Přechod rumunské Rodny - PLNO

Termín24 - 29. 09. 2019
Odjezd24. 9. z Brna ve 20:00
DestinaceRumunsko
Účastníků8
Cena6 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Hřebenovka Rumunské Rodny se nám za těch pár let co sem jezdíme nesmazatelně vryla do paměti. Učarovala nám jak svými drsnými zimními podmínkami, kdy zde teploty klesají až k -30 °C a hřeben je zasypán tlustou přikrývkou sněhu, tak i letní pohodou na nádherných horských pastvinách. A právě o téhle Rodně, bych ti teď rád pověděl. Když se někam opakovaně vracíš, časem zjistíš, kdy je ten ideální čas se tam podívat. V případě Rodny je to jednoznačně brzký podzim. Na konci září je ještě dost tepla, aby se dal přechod zvládnout s letním naladěním a zároveň už horské chodníky opustily davy turistů a nikde není ani živáčka! Tedy až na pár bačů, kteří pomalu shánějí svá stáda dolů do údolí a připravují se na zazimování svých salaší. Přelom léta a podzimu je v tomto koutě Rumunska prostě úžasný! Rána jsou sice už chladná, ale přiznejme si, to přece k horám patří. Alespoň to odradí slabší povahy a nebudou tlačenice o místa na stany. Pár dní strávených na hřebeni s krásnými výhledy do zalesněných údolí je ten nejlepší způsob, jak tento kraj poznat. Jen tak můžeš plnými doušky vychutnat nedotčenou přírodu a místní atmosféru. Přidej se k nám a zažij rumunskou Rodnu, bude to stát za to!   

Malá ochutnávka z rumunských hor :-)

Za fotky z výpravy 2018 moc děkujeme Danu Bornovi.

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký ten pátek. Začala organizací přednášek v klubovně, pak se pustil do průvodcování a přibylo i moderování našeho podcastu - Expe Talk. Špery jezdí nemalé množství akcí a realizuje i vlastní druh výpravy - Putování a seberozvoj. Před pár lety založil projekt “Za Hranici Komfortu”, pod kterým uskutečnil několik cestovatelských výzev mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo třeba výprava do města duchů Pyramiden na Svalbardu. A když zrovna není na cestách? Tak to ho můžete potkat třeba ve škole, jak své příběhy o dalekých krajinách povídá dětem.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytovaní

Celou dobu během přechodu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Spacák a stan tedy s sebou. Poslední noc se ubytujeme v sedle Rotunda a užijeme si výdobytků moderní civilizace v podobě měkké postele a teplé sprchy :-). 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo na trek si určitě vezmi z domu, budeme vařit na plynových vařičích. Po cestě bude ovšem možnost zastavit se někde v obchodě nebo restauraci.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

6 290 Kč Cena
24. 09. - 29. 09. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena  zahrnuje

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování v chatě v sedle Rotunda
 • Zajištění organizace, průvodce a příspěvek na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • půjčení výbavy

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Celou noc strávíme na cestě. 

2. den: Dorazíme do vesničky Borsa, která leží na úpatí nejvyšší hory Pietrosu. Po cestě sem můžeme navštívit zajímavou vesničku Viseu de Sus, která vyniká svými malebnými kostelíčky a úzkokolejnou železnicí. Z Borsy se vydáme na meteo stanici ve výšce 1700 m, kde strávíme první noc.

3. den: Další den vystoupíme na Pietrosu (2303 m) a poté se dostaneme na hlavní hřeben Rodny, který se po celé své délce táhne ve výšce zhruba 2000 m. Naše další putování povede přes vrcholy Vf. Rebra (2221 m), Vf. Buhaescu Mare (2119 m), Vf.Cormania (2033 m), Vf.Repede (2047 m), Vf. Negoiasa mare (2041 m) a Vf. Galatului (2048 m) až do sedla Saua Galatului, kde strávíme další noc.

4. den: Na programu bude přechod vrcholů Vf. Gargalau (2158 m), Vf. Omului (2134 m), Vf.Cita (2036 m), Vf. Ineu (2279 m) až do dalšího tábořiště u jezera Lala Mare.

5. den: Toto bude čtvrtý a poslední den strávený na hřebeni. Od jezera Lala Mare hřeben klesá až do sedla Rotunda (1271 m), které bude cílem našeho putování. Zde strávíme noc v chatě. Trasu lze protáhnout až do usedlosti Gura Lalei, případně vesničky Valea Mare v údolí na jižní straně.

6. den: Oběd v Borse, ochutnání místních dobrot a následná cesta zpět do ČR. Návrat v nočních, případně brzkých ranních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.