Jaro na Podkarpatské Rusi - PLNO

Termín17 - 22. 04. 2019
Odjezd17. 4. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Účastníků8
Cena6 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Na jaře se vydáme opět na malebnou Podkarpatskou Rus. Budeme shlížet z hřebenů poloniny Krásna do ošlehaného drsného údolí podkarpatské Koločavy a objevovat tohle krásné místo, kde žil a loupil legendární Nikola Šuhaj a které bylo tehdy součástí Československa. A že to československým četníkům trvalo, něž ho lapli (nebo vlastně nelapli)! Husté lesy okolo Koločavy a vysoké hory, ze kterých jde vidět daleko do krajiny, tohohle loupežníka chránily více než rok. Nám bude stačit pár dní, ale i tak to pro tebe bude zážitek, na který se nezapomíná. Budeme si povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. V Seredni se mnou projdeš vinné sklepy vyhloubené v 16. století a okoštuješ proklatě sladká vína. Taky se pokusíme najít tábor, kde stanoval Jaroslav Foglar. Až ho najdeme, okoupeme se v Divokém jezeru, večer si opečeme buřty na ohni a přespíme venku pod hvězdami. Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští. Jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, rád tě tam vezmu :-)

Malá ochutnávka

Náročnost 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je poznat oblast, která byla ještě za první republiky součástí našeho státu, zdejší lidi, kteří k nám mají vřelý vztah, a samozřejmě místní nedotčenou krajinu. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená společnými zážitky.

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký ten pátek. Začala organizací přednášek v klubovně, pak se pustil do průvodcování a přibylo i moderování našeho podcastu - Expe Talk. Špery jezdí nemalé množství akcí a realizuje i vlastní druh výpravy - Putování a seberozvoj. Před pár lety založil projekt “Za Hranici Komfortu”, pod kterým uskutečnil několik cestovatelských výzev mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo třeba výprava do města duchů Pyramiden na Svalbardu. A když zrovna není na cestách? Tak to ho můžete potkat třeba ve škole, jak své příběhy o dalekých krajinách povídá dětem.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, jednu noc budeme v kolibě,  jednu noc zůstaneme u místních a jednu noc si dáme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. S balením ti pomůže tento checklist. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6 690 Kč Cena
17. 4. - 22. 4. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně – centra výroby místního vína, kde zajdeme do vinných sklepů, které vykutali Turci a kde zraje šíleně sladké víno. Po koštovačce přejezd do Koločavy – po cestě dáme šašlik. Ubytování – Četnická stanice.

3. den: Brzy ráno vystoupáme na Strimbu, nejvyšší horu v okolí Koločavy. Potom dáme oběd, stavíme se do místního skanzenu, mrkneme se, kde má hrob Nikola Šuhaj a přesuneme se autem pod Siněvir, kde vezmeme batohy a vyjdeme do kopců hledat starou místní kolibu, ve které si uděláme oheň, uvaříme večeři a přespíme.

4. den: Ráno se vydáme hledat dávný tábor Jaroslava Foglara u nádrže Černého potoka. Poté se vydáme k zapomenutému jezeru. Odvážní mohou dát koupačku, sejdeme dolů zpátky k autu, odhodíme věci a vydáme se oklikou přes hory k jezeru Siněvir, které je proslulé svým příběhem. Něco sníme a přesuneme se do vesničky Svoboda, kde si najdeme nějaké hezké místo na přespání.

5. den: Uděláme výšlap do poloniny Pereniz, zajdeme si popovídat s místníma, koupíme si od nich domácí mléko a vajíčka. Přespíme v horách kousek od poloniny.

6. den: S prvními paprsky slunce se přesuneme dolů k autu a vyrazíme směr hranice – přejedeme do Maďarska, v Budapešti zajdeme do starých tureckých lázní, projdeme se po centru, dáme si maďarský guláš a kapku tokajského na cestu a jedeme domů – do Brna – do klubu ☺ 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.