Lofoty a nejvyšší hora Švédska - PLNO

Termín 31. 05. - 13. 06. 2019
Odjezd31. 5. z Brna ve 22:00
DestinaceSkandinávie
Číslo akce315
Účastníků8
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Čistá příroda, to je to, co mě napadne, když projíždím Švédskem a Norskem za polárním kruhem. Jedeš autem a koukáš na ty nekonečné lesy, vodopády a fjordy s vodou, do které chceš skočit... Nejlepší na tom je, že se nebudeme jen koukat :) Zažiješ chladné severské počasí, nekončící den, kdy nazapadne slunce, poplavíš se přes fjordy, vylezeš několik vrcholů, včetně nejvyšší hory Švédska - Kebnekaise, kde budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády.

Strávíme taky několik dní v národní parku Sarek, kde budeš spát v opravdové divočině, brodit divoké řeky za polárním kruhem a vařit na ohni. Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Švédska - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.

Jako třešničku na Skandinávii si dáme Lofoty. Když na Lofotech vyjde počasí, tak neznám asi hezčí místo... Přespíme na Kvalvika beach, kterou znáš z dokumentu Na sever od slunce, vylezeme dvě nádherné hory, hecneme koupání v moři a zajdeme do Vikingské vesnice. Dobrodružství čeká! 

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Tahle akce vyžaduje, abys byl schopen ujít pár dní po sobě cca 20 km se zátěží a zvládnout převýšení okolo 1000 m denně.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řídit budu po většinu času já, ale z bezpečnostních důvodů se budu střídat s ostatními dobrovolníky - řidiči :-) Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.


Na závěr akce tě dovezu do Tromso a poletíš domů = ušetříš si zadek - přece jen je to ze severu Norska 3500 km a letenka v jednom směru tě vyjde cca na 4.000 Kč.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák, karimatku a stan tedy s sebou! 

Abys měl trošku luxusu, budeme 2x spát v kempu, 1x máme nocleh na trajektu a podle možností budeme taky využívat chaty a přístřešky.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta. Ideální věci = sušené maso, proteinové tyčinky, travel lunch = malé, lehké a skladné věci.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí


19 990 Kč Cena
31. 5. - 13. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty a mýto
 • Případné poplatky za kemp
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku Tromso - Praha/Vídeň/Polsko


Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00.

2. den: Greenskagen – nejsevernější bod Dánska a místo, kde se potkává Baltské a Severní moře. Je to super místo, kde uvidíš, jaký je rozdíl mezi Baltem a Severním mořem, a ty vlny! Přechod písečné duny Rabjerg mile a pak už tradá do Hirsthals – přístavního města, kde se projdeme, dáme si něco dobrého, ochutnáme dánské pivko a přepíme v hostelu v Dánsku.

3. den: Ráno vyplouvá náš trajekt do Norska - čeká tě 12 hodin na mega lodi a připlout do Osla po Oslo fjordu je fakt zážitek. Odpoledne se vylodíme v Oslu, projdeme se po centru a večer vyrazíme do Lillehammeru, místa, kde se konaly zimní olympijské hry. Přespíme ve stanu kousek od Lillehammeru. 

4. den: Ráno se vrátíme k autu a pojedeme se podívat na místo, kde hořel olympijský oheň, vylezeme na skokanské můstky a zajdeme taky do sknazenu. Okolo oběda vyrazíme z Norska do Švédska. Po cestě pro tebe mám jedno překvapení :) Kousek za hranicí je nejslavnější lyžařské středisko Švédska – Åre – budeš mít na výběr: projet se kabinkou nebo být drsný a vyšlápnout si kopec – cílem je nejvyšší hora Åreskutan (1420 m n. m.) – nocleh ve stanu.

5. den: Ráno dokončíme trek a vrátíme se k autu, namasírujeme si zadky a popojedeme další kus přes Švédsko k městečku Jokkmokk. Nocleh v kempu ve stanech - dáme saunu a pohodičku :)

6. den: Ráno se sbalíme a vyrazíme za dobordružstvím do divočiny - a tím myslím do opravdové divočiny, protože tě čeká národní park Sarek - místo, kde nejsou žádné značené stezky, jen nedotčená příroda, brodění řek, a většina z nejvyšších deseti hor Švédska. Rozhodně to nebude zadarmo, ale věř mi, že tohle místo stojí za tu námahu. Trek má cca 25 km. Spaní ve stanu. 

7. den: Tento den zvládneme výstup na horu Basstatjahka - užiješ si výhledy na ledovce, brodění řeky, výstup na horu cestou, kterou si vybereme a samozřejmě spaní ve stanu. Tento den tě čeká porce 20 km.

8. den: Ráno vyrazíme na vrchol hory Skierfe - pokud bude dobré počasí tak z jejího vrcholu jsou parádní výhledy. Po jejím zdolání nabereme směr - zpět k výchozímu bodu :) Tenhle den si trošku mákneme a dáme si cca 25 km. Nocleh ve stanu.

9. den: Sarek je super místo, ale tento den se s ním rozloučíme. Ráno dokončíme náš trek divočinou a vyrazíme směrem k našemu hlavnímu cíli - Kebnekaise - nejvyšší hora Švédska. Spaní v campu ve stanu - to abychom se dali do pohody před výstupem :)

10. den: Ráno přejedeme do vestničky Nikkaluokta, kde necháme auto a vyrazíme od auta i se stany a vybavením a dojdeme na místo, odkud se trasa začíná příkře zvedat od řeky k vrcholu (cca 19 km). Tady rozložíme stany a přespíme.

11. den: Hodně brzy ráno dáme rozcvičku, stany necháme postavené a nalehko vyrazíme k vrcholu – je to relativně kousek - 7 km, ale se stoupáním přes 1500 metrů. Dopoledne budeme na vrcholku – uděláme pár fotek a poběžíme dolů. Chvíli si odpočineme ve stanech a pak vyrazíme zpět k autu. Večer přejedeme do Norska - na Lofoty. Za odměnu si dáme nocleh v kempu.

12. den: Ráno vyrazíme Nusfjordu - rybářská vesnička, červené domky, super pekárna a všechno co si přeješ vědět o sušení tresek :) Okolo oběda si nakoupíme a vyrazíme na super vyhlídku na vrchol Reinebringen, je to krátký trek, ale výhled je naprosto úžasný. Večer se přesuneme k pláži Kvalvika, pokud chceš vidět jak krásně tu je - mrnki na dokument Na sever od slunce.  Nocleh si dáme ve stanech přímo na pláži, kdo bude dost otužilý tak dá i koupání :)

13. den: Ráno si uvaříme doborou snídani, sbalíme stany a půjdeme zpět k autu. Dáme si krátký trek na super vyhlídku - hora Moltinden, odkud uvidíš desítky ostrovů Lofot. Odpoledne se pojedeme podívat do Vikingského muzea a pak už vyrazíme směr Tromso. Ubytujeme se v kempu, dáme saunu, závěrečnou party, kde rozebereme úspěchy naší výpravy a připravíme se na odlet.

14. den: Dopoledne se ještě můžeme zajít podívat po Tromso, na místní katedrálu, skvělé muzeum polárních výprav nebo do zdejšího pivovaru :) Všechno jednou končí a tak si trošku pobrečíme, rozloučíme se s Norskem a poletíme domů.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.