Skandinávie - nejvyšší vrcholy a Lofoty

Termín07 - 22. 06. 2018
Odjezd07. 6. z Brna ve 22:00
DestinaceSkandinávie
Účastníků8
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sobi, samota, příroda, ticho, moře, nekončící den - tohle je to, o co tu jde. Pokud ti někdo vyprávěl o Skandinávii, určitě ti opakoval, jak úžasná příroda tam je - a měl pravdu! Vodopády, oblé hory i ostré skalní štíty, divoké řeky a fjordy, které se zakusují desítky kilometrů do pevniny, to je prostě něco, co musíš mít rád.

Vylezeme spolu náročnou cestou na Galdhøpiggen - nejvyšší norskou horu, budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády. Za polárním kruhem ti pak pomůžu zdolat nejvyšší horu Švédska a pokud ji zvládneš vylézt, vezmu tě za odměnu do sauny :-)

Strávíme taky několik dní na Lofotech, kde budeš spát na plážích, koupat se za polárním kruhem v Severním moři a vařit na ohni.  Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Lofot - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Video ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude, kromě Ruska a Islandu. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance a taky tuhle zimu se vrací do Asie, tentokrát pobude v Ománu, na Srí Lance, Borneu a pak měsíc v Austrálii. Kromě toho prochodil Dračí hory v Jihoafrické republice, projel vlakem Indii a oblíbil si třeba Čínu. Sám se chce v budoucnu více podívat do hor, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti. Na příští rok plánuje Mongolskou rallye v rámci které bude "závodit" na trase Londýn - Mongolsko - můžeš se ho na některé z akcí zeptat proč si vybral cestu přes Irán a Kazachstán :) 

Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řídit budu po většinu času já, ale z bezpečnostních důvodů se budu střídat s ostatními dobrovolníky - řidiči :-)

Na závěr akce tě dovezu do Narviku nebo na letiště v Bodo a poletíš domů = ušetříš si zadek - přece jen je to z Lofot 3500 km a letenka v jednom směru tě vyjde cca na 4.000 Kč.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák, karimatku a stan tedy s sebou! 

Abys měl trošku luxusu, budeme 2x spát v kempu, 1x máme nocleh na trajektu a podle možností budeme taky využívat chaty a přístřešky.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta. Ideální věci = sušené maso, proteinové tyčinky, travel lunch = malé, lehké a skladné věci.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

19 990 Kč  Cena
7. 6. - 22. 6. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty a mýto
 • Případné poplatky za kemp
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku Narvik/Bodo - Praha/Vídeň

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00.

2. den: Greenskagen – nejsevernější bod Dánska a místo, kde se potkává Baltské a Severní moře. Je to super místo, kde uvidíš, jaký je rozdíl mezi Baltem a Severním mořem, a ty vlny! Přechod písečné duny Rabjerg mile a pak už tradá do Frederigshavnu – přístavního města, kde se projdeme, dáme si něco dobrého, ochutnáme dánské pivko a nalodíme se na noční trajekt do Norska. Na trajektu budeš mít kajutu, postýlku a sprchu = luxus.

3. den: Ráno připlujeme do Osla, vylodíme se a projdeme si centrum. Pak nasedneme do dodávky a pofičíme k jezeru Mjosa – největší norské jezero, na jehož břehu je Lillehammer. Vyjedeme nad město, kde hořel olympijský oheň, a vyběhneme skokanské můstky – boží výhled. Pak dojedeme do NP Jotunheimen pod nejvyšší horu Norska – Galdhøpiggen. Nocleh ve stanu.

4. den: Výstup na vrchol Galdhøpiggen (2469 m n. m.), polezeme od chaty Spiterstulen – cesta, na které se nemusíme tak dlouho pohybovat po ledovci. Výstup bude náročný, protože s největší pravděpodobností bude ve vyšší nadmořské výšce ještě sníh = nezapomeň si návleky a pořádné boty.  

5. den: Ráno sedneme do auta a přejedeme z Norska do Švédska – kousek za hranicí je nejslavnější lyžařské středisko Švédska – Åre – budeš mít na výběr: projet se kabinkou nebo být drsný a vyšlápnout si kopec – cílem je nejvyšší hora Åreskutan (1420 m n. m.) – z ní pak budeme pokračovat dál od civilizace – nocleh ve stanu u jezera.

6. den: Ráno dokončíme trek a vrátíme se k autu, namasírujeme si zadky a popojedeme další kus přes Švédsko k městečku Moskosel. Uvidíme, jak to bude se sněhem – pokud ještě nějaký bude, můžeme vyzkoušet jízdu se psím spřežením – dostaneš školení, pak husky a pojedeš sám do švédské divočiny.  Nocleh v kempu ve stanech.

7. den: Tenhle den se dostaneme pod nejvyšší horu Švédska – a výstup na ni není zadarmo. Odpoledne vyrazíme od auta i se stany a vybavením a dojdeme na místo, odkud se trasa začíná příkře zvedat od řeky k vrcholu (cca 19 km). Tady rozložíme stany a přespíme.

8. den: Hodně brzy ráno dáme rozcvičku, stany necháme postavené a nalehko vyrazíme k vrcholu – je to relativně kousek - 7 km, ale se stoupáním přes 1500 metrů. Okolo oběda budeme na vrcholku – uděláme pár fotek a poběžíme dolů. Spaní bude v našich stanech na stejném místě jako minulou noc.

9. den: Ráno sbalíme stany a vrátíme se k autu – po cestě si dáme koupání v jezeře, abychom si ověřili, jak jsi otužilý. Uděláš si poslední fotky Švédska a vrátíme se do Norska – našim cílem jsou Lofoty a spaní na nádherné písečné pláži Haukland, protože si po takovém výstupu zasloužíš nějaký ten luxus.

10. den: Lofoty jsou pecka – a nejvíc jsou zdejší hory – ostré, divoké, zdánlivě nepřístupné. Ale my si je dáme – začneme pokusem o přechod hřebene nad Nusfordem – není to značená trasa a je to nepřístupný terén, takže úspěch našeho snažení není předem příliš jistý – ale když to nezkusíme, tak to nezjistíme. Po tomhle dobrodrůžo treku budeme spát ve stanu v kempu v Moskenes.

11. den: Ráno se přesuneme do Sorvagenu na nástup na trek na horu Hermannsdalstinden (1029 m n. m.). Vyrazíme na těžko – zhruba v půlce cesty je pak útulna s nádherným výhledem na jezera, moře a hory – tady necháme náklad a ty, kteří už budou vysílení, a nalehko vyrazíme k vrcholu. Je to náročný trek (15 km) s celkovým stoupáním 2293 m a klesáním 1910 m – ale je nádherný a až uvidíš ty výhledy, zapomeneš na všechno a octneš se v jiném světě – lofotském světě… Nocleh v útulně nebo ve stanu u útulny.

12. den: Ráno sestup a pak tě odvezu na místo, které ti dopředu nechci představovat – takové malé překvapení.

13. den: Ráno si uděláme procházku a pak se přesuneme ke Kvalvika beach – super – krátký trek a nádherná pláž – pusť si dokument Na sever od slunce, tam uvidíš všechno – a na tohle místo tě vezmu a budeme tam spát a uděláme si tam rozlučkovou party.

14. den: Až se vzbudíme, sedneme do auta a pojedeme na letiště do Narviku nebo Tromso – tam už budeme jen plakat a loučit se a tebe pak čeká let zpátky domů do ČR.


Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.