Výstup na Ararat - PLNO

Termín 06 - 15. 08. 2018
Odjezd6. 8. 2018 odlet z Prahy
DestinaceTurecko
Číslo akce207
Účastníků9
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Cílem naší výpravy bude vystoupat na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která svým dokonalým kuželovitým tvarem sopky přitahuje pozornost člověka už od biblických časů. Bájný Ararat je totiž místem, kde podle knihy Genesis přistála Noemova archa po potopě světa. Ověřit kořeny tohoto příběhu se vydalo i několik seriózních archeologických expedic v 19. a 20. století, avšak nepodařilo se objevit žádné průkazné nálezy. Nicméně díky této pověsti, vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na biblickém příběhu kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži. Chceme si vychutnat dech beroucí výhled a nasát bájnou atmosféru. Chceme vyzkoušet, jaké jsou podmínky v nadmořské výšce nad 5000 m a posunout si metu zase o nějaký ten metr výš (či dál). 

Vrchol Araratu leží ve výšce 5137 m nad mořem. Nepatří mezi vyloženě náročné hory, i když nic podceňovat nemůžeme. Vrcholek hory je i v létě obalený ledovcem, takže půjde o poctivý výstup na pětitisícovku. Před výstupem samotným strávíme dva dny a jednu noc na hoře Mont Zor Dagi (3196 m), abychom se lépe aklimatizovali.

Co na to říkáš, přidáš se k nám na další výpravu do míst, která nejsou pro každého? 

Této akci předchází akce Výstup na Kazbek. Pokud máš dost času, máš jedinečnou příležitost stihnout výstupy na dvě bájné pětitisícové hory opředené starověkými mýty a pověstmi! Průvodce Tom se rozhodl stihnout je obě, takže se po Kazbeku přesune rovnou do Turecka na další výzvu.

Malá ochutnávka fotek

Fotky jsou od Martina Ksandra, který spolu s Honzou Haráčem zdolal Ararat už v roce 2010.

Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Poletíme letadlem přes Istanbul do Igdiru. Odtud se budeme dopravovat místními auty. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytovaní

Spát budeme dvakrát v místních hotelech v Dogubeyazitu, pod horou potom ve vlastních stanech. Určitě se vyplatí mít s sebou kvalitní stan a karimatku. Ararat svým vulkanickým původem moc pohodlí na spaní nenabídne, ale v používaných základních táborech najdeme rovná místa na kamenech k postavení stanů. Poslední večer strávíme v hotelu ve městě Kars.

Stravování

Než se vypravíme přímo pod horu, můžeme do sytosti využívat místní kuchyně. Stejně tak návrat z hory je třeba pořádně oslavit místním jídlem a pitím ve společnosti "lokálů". Během výstupu ale budeme jíst z vlastních zásob. Kebab a zeleninový salát se na pětitisícovku moc nehodí :-) 

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Tedy turistický cepín, mačky, sedák, kvalitní pohory atd. Mezi opravdu důležitou výbavu zároveň patří sluneční brýle a kvalitní opalovací krém a další věci, které upřesníme po přihlášce.  Aktivní členi Expedition Clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Odpovědnost

Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Ararat. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition Club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10990 Kč 

Cena

6. - 15. 8. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v místních hotelech (3x)
 • Služby místního průvodce a přepravu k základnímu táboru
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy
 • Pojištění na záchrannou akci pro celou skupinu do výše 100 000 USD
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku
 • Permit pro výstup - cca 220 eur (upřesníme po oficiálním vypsání permitů)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Istanbul do Igdiru.

2. den: Ranní přesun do Dogubeyazitu. Přesun autem a výstup na Mont Zor Dagi (3197 m). Kvůli aklimatizaci přespíme co nejvíce nahoře a budeme si užívat výhledů na kužely malého a velkého Araratu.

3. den: Sestoupíme zpět k silnici a dopravíme se do Dogubayazitu, kde se ubytujeme v hotelu, doplníme síly, zásoby a prohlédneme si Noemovu archu, palác Ishak Pasha a další.

4. den: Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m).

5. den: Vystoupáme do druhého tábora ve výšce okolo 3800-4200 m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci.

6. den: Vrcholový den. Čeká nás celodenní výstup, který započne brzy v noci a skončí pozdě odpoledne. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu.

7. den: Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hostelu a výstup řádně oslavíme :-)

8. den: Zajedeme se podívat na arménské vykopávky Ani, na večer přejedeme do krásného města Kars, které si projdeme a taky v něm v hostelu přespíme.

9. den: Záložní den, pokud bychom jej při výstupu nevyužili, můžeme vystoupit na krásné kuželové krátery Tendurek Dagi.

10. den: Přesuneme se do Igdiru a nasedneme na letadlo do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.