolskaya, něco nakoupíme a večer rozložíme stany a uděláme oheň na břehu Bajkalu.

13. den: Ráno tě ještě čeká lehčí trek a pak už svezení historickým vlakem až do konečné stanice - Bajkal. Odtud pak poplujeme lodí do Listvjanky. Tam tě čeká hotel, koupání, pivko, vodní dýmka a baňa na břehu Bajkalu - prostě lehárko.

14. den: Ráno z Lystvjanky odjedeme maršutkou do Irkutsku – tam na autobusaku přemluvíme nějakého řidiče dodávky, aby nás odvezl na ostrov Olchon. Cca čtyři hodiny jízdy a trajekt na ostrov nás zavedou do města Chužir. Tady nakoupíme a půjdeme na Šamanskou skálu na mysu Burkhan. Tady taky přespíme ve stanu.

15. den: Brzy ráno vyrazíme na Šamanskou skálu, nebudou tam lidi a bude to parádní východ slunce u Bajkalu :) Pak zajdeme na snídani a domluvíme si místního řidiče - nejlépe s UAZem, který nás vezme na cestu po ostrověl. Zažiješ cesty necesty, vodku, oběd, který pro nás místní udělají i super výhledy na Bajkal. Odpoledne budeme zpět a podle času a domluvy buďto přespíme další noc na ostrově nebo se vrátíme do Irkutsku do hostelu.

16. den: Irkutsk, dáme si prohlídku města, projdeme centrum a půjdeme nakoupit nějaké suvenýry ze Sibiře. Pak si dáme dobrou večeři a rozlučkovou party.

17. den: Všechno jednou končí, takže nás čeká loučení a let domů do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.