Elbrus - Kavkaz - PLNO

Termín 25. 07. - 05. 08. 2018
Odjezd25. 7. odlet
DestinaceRusko
Číslo akce211
Účastníků8
Cena13 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodní slovo

Když jsem ve svých osmnácti letech o této hoře slyšel poprvé, zaplavilo mě příjemné chvění v hrudi. Známka zdravého strachu. Pro mě to znamenalo to, že jsem cítil, že na tuhle horu se někdy podívám. Byla to pravda, ani ne za rok jsme se na ni vydali s Kudrnou (Janem Haráčem). Byla to moje první pětitisícovka a po výstupu na vrchol jsem si připadal, že mi svět leží u nohou a že se dá všechno dokázat. Těžko doluji z mysli podobný pocit. A to i přesto, že jsem stál na vrcholu sedmi i osmitisícovky. První pořádná hora je prostě jenom jedna. Nyní po devíti letech již takové pocity nemám, ale pevně věřím, že podobné pocity můžu vyvolat aspoň u tebe.
Elbrus je nejvyšší horou Evropy. Spousta lidí by se teď se mnou mohla hádat, že tomu tak není. Já ale respektuji přirozenou geografickou hranici, kterou je hlavní hřeben Kavkazu. Jako důkaz může být nutnost ji vylézt pro dokončení projektu 7 summits :-). Zároveň je i nejvyšší horou Ruska. Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. My proto půjdeme na vrchol ne tolik chozenou severní cestou. I přesto, že touto trasou výstup absolvuje minimum lidí, je cesta objektivně bezpečná. Co k tomu říci? Zvu tě na Kavkaz – na nejvyšší horu Evropy!

Na tuto akci navazuje výprava Výstup na Ararat Pokud máš dost času, máš jedinečnou příležitost stihnout výstupy na dvě bájné pětitisícové hory opředené starověkými mýty a pověstmi! 

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost 4+

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Prahy/ Vídně do města Miněralnyje Vody.  Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty a hlavně pěšky :-)

Ubytování

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Dvakrát budeme spát v hotelu a párkrát v kempu.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím dost jídla až v Rusku.Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Už teď je ale jasné, že každý bude potřebovat mačky, cepín, sedací úvazek, kvalitní pohory atp.. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Odpovědnost

Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Elbrus. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Ruska je třeba vízum, tudíž i nutně pas! Martin ti aktivně pomůže při získání víza. Kvůli administrativní zátěži je nutné si dát přihlášku minimálně 1 měsíc předem. Lze udělat i expres vízum do týdne, ale je to dražší. Platnost pasu musí být ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

13 490 Kč Cena
26. 7. - 5. 8. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění  organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Veškeré ubytování v Rusku
 • Zajištění registrace OVIR
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Společný odlet po trase Praha/Vídeň do města Miněralnyje Vody. Fajnšmekři můžou jet vlakem, trvá to 3 dny. Info rád sdělím :-) V tom případě sraz až na místě. Spaní v hostelu.

2. den:  Dokoupíme zásoby a plynové kartuše. Vyřízení formalit - registrace OVIR. Přesun na začátek aklimatizačního treku do vesnice Verkhniy Baksan. Začátek treku dolinou Syltran. Spánek ve stanu ve výšce cca 2350 m.

3. - 5. den: Aklimatizační trek na těžko s výstupem na horu Mukal 3899 m nebo Čatkara 3888 m. Klidně obojí :-) Poslední noc spánek v sedle Čatkara 3500 m. Sestup přes ledovec k severnímu Base Campu 3100 m. Podle únavy můžeme přidat jeden odpočinkový den, ale v plánu je jít směrem k vrcholu. Trek nebude náročný denními dávkami km, bude spíše pozvolný kvůli aklimatizaci. Takže by měli být všichni plni sil :-) Spánek ve stanu. Mapa treku https://mapy.cz/s/2mpGH.

6. den: Výstup do C1 - 3750 m. Stoupání 650 m. Tábor se nachází na úpatí ledovce. Zaškolení do ledovcové techniky. Spánek ve stanu. 

7. den: Výstup do C2 - 4550 m. Možnost spát až v 4750 m. V tomto je výstup severní cestou lepší, z jižní strany se vychází z 4100 m. Vrcholový den je tedy o 500 výškových metrů méně náročný. Spánek ve stanu.

8. den:  Vrcholový den. Vstávačka ve 2 ráno - výstup na hlavní vrchol Elbrusu 5642 m. V sedle 5350 m se naše trasa napojí na normálku z jihu. V ideálním případě sestup do C1 3750 m. Ti nejlepší mohou dát oba vrcholy.

9. den: Rezerva. V případě nevyužití rezervy možnost treků a výstupů na třítisícovky po okolí :-) Popřípadě jiný program.

10. den: Rezerva. Jinak návštěva nádherného údolí Джилы-Су, plného minerálních pramenů. Koukneme na vodopád Sultán a dáme si pořádný šašlik.

11. den: Přesun do civilizace. Návštěva Kislovodsku nebo Pyatigorsku a místních lázní. Nákup suvenýrů a závěrečná party :-) 

12. den: Odlet domů po stejné trase :-)

13. - 24. den: Kdo chce, může si akci prodloužit o výstup na bájný Ararat v Turecku! Podívej na naši akci - Ararat. Po skončení expedice bys společně přejel/a s Martinem po pozemních přechodu u Vladikavkazu do Gruzie - Tbilisi a tam už by si tě převzal Tom a společně byste jeli pod Ararat.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.