Bangladéš

Termín09 - 27. 04. 2020
Odjezdupřesníme
DestinaceBangladéš
Účastníků9
Cena27 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Bangladéš! Dýchla na tebe exotika, že? Přelidněný stát v záplavovém území Gangy a Brahmaputry, jehož většina území nepřesahuje 10 metrů nad mořem. V divoké přírodě tu stále žijí tygři a krokodýli. Hlavní město Dháka má okolo 17 milionů obyvatel a z toho 300 000 cyklo-rikšů! Na severu jsou největší čajovníkové plantáže na světě a na jihu nejdelší písková pláž světa. Zemi projedeme rikšou, loďkou, kolesovým parníkem, busem i vlakem (odvážlivci na střeše), čekají nás muslimské, i budhistické památky, či kmenové vesnice, nebo hřbitov zaoceánských lodí. Největším zážitkem bude ale, že největším zážitkem budeš Ty sám, a to pro místní obyvatele, jenž na turisty nejsou ani zdaleka zvyklí a budou si Tě prohlížet jako Rock star! Tak pojeď rozdat pár úsměvů!

Taková malá ochutnávka!

Díky všem účastníkům minulé akce za super fotky!

Bezpečnost

Bangladéš je zemí s velmi málo rozvinutou turistickou infrastrukturou a slabým zázemím. Rozhodně není zemí a priori nebezpečnou, avšak z pohledu bezpečnosti, je díky přírodním poměrům a kulturní rozmanitosti, zemí specifickou, vyžadující přehled o současné situaci a jistou míru dovednosti předcházet nedorozuměním a zbytečným problémům. O to více autentičtější zážitek může Bangladéš nabídnout svým návštěvníkům. Davy turistů nás zde nečekají, ale davy místních ano. Je třeba si dávat pozor na drobnou kriminalitu, především ve městech. Vhodné očkovací vakcíny doporučuje konzultovat s libovolným očkovacím centrem.

Pro koho je expedice určena

Vítáme lidi usměvavé, veselé a otevřené novým zážitkům, se kterými je radost strávit pár dobrodružných dní. Akce je uzpůsobena lidem, kteří mají rádi život a nezlenivěli ležením u televize. Podmínkou účasti je duševní mládí a pozitivní přístup. Další podmínkou je zdravý nadhled nad věcí a schopnost přizpůsobit se ne vždy komfortnímu prostředí, ať už se jedná o narvaný vlak, či ne zrovna nejhygieničtější ubytování :-)

Náročnost je 2 z 5 

Fyzická náročnost není veliká. Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografickému položení a nízké nadmořské výšce země. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty 

Cílem cesty je prozkoumat, jak rozmanitý sever Indie může být. Na vlastní kůži poznat kontrasty této části země, kde nedaleko od sebe žijí komunity hinduistů, buddhistů, muslimů i sikhů. Poznat kulturu, gastronomii, rozdílné návyky, architektonické skvosty a v neposlední řadě si to užít. Druhým, a neméně důležitým cílem, je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz. Vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství, ověřená Himálajemi.

Průvodce

Jan Žert

Honza Žert, člověk na svém místě. Jeho studnice cestovatelský zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší. Většinu svého času tráví v jižní Americe, kde strávil s pauzami přes 6 let svého života a stále se tam vrací. Původem Cerheňan, průvodce, antropolog, snílek, vtipálek a náhodný fotograf. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu. 

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 09/2019.

Doprava 

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje kolem 16 000 Kč.

V Bangladéši plánujeme využít všech možných dopravních prostředků od cyklorikšů, až po říční kolesový parník. Využijeme pohodlnější dálkové autobusy, najmutých plavidel i železniční dopravu. Možná bude i možnost pronajmout si moped.

Ubytování 

Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude totožné čistotě, na kterou jste zvyklí z Česka. Budeme se snažit najít vždy ubytování trochu vyššího standardu než je pro běžné obyvatelu standard. I tak se to nedá srovnat s Evropou. Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, pokud bude možnost, přespíme i u místního obyvatelstva. S sebou bude stačit vložka do spacáku z hygienických důvodů. 

