28. 12. - 2. 1. 2024
8 990
více
28. 12. - 2. 1. 2024
Již proběhlo

Silvestr v srdci Balkánu

Vysoké hory, příjemní lidé a kousek orientu, který máme za humny.

Expedice #994
6 dnů28. 12. - 2. 1. 2024
EvropaBosna
8Účastníků
Náročnost
2 z 5
Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna, skvělá země, která si prošla válkou, místo, kam se moc lidí na dovolenku nechystá. Ale to dělají chybu, protože Bosna je nádherná! V Sarajevu, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”, zajdeme do staré turecké části Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš rahat lokum, a pak prozkoumáš zchátralý olympijský komplex kousek za městem. Tradiční Silvestr v Bosně podnikáme letos již podesáté a budeme rádi, když se staneš součástí této jubilejní tradice.

Visočica

Nicméně tím hlavním je pro nás krásné místo v pohoří Visočica, kde budeme spát ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Projdeme si část hřebene některého ze tří přilehlých pohoří a pokud bude dostatek sněhu, přibalíme i sněžnice a boby. Pohostí nás náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará - popijeme rakiju a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Abych nezapomněl - na chatě u bratrů Ezika, Enese a Muhamada se navíc potkáme v silné sestavě s další Expe výpravou. To znamená, že by sis měl s sebou vzít silvestrovskou čepičku, rachejtle a nafukovací lehátko - protože tohle bude LEGENDARY :-)
2
+
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít nalehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách. Zimní krajina s sebou přináší objektivní rizika, která nemůžeme podceňovat. Největší objektivní nebezpečí představují laviny - my se však budeme pohybovat v místech, kde žádné riziko lavin nehrozí. Budeme pouze v bezprostředním okolí měst a vesnic, takže lavinový vyhledávač, sondu a lopatu můžeš nechat doma. Podle aktuální situace se rozhodneme, jestli sebou přibalíme sněžnice.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu Bosny není potřebný cestovní pas. Stačí občanský průkaz, pokud ale chceš razítko, pas si vezmi Pokud máš řidičák, vezmi jej prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici, 1x v guesthousu a jednu noc strávíme v bivaku Zoran Šimić.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Pokud bude sníh, vezmeme sebou sněžnice. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Red Bull :-)

2. den

V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Spánek v guesthousu v Sarajevu.

3. den

V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do visočiských hor. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Necháme si věci v chatě, kde budeme trávit příchod nového roku a vyrazíme na sněžnicový výšlap k bivaku Zoran Šimić. Spaní v útulném moderním bivaku. Pokud by bylo více sněhu, vymyslíme alternativní program.

4. den

Dopoledne sejdeme zpět na Visočicu. Bude zde již na nás čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. Podle chuti, času a nálady můžeme vyrazit prozkoumat nedalekou vesnici Umoljani, kde si dáme silvestrovský oběd. V případě zájmu si můžeme udělat seznámení s lavinovou problematikou a ukázat si praktické využití lavinového vyhledávače. U teplého krbu a s dostatkem místní pálenky rakije oslavíme příchod Nového roku. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

5. den

Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. Po zasloužilém brunchi se rozhodneme, jestli máme sílu a energii na výšlap po hřebeni pohoří Bjelašnice (zde se konaly na ZOH v Sarajevu 1984 sjezdové disciplíny) nebo jestli se zajedeme podívat do Lukomiru (nejvýše položená trvale osídlená vesnice v Bosně). Večer strávíme na stejném místě ve vesnici Visočica.

6. den

Ráno vyrazíme zpět domů. Podle situace na silnici se můžeme zastavit buď na bosenských pyramidách nebo až v Budapešti v lázních. Případně můžeme tento den dohnat resty z prvního dne a kouknout na skokanské olympijské můstky nebo na bobovou dráhu. Do Brna dorazíme maximálně před půlnoci a kdo bude chtít, může se dospat u nás v klubovně.
ukázat další dny

Tvůj průvodceZbyněk Král

Zbyněk je rodilý Krušnohorec z Chomutova, ale aktuálně spíš Pražák. Má rád historii, živí se programováním software pro urychlovače částic, pracoval pro švýcarský CERN a aby toho nebylo málo, tak taky slouží v Aktivní záloze Armády České Republiky. Rád jí, pije a člověk se s ním nasměje. Hory mu nejsou cizí jak pěšky, na laně, na řetězu, nebo na lyžích. Každý rok také jezdí za polární kruh pro zážitky s pravou zimou. S tímhle klukem se rozhodně nebudeš nikdy nudit! 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Pronájem silvestrovské chaty s obsluhou, kde jezdíme už 10 let
 • Veškeré zbylé ubytování a guesthousu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné sněžnice
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?