Lofoty a nejvyšší hora Švédska - PLNO

Termín31. 05. - 13. 06. 2019
Odjezd31. 5. z Brna ve 22:00
DestinaceSkandinávie
Účastníků8
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Čistá příroda, to je to, co mě napadne, když projíždím Švédskem a Norskem za polárním kruhem. Jedeš autem a koukáš na ty nekonečné lesy, vodopády a fjordy s vodou, do které chceš skočit... Nejlepší na tom je, že se nebudeme jen koukat :) Zažiješ chladné severské počasí, nekončící den, kdy nazapadne slunce, poplavíš se přes fjordy, vylezeš několik vrcholů, včetně nejvyšší hory Švédska - Kebnekaise, kde budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády.

Strávíme taky několik dní v národní parku Sarek, kde budeš spát v opravdové divočině, brodit divoké řeky za polárním kruhem a vařit na ohni. Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Švédska - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.

Jako třešničku na Skandinávii si dáme Lofoty. Když na Lofotech vyjde počasí, tak neznám asi hezčí místo... Přespíme na Kvalvika beach, kterou znáš z dokumentu Na sever od slunce, vylezeme dvě nádherné hory, hecneme koupání v moři a zajdeme do Vikingské vesnice. Dobrodružství čeká! 

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Tahle akce vyžaduje, abys byl schopen ujít pár dní po sobě cca 20 km se zátěží a zvládnout převýšení okolo 1000 m denně.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řídit budu po většinu času já, ale z bezpečnostních důvodů se budu střídat s ostatními dobrovolníky - řidiči :-) Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.


Na závěr akce tě dovezu do Tromso a poletíš domů = ušetříš si zadek - přece jen je to ze severu Norska 3500 km a letenka v jednom směru tě vyjde cca na 4.000 Kč.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák, karimatku a stan tedy s sebou! 

Abys měl trošku luxusu, budeme 2x spát v kempu, 1x máme nocleh na trajektu a podle možností budeme taky využívat chaty a přístřešky.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta. Ideální věci = sušené maso, proteinové tyčinky, travel lunch = malé, lehké a skladné věci.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí


19 990 Kč Cena
31. 5. - 13. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty a mýto
 • Případné poplatky za kemp
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku Tromso - Praha/Vídeň/Polsko


Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00.

2. den: Greenskagen – nejsevernější bod Dánska a místo, kde se potkává Baltské a Severní moře. Je to super místo, kde uvidíš, jaký je rozdíl mezi Baltem a Severním mořem, a ty vlny! Přechod písečné duny Rabjerg mile a pak už tradá do Hirsthals – přístavního města, kde se projdeme, dáme si něco dobrého, ochutnáme dánské pivko a přepíme v hostelu v Dánsku.

3. den: Ráno vyplouvá náš trajekt do Norska - čeká tě 12 hodin na mega lodi a připlout do Osla po Oslo fjordu je fakt zážitek. Odpoledne se vylodíme v Oslu, projdeme se po centru a večer vyrazíme do Lillehammeru, místa, kde se konaly zimní olympijské hry. Přespíme ve stanu kousek od Lillehammeru. 

4. den: Ráno se vrátíme k autu a pojedeme se podívat na místo, kde hořel olympijský oheň, vylezeme na skokanské můstky a zajdeme taky do sknazenu. Okolo oběda vyrazíme z Norska do Švédska. Po cestě pro tebe mám jedno překvapení :) Kousek za hranicí je nejslavnější lyžařské středisko Švédska – Åre – budeš mít na výběr: projet se kabinkou nebo být drsný a vyšlápnout si kopec – cílem je nejvyšší hora Åreskutan (1420 m n. m.) – nocleh ve stanu.

5. den: Ráno dokončíme trek a vrátíme se k autu, namasírujeme si zadky a popojedeme další kus přes Švédsko k městečku Jokkmokk. Nocleh v kempu ve stanech - dáme saunu a pohodičku :)

6. den: Ráno se sbalíme a vyrazíme za dobordružstvím do divočiny - a tím myslím do opravdové divočiny, protože tě čeká národní park Sarek - místo, kde nejsou žádné značené stezky, jen nedotčená příroda, brodění řek, a většina z nejvyšších deseti hor Švédska. Rozhodně to nebude zadarmo, ale věř mi, že tohle místo stojí za tu námahu. Trek má cca 25 km. Spaní ve stanu. 

7. den: Tento den zvládneme výstup na horu Basstatjahka - užiješ si výhledy na ledovce, brodění řeky, výstup na horu cestou, kterou si vybereme a samozřejmě spaní ve stanu. Tento den tě čeká porce 20 km.

8. den: Ráno vyrazíme na vrchol hory Skierfe - pokud bude dobré počasí tak z jejího vrcholu jsou parádní výhledy. Po jejím zdolání nabereme směr - zpět k výchozímu bodu :) Tenhle den si trošku mákneme a dáme si cca 25 km. Nocleh ve stanu.

9. den: Sarek je super místo, ale tento den se s ním rozloučíme. Ráno dokončíme náš trek divočinou a vyrazíme směrem k našemu hlavnímu cíli - Kebnekaise - nejvyšší hora Švédska. Spaní v campu ve stanu - to abychom se dali do pohody před výstupem :)

10. den: Ráno přejedeme do vestničky Nikkaluokta, kde necháme auto a vyrazíme od auta i se stany a vybavením a dojdeme na místo, odkud se trasa začíná příkře zvedat od řeky k vrcholu (cca 19 km). Tady rozložíme stany a přespíme.

11. den: Hodně brzy ráno dáme rozcvičku, stany necháme postavené a nalehko vyrazíme k vrcholu – je to relativně kousek - 7 km, ale se stoupáním přes 1500 metrů. Dopoledne budeme na vrcholku – uděláme pár fotek a poběžíme dolů. Chvíli si odpočineme ve stanech a pak vyrazíme zpět k autu. Večer přejedeme do Norska - na Lofoty. Za odměnu si dáme nocleh v kempu.

12. den: Ráno vyrazíme Nusfjordu - rybářská vesnička, červené domky, super pekárna a všechno co si přeješ vědět o sušení tresek :) Okolo oběda si nakoupíme a vyrazíme na super vyhlídku na vrchol Reinebringen, je to krátký trek, ale výhled je naprosto úžasný. Večer se přesuneme k pláži Kvalvika, pokud chceš vidět jak krásně tu je - mrnki na dokument Na sever od slunce.  Nocleh si dáme ve stanech přímo na pláži, kdo bude dost otužilý tak dá i koupání :)

13. den: Ráno si uvaříme doborou snídani, sbalíme stany a půjdeme zpět k autu. Dáme si krátký trek na super vyhlídku - hora Moltinden, odkud uvidíš desítky ostrovů Lofot. Odpoledne se pojedeme podívat do Vikingského muzea a pak už vyrazíme směr Tromso. Ubytujeme se v kempu, dáme saunu, závěrečnou party, kde rozebereme úspěchy naší výpravy a připravíme se na odlet.

14. den: Dopoledne se ještě můžeme zajít podívat po Tromso, na místní katedrálu, skvělé muzeum polárních výprav nebo do zdejšího pivovaru :) Všechno jednou končí a tak si trošku pobrečíme, rozloučíme se s Norskem a poletíme domů.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.