Mongolskem na koni - PLNO

Termín 16. 08. - 07. 09. 2018
Odjezdodlet z Prahy či Vídně
DestinaceMongolsko
Číslo akce204
Účastníků6
Cena29 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Jako kluk jsem hltal westernové filmy a snil o tom, že se jednou na svém koni budu prohánět nekonečnou stepí... Sice jsem už vyrostl, ale tyhle sny mi zůstaly :-) A sny jsou od toho, aby se plnily! A tak se mnou můžeš vyrazit do Mongolska - země, kde celé měsíce křižuješ drsnou a nedotčenou přírodu a narazíš přitom jen na stáda jaků, koz, velbloudů, ovcí, koní nebo gazel. Mongolsko je totiž jeden z nejméně zalidněných států světa - žije tady 27krát víc koní než lidí! :-) No není to paráda? Kam se hrabe Divoký západ!

Mongolsko tě uchvátí svou velikostí a rozmanitou přírodou, hrdí potomci Čingischána zase svou skromností a přátelskou povahou. Tahle země skrývá mnoho zajímavých míst, ke kterým nevedou asfaltové cesty, ale v sedle koně je se mnou můžeš objevit! Bude tě bolet zadek, budeš muset zvládnout svého koně a udělat si z něj parťáka a pak zažiješ dobrodružství, o kterém budeš vyprávět ještě svým pravnukům!

Malá ochutnávka

Náročnost je 2+ z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Jízda na koni není nikteraknáročná a není ani potřeba tolik jezdeckého umu. V sedle se udrží téměř každý,jde o to vydržet :-)

Cíl naší cesty

Cílem této expedice je pátrání po mytickém písečném červu Olgoji chorchoji. Na cestách zažijeme mnoho úžasných dobrodružství, poznáme místní kulturu i mongolský způsob života pastevců na koních.

Cesta započne v hlavním městě zvaném Rudý bohatýr, navštívíme buddhistické chrámy, Zelený palác, Černý trh, dále nás zavede rovinatou stepí k perle Mongolska - jezeru Khövzgöl, odkud budeme moci pokračovat už jen v sedle.

Největší šanci spatřit Olgoje však budeme mít o tisíc kilometrů jižněji, v jedné z největších a nejstarších pouští světa Gobi! Mohutné písečné duny Khongoryn Els, kaňon Yolyn Am nebo Planoucí útesy, to jsou místa, která prostě musíš vidět!

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvyklev menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Ulaanbaataru. V Mongolskuvyužijeme maršrutky, koně a velbloudy.

Ubytování

Ve městech v hostelech,v divočině pak ve vlastních stanech nebo pod širákem. Hvězdná oblohav Gobi je fakt něco!

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám za sebe. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin a výběr je skromnější než u nás - alespoň nebudeš muset dlouho vybírat :-) V průběhu expedice bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních „hostincích“.Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou.Nutno podotknout, že vegetarián nebude z mongolské stravy příliš nadšený, maso je tady základ jídelníčku, ale samozřejmě při troše snahy i vegetarián přežije :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před expedicí. Vybavení by mělo odpovídat podmínkám našeho podzimu, takže nepotřebuješ nic speciálního. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro občany České republiky pro vstup na území Mongolska je nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete zde: http://prague.embassy.mn/index.php?moduls=36.S jejich zařízením ti dokážu pomoct za poplatek 2 100,- Kč.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Shrnutí

29 990 Kč

 Cena
16. 8. - 7. 9. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení koní a velbloudů
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak  vtištěné tak elektronické podobě, GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Zpáteční letenku
 • Vízum (1 650 Kč)
 • Cestu na letiště ke společnému odletu
 • Jakékoli případné vstupy do chrámů, památek, archeologických lokalit a muzeí (celkem cca 300 Kč)
 • Představení mongolských tanců a hrdelních zpěvů (cca 250 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet.

2. den: Ubytování, prohlídka města, návštěva GANDAN KHIID – největšího buddhistického kláštera na území Mongolska, a Národního muzea mongolské historie.

3. den: Přesun do města Khatgal ležícího na břehu jezera Khövsgöl Nuur. Příprava na expedici = budeme trénovat jízdu na koních.

4. - 15. den: Sedlání a odjezd. Putování koňmo v oblasti Khövsgöl Nuur. Koupání a chytání ryb v jezeře, které má více než 100 přítoků a obklopují ho dvoutisícové horské vrcholy. Postupně navštívíme vesničky Renchinlkhumbe,Tsagaannuur a Ulaan Uul a zpět do Khatgalu. Spát budeme ve stanu, vařit na ohni a vlastních vařičích.

16. den: Přejezd maršrutkou na jih do města Dalanzadgad ležícího v samém středu pouště Gobi. Příprava na pouštní expedici.

17. - 20. den: Sestoupíme na dno kaňonu Yolyn Am, některé části pokrývá led po celý rok. Vystoupáme na největší písečné duny Khongoryn Els. Projížďka na velbloudech dvouhrbých. Objevování časů dávno minulých mezi hořícími útesy Bayanzag, největšího naleziště dinosauřích pozůstatků v Mongolsku. A pátrání po Olgoji Chorchoji.

21. den: Přejezd zpět doUlaanbaataru.

22. den: Ubytování, nákupy na černém trhu - Naram Tuul Market. Sehnat se dá úplně vše na jednom místě za neuvěřitelně nízké ceny :-)

23. den: Odlet a návrat domů.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.