Nejvyšší balkánské vrcholy - poslední místo

Termín 02 - 14. 07. 2018
Odjezd2. 7. z Brna ve 22:00
DestinaceMakedonie,Černá Hora,Bosna,Srbsko,Černá Hora,Albánie,Makedonie,Kosovo,Chorvatsko,Bulharsko
Číslo akce209
Účastníků8
Cena12 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Na Balkánu jsem byl již mnohokrát. Čím déle jsem tam jezdil, tím více mě učarovávaly tamější hory. Čekal jsem, že to budou kopy kamení, ale omyl byl pravdou. Hory na Balkánu jsou divoké a ostré jako břitva. Při výstupu na mnohé z nich lze vidět na obzoru další a další pohoří. Vždy mi bylo líto, že není čas na všechny vylézt. Z nejvyšší hory Bosny jde vidět nejvyšší vrchol Černé Hory. Z nejvyššího vrcholu Černé Hory jde vidět jak Djeravica (nejvyšší hora Kosova), tak Velký Korab (nejvyšší hora Makedonie a Albánie). A pak mě to napadlo: "Hele, vždyť jsou ty hory tak blízko od sebe. Proč se omezovat hranicemi státu? Proč je neobjet všechny?"

Jsem zastáncem motta "Cesta je cíl". Vždy jsem si ale říkal, že je třeba mít při cestě pevný bod, ke kterému směřovat. V tomto případě je to šest pevných bodů - nejvyšší hory sedmi států, které bych s tebou chtěl v létě objet. Já osobně hory a cestování miluju a zdá se mi to jako úžasný nápad. Každý z těchto vrcholů má něco do sebe. Maglic a krásné jezero Trnovačko. Zla Kolata a ostré štíty Proklatých Hor. Djeravica a horské salaše. Být tebou, neváhám a přidám se k nám na tento parádní road trip po Evropě. Shrnuto a podtrženo - projedeme dvanáct států, vylezeme na šest různých hor v šesti různých pohořích a sedmi státech. Prozkoumáme krásná balkánská města, ať už Mostar, Prizren, Skopje nebo Sofii. Vykoupeme se v průzračně čistých horských jezerech. Necháme se okouzlit krásou místních žen. Vyzkoušíme místní speciality. A to vše ve společnosti osmi dalších dobrodruhů, kteří do toho půjdou s tebou! Tak na co čekáš?

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Jelikož vystoupíme na šest nejvyšších hor balkánských států, přičemž u některých je značné převýšení, bude třeba někdy zatnout zuby. Pokud zvládneš ujít na lehko 15 km s 1000 m převýšením šestkrát během 12 dnů, měl bys akci zvládnout. Všechny výstupy budou vedeny na lehko, což nám razantně ulehčí práci. Pokud se někdo bude cítit unaven, ještě týž den se vždy vrátíme k autu, tudíž si může dát den odpočinek a počkat na nás dole. Měl bys také brát v potaz možné zhoršení počasí vzhledem k častým letním bouřkám.

Průvodce

Ondřej Šperka

Skaut, mentor, milovník kávy, poutník.

Už je to nějaký ten pátek, co se naše cesty s Ondrou protly. Začalo to nenápadně, organizací přednášek v Klubovně a starostí o bar a blaho všech návštěvníků. Netrvalo dlouho a Ondra si našel cestu i do našeho týmu průvodců. Nejenže tenhle kluk z Vyškova umí dělat vynikající kávu (snad všemi způsoby, které znáš), ale stihl taky procestovat kus světa a nabrat tam hromadu zkušeností. Za zmínku určitě stojí dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska a pěší pouť do města duchů Pyramiden na Svalbardu. Obojí pod záštitou projektu Za hranici komfortu. Kromě toho se Ondra pustil taky do moderování našeho podcastu Expetalk a přišel s novým konceptem výpravy, ze kterého postupně vyrostl projekt - Putování a seberozvoj. Dle vlastních slov už se nabažil "samoúčelného" cestování a začal hledat něco, co by mu dávalo větší smysl a mělo nějaký přesah. Vznikl tak nový koncept výpravy, který propojuje cestování a seberozvojové aktivity. Ondra čerpá svou energii v přírodě, neustále na sobě pracuje a své zkušenosti rád předávám lidem. Jeho entuziazmus je nakažlivý a inspirativní. Přesvědč se sám.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je vytvořit partu lidí, kteří společně procestují skoro 4000 km napříč Balkánem a vylezou na všechny nejvyšší hory, co uvidí. Dalším cílem je prozkoumat desítku zemí, kterými projedeme. Nasát tu pravou balkánskou atmosféru, strávit několik dní v nádherných neprostupných horách, koupat se v jezerech, poznat místní pohostinnost a hlavně - užít si to! Chceme se stát partou, která bude táhnout za jeden provaz, a vytvořit přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit skvěle.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí našeho devítimístného expedičního transportéru Volkswagen Transporter 4, který vyniká spolehlivostí a lze jej použít i mimo asfaltový povrch silnic. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Cesta povede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu, Kosovo, Albánii, Makedonii, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko a zpět do České Republiky :‐)