Stravování 

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) žádné jídlo není třeba brát z domů.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování 

Bangladéš nemá v ČR vlastní zastupitelský úřad, pro ČR je přiakreditován její úřad v SRN a pro některé úkony a informace lze využít i bangladéšské velvyslanectví v rakouské Vídni, http://www.bangladeshembassy.de Seznam potřebných podkladů pro žádost o vízum pošleme a o asistenci při žádosti se samozřejmě postaráme. Poplatek za vízum není součástí ceny expedice. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině, nebo po příjezdu na letišti za poplatek 40 EUR nebo 50 USD zpravidla na dobu 1 měsíce. Víza na letišti by neměly být problém. Na vydání víza po příletu však není právní nárok, doporučujeme proto opatřit vízum před cestou. Budeme to spolu konzultovat.

Doporučujeme obstarat si minimálně očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Je zde také ke zvážení očkování proti meningokovi. Očkování proti žluté zimnici je za určitých podmínem povinné!  Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

27 490 Kč Cena
Duben 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování (přiměřené kvality)
 • Veškerou společnou dopravu (autobusy, vlaky, lodě, rikšy atd.) s výjimkou zapůjčení mopedů
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vízum
 • Vstupy 
 • Tour v NP Sundrabans (cca 300USD)


Co cestou uvidíš

Akci bych mohl naplánovat podle dnů, ale vzhledem k tomu, že je Bangladéš chaotická, ne vše půjde vždy 100% garantovat. Na místě půjde pravděpodobně vše podle plánu, ale v Bangladéši je prostě nejlepší si nechat hlavní body a zbytek se přizpůsobit situaci. Bangladéš projedeme v takovém pořadí jak jsou uspořádány body níže.

DhákaZDE prý nejhorší město k životu na planetě, totální přelidnění, neustále ucpaná kanalizace, ale i hlavní město všech rikšů, zajímavé památky a lidské příběhy. Dháka má rozhodně co nabídnout – přístavy, loděnice, mešity, pevnost. Panam Nagar, opuštěné hinduistické město.

Khulna – brána na jihozápad země, 3.největší město země, organizační uzel pro výlety do NP Sundarbans, dříve i kotviště kolesových parníků, spíše klidné město.

Bagerhat – odpočinkové město mešit z 15. století, zapsané na seznamu UNESCO a mají nejen krásné mešity, ale i krokodýly v okolních tůňkách.

NP Sundarbans – podnikneme třídenní výlet na lodi, do delty s největším mangrovovým pralesem na světě, cílem budou bengálští tygří, krokodýli, říční delfíni, axisové, opice, ptáci, doplujeme až k pobřeží Bengálského zálivu, navštívíme odvážné sběrače medu, nebo slavnou vesnici prostitutek, spát můžeš buď u nich, a nebo s ostatními v pronajaté na lodi.

Lodí nazpět do Dháky – Kolesové parníky, postupně odcházejí do věčných lovišť a nahrazují je „novější lodě“ bude záležet na dni v týdnu, čím se nám nakonec podaří vyrazit, ale cestu lodí napříč Bangladéší si nenecháme ujít.

Srimanghal – severo-východ země, velmi malebná a kopcovitá oblast nekonečných čajových plantáží, citronových a ananasových sadů a kmenových vesniček. Pěšky se vydáme do plantáží a na nějaký čas užijeme samoty.

Sylhet – velmi klidné a cestovatelsky asi nejvíce příjemné městečko, obklopené čajovými plantážemi a hranicí s Indií.

Chittagong – hřbitov lodí - video ZDE Ze severu země se přesuneme na jihovýchod do 2. největšího města země se slavným hřbitovem zaoceánských lodí. Je to místo ekologické katastrofy a běloši zde nejsou vítáni. Snad se nám podaří proniknout do některých částí a vidět tvrdou práci místních dělníků na porcování mořských kolosů.

Jezero Kaptai – příjemná horská oblast okolo jezera Kaptai je známá vesničkami místních kmenů, trhu v Rangamati a projížďkami po jezeře a okolních řekách s kulisami okolních kopců.

Cox’s Bazaar – bangladéšský Cancún, zdejší riviéra, čas na relax na bílých pískových plážích, táhnoucích se v pruhu 120 km v kuse. Prozkoumáme úplný jih a hranice s Myanmarem. Alternativně se půjde povívat na St.Martin’s Island, jediný bangladéšký korálový ostrov s krásnými plážemi. Možnost půjčit si skůtr a vyrazit dále na jih.

A mnoho dalšího... Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.