27. 9. - 1. 10. 2023
7 990
více
27. 9. - 1. 10. 2023
Již proběhlo

Běžecký Hochschwab

Vysokohorské běžecké terény jen pár hodin od Brna? Ano!

Expedice #999
5 dnů27. 9. - 1. 10. 2023
EvropaRakousko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Hochschwab je královstvím horské přírody, kde kromě turistických značených cest a dvou možností přenocování přímo na hřebenu nenajdeš žádnou „infrastrukturu“. Přesně takhle zní úvodní věta článku o tomto horském masivu, která vystihuje myšlenku, proč jsme se rozhodli uspořádat běžeckou výpravu právě sem. Relativně krátká akce na delší prodloužený víkend pro každého, kdo chce na chvíli vypadnout ze spárů civilizace a zapomenout na její shon. 

Hochschwab

Hochschwab tvoří výrazný vápencový hřeben položený asi 100 kilometrů jihozápadně od Vídně, což je z Brna jen co bys kamenem dohodil. K severu spadá strmě do divokého údolí Salzy, jižní svahy Hochschwabu, které se sklánějí do údolí řeky Mury, jsou o něco pozvolnější. Bylo by krásné ztratit se na konci září v opuštěných rumunských Karpatech, kde kromě pastevců nepotkáš živou duši, ale na pět dní je to přeci jen trochu daleko. Hochschwab nám nabízí bližší a civilizovanější alternativu a jeho atraktivní hřeben poskytuje ideální podmínky pro běžecká dobrodružství. Je to opravdu krásný kout země, kam se vždy rád vracím. Tak na co ještě čekáš? Přidáš se k nám?
3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Tahle výprava není pro žádné slečinky.
Řeknu ti to na rovinu. Čekají tě denní dávky mezi 15 - 25 kilometry a u nejdelší etapy musíme zdolat 1 600 metrů převýšení v hornatém a technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za pět dní celkově zdoláme cca 70 kilometrů s cca 3 700 metry převýšení. Také musíš počítat s větrným a deštivým počasím, které zde může na podzim panovat. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Rakousko je bezpečná země, největší nebezpečí představují náhlé změny počasí a terénní překážky v podobě srázů. Pokud se budeš koukat pod nohy a dbát pokynů průvodce, žádné nebezpečí ti nehrozí.

Víza a režim vstupu

Ke vstupu do Rakouska je potřeba vlastnit občanský průkaz.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince maximálně osmi lidí + průvodce. Do cíle se dopravíme pomocí našeho devítimístného expedičního vozidla, které vyniká spolehlivostí a lze jej použít i mimo asfaltový povrch silnic. Řídit bude průvodce.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí soukromého apartmánu. Stan se spacákem není potřeba. Ubytování disponuje kuchyňkou a možností si každý den umýt a usušit věci s vybavením.

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Ubytování disponuje kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky autu si můžeme zajet kdykoliv nakoupit do obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít tyčinky nebo gely.

Vybavení

V Alpách může být touto dobou velmi nestálé počasí a je potřeba počítat s mokrou variantou. Budeš potřebovat běžecký batoh nebo ledvinku, do které umístíš 1 litr tekutin a pár gelů nebo tyčinek na několikahodinový trénink. Také je potřeba mít civilní oblečení na trávení volného času ve městě a na procházky přírodou. Seznam vybavení najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Trail Adventures

Tuto výpravu organizujeme ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition Clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce „expedičního“ stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentické poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užijeme až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Odjezd z Brna v poledne, po příjezdu a ubytování seznamovací klus kolem jezera Erlaufsee. Když se nám bude chtít, můžeme hned první den společně vyrazit na večeři do města. 

9,8 km, ↑ 240 m, 1,5 hod.

2. den

Po snídani sedneme zhruba na 20 minut do auta a vyjedeme do sedla pod sousední horský masiv Veitsch Alpe, kde absolvujeme běžeckou etapu v okolí nejvyšší hory Hohe Veitsch (1 981 m n. m.). Během výběhu bude možnost se občerstvit v horské chatě Graf Meran Haus, a pokud budou dobré podmínky, pokocháme se dalekými výhledy na jih. Když budeme mít energii, můžeme si trasu o nějaké 3 km prodloužit. Odpoledne můžeme věnovat odpočinku a gastro turistice v místních malebných vesničkách.

13,1 km, ↑ 1 200 m, 3 hod.

3. den

Jelikož je třetí den krizový, rozhodneme se podle chuti a fyzické výkonnosti, jakou etapu zvolit. Dohromady máme připravené čtyři různé varianty mezi 10 až 20 kilometry s převýšením kolem 1 000 metrů (ale může být i víc). Asi nejhezčí trasa vede přes Göllerhütte, což je nejvýše položená chata v Dolním Rakousku. Odpoledne skočíme na kafe v městečku Mariazell. Prozkoumáme město s bazilikou, a pokud bude chuť, můžeme se projet lanovkou na kopec Bürgeralpe (1 270 m n. m.) a zpět sejít pěšky.

Mezi 10 až 20 km, ↑ 1 000 až 1 400 m, 3 – 5 hod.

4. den

Tento den absolvujeme královskou etapu na nejvyšší horu Hochschwabu, a tím je, nepřekvapivě, stejnojmenná hora Hochschwab se svými 2 277 metry. Máme připravené dvě různě dlouhé varianty, ale ani jedna z nich není zadarmo. Uvidíme, co nám počasí a narůstající únava dovolí. Na start etapy dojedeme autem (cca 25 min.), stejně tak z cíle zpět na ubytování.

Mezi 25 až 28 km, ↑ 1 600 až 1 800 m, 6 – 7 hod.

5. den

Závěrečný den bude z velké části o putování podél řeky Erlauf, ale nenech se zmást, poběžíme proti proudu, takže to nebude žádná rovina. Auto necháme u nádraží Gösing a po červené značce doběhneme až do městečka Mitterbach am Erlaufsee. Zde si skočíme na oběd a průvodce mezitím zaběhne zpět pro auto. Odpoledne vyrazíme zpět do Brna, očekávaný příjezd je ve večerních hodinách.

15,5 km, ↑ 850 m, 3 hod.
ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Remeš

Běžkař
architekt
designér
orienťák

Jsem vystudovaný architekt, profesí grafický designér a celoživotní sportovec. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů a také koketuji s rogainingem.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem auta (nafta, pojištění apod.)
 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Veškerá doprava na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička apod.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?