Skandinávie - nejvyšší vrcholy a Lofoty - 2 místa

Termín 07 - 22. 06. 2018
Odjezd07. 6. z Brna ve 22:00
DestinaceSkandinávie
Číslo akce162
Účastníků8
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sobi, samota, příroda, ticho, moře, nekončící den - tohle je to, o co tu jde. Pokud ti někdo vyprávěl o Skandinávii, určitě ti opakoval, jak úžasná příroda tam je - a měl pravdu! Vodopády, oblé hory i ostré skalní štíty, divoké řeky a fjordy, které se zakusují desítky kilometrů do pevniny, to je prostě něco, co musíš mít rád.

Vylezeme spolu náročnou cestou na Galdhøpiggen - nejvyšší norskou horu, budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády. Za polárním kruhem ti pak pomůžu zdolat nejvyšší horu Švédska a pokud ji zvládneš vylézt, vezmu tě za odměnu do sauny :-)

Strávíme taky několik dní na Lofotech, kde budeš spát na plážích, koupat se za polárním kruhem v Severním moři a vařit na ohni.  Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Lofot - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Video ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řídit budu po většinu času já, ale z bezpečnostních důvodů se budu střídat s ostatními dobrovolníky - řidiči :-)

Na závěr akce tě dovezu do Narviku nebo na letiště v Bodo a poletíš domů = ušetříš si zadek - přece jen je to z Lofot 3500 km a letenka v jednom směru tě vyjde cca na 4.000 Kč.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák, karimatku a stan tedy s sebou! 

Abys měl trošku luxusu, budeme 2x spát v kempu, 1x máme nocleh na trajektu a podle možností budeme taky využívat chaty a přístřešky.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta. Ideální věci = sušené maso, proteinové tyčinky, travel lunch = malé, lehké a skladné věci.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

19 990 Kč  Cena
7. 6. - 22. 6. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty a mýto
 • Případné poplatky za kemp
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku Narvik/Bodo - Praha/Vídeň

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00.

2. den: Greenskagen – nejsevernější bod Dánska a místo, kde se potkává Baltské a Severní moře. Je to super místo, kde uvidíš, jaký je rozdíl mezi Baltem a Severním mořem, a ty vlny! Přechod písečné duny Rabjerg mile a pak už tradá do Frederigshavnu – přístavního města, kde se projdeme, dáme si něco dobrého, ochutnáme dánské pivko a nalodíme se na noční trajekt do Norska. Na trajektu budeš mít kajutu, postýlku a sprchu = luxus.

3. den: Ráno připlujeme do Osla, vylodíme se a projdeme si centrum. Pak nasedneme do dodávky a pofičíme k jezeru Mjosa – největší norské jezero, na jehož břehu je Lillehammer. Vyjedeme nad město, kde hořel olympijský oheň, a vyběhneme skokanské můstky – boží výhled. Pak dojedeme do NP Jotunheimen pod nejvyšší horu Norska – Galdhøpiggen. Nocleh ve stanu.

4. den: Výstup na vrchol Galdhøpiggen (2469 m n. m.), polezeme od chaty Spiterstulen – cesta, na které se nemusíme tak dlouho pohybovat po ledovci. Výstup bude náročný, protože s největší pravděpodobností bude ve vyšší nadmořské výšce ještě sníh = nezapomeň si návleky a pořádné boty.  

5. den: Ráno sedneme do auta a přejedeme z Norska do Švédska – kousek za hranicí je nejslavnější lyžařské středisko Švédska – Åre – budeš mít na výběr: projet se kabinkou nebo být drsný a vyšlápnout si kopec – cílem je nejvyšší hora Åreskutan (1420 m n. m.) – z ní pak budeme pokračovat dál od civilizace – nocleh ve stanu u jezera.

6. den: Ráno dokončíme trek a vrátíme se k autu, namasírujeme si zadky a popojedeme další kus přes Švédsko k městečku Moskosel. Uvidíme, jak to bude se sněhem – pokud ještě nějaký bude, můžeme vyzkoušet jízdu se psím spřežením – dostaneš školení, pak husky a pojedeš sám do švédské divočiny.  Nocleh v kempu ve stanech.

7. den: Tenhle den se dostaneme pod nejvyšší horu Švédska – a výstup na ni není zadarmo. Odpoledne vyrazíme od auta i se stany a vybavením a dojdeme na místo, odkud se trasa začíná příkře zvedat od řeky k vrcholu (cca 19 km). Tady rozložíme stany a přespíme.

8. den: Hodně brzy ráno dáme rozcvičku, stany necháme postavené a nalehko vyrazíme k vrcholu – je to relativně kousek - 7 km, ale se stoupáním přes 1500 metrů. Okolo oběda budeme na vrcholku – uděláme pár fotek a poběžíme dolů. Spaní bude v našich stanech na stejném místě jako minulou noc.

9. den: Ráno sbalíme stany a vrátíme se k autu – po cestě si dáme koupání v jezeře, abychom si ověřili, jak jsi otužilý. Uděláš si poslední fotky Švédska a vrátíme se do Norska – našim cílem jsou Lofoty a spaní na nádherné písečné pláži Haukland, protože si po takovém výstupu zasloužíš nějaký ten luxus.

10. den: Lofoty jsou pecka – a nejvíc jsou zdejší hory – ostré, divoké, zdánlivě nepřístupné. Ale my si je dáme – začneme pokusem o přechod hřebene nad Nusfordem – není to značená trasa a je to nepřístupný terén, takže úspěch našeho snažení není předem příliš jistý – ale když to nezkusíme, tak to nezjistíme. Po tomhle dobrodrůžo treku budeme spát ve stanu v kempu v Moskenes.

11. den: Ráno se přesuneme do Sorvagenu na nástup na trek na horu Hermannsdalstinden (1029 m n. m.). Vyrazíme na těžko – zhruba v půlce cesty je pak útulna s nádherným výhledem na jezera, moře a hory – tady necháme náklad a ty, kteří už budou vysílení, a nalehko vyrazíme k vrcholu. Je to náročný trek (15 km) s celkovým stoupáním 2293 m a klesáním 1910 m – ale je nádherný a až uvidíš ty výhledy, zapomeneš na všechno a octneš se v jiném světě – lofotském světě… Nocleh v útulně nebo ve stanu u útulny.

12. den: Ráno sestup a pak tě odvezu na místo, které ti dopředu nechci představovat – takové malé překvapení.

13. den: Ráno si uděláme procházku a pak se přesuneme ke Kvalvika beach – super – krátký trek a nádherná pláž – pusť si dokument Na sever od slunce, tam uvidíš všechno – a na tohle místo tě vezmu a budeme tam spát a uděláme si tam rozlučkovou party.

14. den: Až se vzbudíme, sedneme do auta a pojedeme na letiště do Narviku nebo Tromso – tam už budeme jen plakat a loučit se a tebe pak čeká let zpátky domů do ČR.


Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.