27. 12. 2023 - 2. 1. 2024
10 990
více
27. 12. 2023 - 2. 1. 2024
Již proběhlo

Silvestr v bosenských horách

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada.

Expedice #993
7 dnů27. 12. 2023 - 2. 1. 2024
EvropaBosna
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Co hezkých pár let... Letos to bude jubilejní desátý rok a o to více se sem těšíme! Útulná chatička v náručí pohoří Visočica je ideální místo, odkud vykročit správně do nového roku s Expedition Clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si prohlédneme Sarajevo, nasajeme jeho orientální atmosféru a pak si dáme trochu do těla v národním parku Sutjeska, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do salaše zasypané sněhem vysoko v horách pod Magličem. Zde se z nepohodlí a zimy rodí nejsilnější zážitky. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní túra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-) Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v horách v neobydlené, nevytopené salaši, která bude pravděpodobně celá pod sněhem. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.
3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Zimní přechody a výstupy jsou na náročnost velmi specifické - záleží na podmínkách, které nám zima nachystá. Ideální je mít alespoň nějaké zkušenosti se spaním na sněhu a jistou dávku odolnosti. Plánovaná trasa není vyloženě náročná na počet kilometrů a převýšení, spíš nabízí dostatečné rezervy a možnost prodloužení, kdybychom měli času a sil nazbyt. Opravdová náročnost se skrývá spíš v houževnatosti nutné k odpočinku v zimních podmínkách. Ohledně náročnosti ti určitě poví vše podrobněji průvodce.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách. Zimní krajina s sebou přináší objektivní rizika, která nemůžeme podceňovat. Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení - sonda, lopata a pípák. Naučíme tě technikám lavinového vyhledávání, prevenci a použití v akci. Ačkoli jsou hory odlehlé, bývá na nich často signál ze vzdálených údolí. Nemusíš se tak bát absolutní izolovanosti v případě problémů na výpravě.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvu Bosny není potřebný cestovní pas. Stačí občanský průkaz. Pokud ale chceš razítko, pas si vezmi. Jestli máš řidičák, vezmi jej prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme dvakrát na horské chatě na Visočici, dvakrát v salaši nebo ve stanu v národním parku Sutjeska a jednou v zařízeném apartmánu v Sarajevu. Je tedy třeba spacák do minusových teplot.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si ale uvařit i jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Redbull :-)

2. den

V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, nasnídáme se, projdeme si starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si oběd a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Večer nasajeme místní atmosféru v ulicích a barech. Noc strávíme v apartmánu v Sarajevu.

3. den

V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několika set metrovými skalními stěnami. Večer spaní v salaši u jezera Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře.

4. den

Následující den vylezeme nalehko na některý z přilehlých vrcholů (podle sněhových podmínek)! Noc strávíme opět v salaši a užijeme si nezapomenutelnou atmosféru sněhem zapadané salaše při svíčkách.

5. den

Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se doprostřed visočických hor, kde na nás již bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu oslavíme příchod nového roku spolu s druhou skupinou. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

6. den

Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme všichni společně procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito (1 960 m n. m.), která se tyčí přímo nad naší chatou, nebo zdoláme vrchol Bjelašnice. Večer strávíme na stejném místě.

7. den

Ráno vyrazíme zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích).
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Dubec

Požitkář
chovatel Husky
surfař
Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky...

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování na horské chatě na Visočici
 • 1x ubytování v guesthousu v Sarajevu
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Sněžnice
 • Lavinová výbava (lavinový vyhledávač, sonda a lopata)
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?