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech, buď ve volné přírodě, nebo v kempech, kde je možnost se osprchovat. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování ze strany průvodce. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož budeme v průběhu výpravy co druhý den v civilizaci, nebude problém jídlo dokupovat postupně během cesty. Vařit budeme na vlastních plynových vařičích. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech, a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Při dalším průběhu výpravy bude samozřejmě možnost občerstvení v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou srovnatelné s našimi nebo levnější.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory ‐ stan, spacák, pohorky atd.. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12 490 Kč Cena
2. 7. - 14. 7. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Případné poplatky za kemp - tzn. všechno ubytování
 • Výlet na kajaku v kaňonu Matka
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Večer ve 21:30 odjezd z ČR. Noční přejezd.

2. den: Ranní příjezd do Chorvatska, výstup na nejvyšší horu Chorvatska - Sinjal (1831 m). Na vrchol a zpět cca 6‐8 hodin.

3. den: Přejezd do Mostaru. Koukneme se po městě a dáme si něco dobrého k jídlu. Pokud zbude čas, zajedeme se podívat na Blagaj, vyvěrající řeku Buna a odpoledne se okoupeme v přehradě. Dojezd do sedla Prijevor, spánek ve stanu.

4. den: Výstup na lehko na Maglic, nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny, 2386 m. Výstup povede kolem jezera Trnovačko. Sestup jinou cestou. Spánek v sedle Prijevor.

5. den: Přejezd pod Zlou Kolatu do vesničky Vusinje. Pojedeme kolem Pivského jezera. Tuto cestu považuji za nejkrásnější na celém Balkáně. Po příjezdu se nám otevře krásný výhled na údolí Ropojana. Koupání v malebné modré hluboké tůni. Spánek ve stanu u altánků.

6. den: Celodenní výstup na lehko na nejvyšší vrchol Černé Hory, Zlá Kolata 2534 m. Spánek na stejném místě jako předchozí den.

7. den: Možnost koupání v Plavském jezeře. Zajedeme na skok autem do pohoří Komovi. Vyjedeme autem až do osady Katun Štavna (1800 m). Na lehko se na pár hodinek projdeme po tomto krásném pohoří. Odpoledne přejezd do Kosova. Podíváme se do kláštera v Pecsi a Visokém Decani. Spánek za Visokim Decani ve stanech.

8. den: Výstup na Djeravici 2656 m, nejvyšší horu Kosova a bývalého Srbska. Nastoupáme 1250 metrů a bude nám to trvat 7‐8 hodin.

9. den: Přejezd do Albánie pod Velký Korab. Cestou se stavíme v nejhezčím kosovském městě Prizren.

10. den: Výstup na Velký Korab, nejvyšší horu Albánie a zároveň i Makedonie ‐ 2764 m.

11. den: Přejezd do Bulharska pod Musalu. Cestou se zastavíme v kaňonu Matka, kde se projedeme na kajaku a potom na oběd a kratší prohlídku ve Skopje. Spaní ve vesničce Borovec.

12. den: Výstup na Musalu, 2925 m. Jedná se o nejvyšší horu Bulharska a také o nejvyšší horu celého Balkánského poloostrova. Celkově se jedná o 1600 výškových metrů a 30 km chůze. Po cestě jsou dvě chaty. Chata Musala a chata Everest 84. Kdo bude chtít a cestou se bude cítit unavený, může počkat u nich a dát si něco na zub. Budeme se vracet stejnou cestou a zpět všechny vyzvedneme. Další možností je vyjet do 2370 m lanovkou, pak už je to pohoda ;‐). Večer se přesuneme do města Samokov, ubytujeme se v hostelu a dopřejeme si teplou sprchu a postel. Zakončíme celou akci oslavou u zahradního krbu. 

13. den: Jak už to bývá, poslední den je většinou věnován cestě domů. Cestou se podle časových možností stavíme v Sofii nebo v Bělehradě. Když bude čas a chuť, hecneme ještě Midžur v Srbsku, je to prakticky po cestě.

14. den: Příjezd v ranních hodinách do Česka.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.