Bosna - PLNO

Termín 11 - 16. 07. 2018
OdjezdOdjezd z Brna 11.7. ve 21:00
DestinaceBosna
Číslo akce222
Účastníků8
Cena5 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však tahle země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. 

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary, nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Naší první zastávkou bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš rahat lokum a pak prozkoumáš legendární tunel, který sloužil během války jako jediná zásobárna pomoci pro obléhané Sarajevo. Pak s tebou zajedu na poničený skokanský komplex kousek od města - připomínka doby, kdy tady všechno fungovalo, příjemně se tady žilo a proběhly tady zimní olympijské hry roku 1984.

Tím hlavním jsou pro nás výlety v horách okolo Sarajeva a po národním parku Sutjeska. Spát budeme ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas, kde nás pohostí náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Zní to zajímavě? To bude tím, že to zajímavé je!

Malá ochutnávka z minulého roku

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce

Daniel Bokiš

Dan alias Ginger byl jedním z našich nejaktivnějších členů. Procestoval s námi třeba Bosnu, Finsko, Pobaltí, Ukrajinu, Rumunsko. A jak už to bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Při cestování nejraději kombinuje poznávání rozmanité přírody ale také místní kultury a gastronomie a mimo hor a rušných měst ho najdeš lézt po skalách nebo surfovat v oceánu. Poslední dobou se motá a už rok digitálně nomádí po Amerikách od kanadské divočiny přes kostarické pláže, kolumbijskou džungli až po peruánské hory a pouště. Už se nemůže dočkat, až tyto i další místa procestuje s Tebou!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web daniel.bokis@gmail.com Reference
 

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se jednou partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, který vyniká spolehlivostí a dá se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytovaní

Spát budeme na horské chatě na Vysočici, dvakrát ve stanu v národním parku Sutjeska, jednou v Mostaru v guest housu.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, tak bys si neměl tenhle zážitek nechat ujít! Super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách při naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit, ale na místě nečekej žádné supermarkety - jsou tam malé obchůdky. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby tak se připrav podle svých potřeb.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Stan, karimatka a spacák jsou však nutností. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

5 990 Kč Cena
11. - 16.7. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)


Co cestou uvidíš

1. Den: V pondělí večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. Den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko, sirnicu nebo čevapi a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Po projetí kaňonu Rakytnice se dostaneme doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky Rakije si odpočineme po nočním přejezdu. 

3 Den: Ráno se vydáme prozkoumat protější svahy pohoří Trjeskavice. Pohoří, které bylo těžce zaminováno a dosud se na jeho svazích nachází cedulky s nápisem "pozor miny, nevstupovat". V odpoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Večer spaní v sedle Prijevor.  

4. Den: Ráno na těžko sejdeme k jezeru Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře. Prozkoumáme vedlejší pohoří Volujak, vylezeme na horu Vlasulja a kdo bude mít dost síly, může dát i Trnovačko Durmitor. Spánek ve stanu u jezera. 

5. Den: Druhý den vylezeme na lehko na nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m n. m.! Ještě ten den sbalíme své saky paky a vrátíme se k autu. Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se večer do Mostaru, který nám poskytne trochu toho kulturního vyžití. Večerní prohlídka Mostaru a jeho vyhlášených hospůdek. Spánek v guest housu u Mostaru.

6. Den: Dopoledne projdeme Mostar a pojedeme se podívat na vyvěradlo řeky Buny - Blagaj. Pokud bude čas, můžeme skočit až na vodopády Kravice. Odpoledne pofičíme domů :-).

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.