18. 1. - 6. 2. 2024
35 990
letenka cca 25000 Kč
více
18. 1. - 6. 2. 2024
Již proběhlo

Chile - Ojos del Salado (6 893 m)

Společně s Aconcaguou se pyšní titulem nejvyšší trekový vrchol světa. Na pokoření tohohle "drobečka" nebudeš potřebovat ani lano. Stačí ti vůle, fyzička a dobrá aklimatizace.

Expedice #989
20 dnů18. 1. - 6. 2. 2024
Jižní AmerikaChile
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Přesně v duchu naší filozofie "posouvat hranice a zvyšovat laťku" se nese tato expedice do Chile. V hledáčku máme opět nejvyšší horu, na kterou jsme v rámci výprav Expedition clubu vystoupali! Jasně, stáli jsme už s naší vlajkou na vršku sedmitisícovky a dokonce i osmitisícovky, ale vždy to mělo nějaký háček - "Jsi aktivním členem? Už jsi s námi někde byl?" Tahle expedice je otevřena pro všechny! Pokud máš chuť a odvahu zkusit vylézt do bezmála sedmi tisíc, zvu tě na tuto expedici!

Ojos del Salado

Věděl jsi, že Ojos del Salado je nejvyšší horou Chile a druhou nejvyšší horou Jižní Ameriky? To možná jo, ale že to je zároveň nejvyšší aktivní sopka na světě a patří do projektu The Volcanic Seven Summits, to už jsem tě dostal, co? :-) Taky se společně s Aconcaguou pyšní titulem nejvyšší trekový vrchol světa. Hora není nijak nebezpečná, díky extrémnímu klimatu v oblasti je hranice trvalého sněhu posunuta až do výšky 6500 m n.m. a hora nemá žádný ledovec. Oproti Aconcague má Ojos jednu velkou výhodu, i přes podobnou výšku nepotřebujeme permit, čímž ušetříme cca 1300 USD a vyhneme se davům. Během expedice nebude Ojos del Salado jedinou vysokou horou, která se nám "postaví do cesty". V rámci aklimatizace zamíříme na San José volcano (5856 m n. m.). Pokud vše půjde dobře, budeme mít chuť a čas, můžeme završit triádu a vylézt na Cerro Vicuñas (6067 m n. m.). Pro své sousedství s mnohem známější Ojos del Salado je poněkud opomíjena, ale našim zrakům se neschovala.

Trocha motivace

Teď ještě pár faktů, které by tě mohly "nakopnout". Samotný base camp je ve výšce 5200 m n.m. a je velmi dobře dostupný - lze sem dojet džípem. K výstupu není zapotřebí žádného ledovcového vybavení (kromě maček), hora je suťovitá, není technicky náročná a největším pomocníkem jsou zde trekové hůlky. Je to zkrátka ideální kandidát na posunutí tvého výškového rekordu a vyzkoušení extrémních nadmořských výšek. Kromě hor samotných samozřejmě poznáme i další místa v Chile, takže se nemusíš bát, že bys celou dobu jen dřepěl v 5000 m n.m.. V rámci výpravy budeme mít půjčené džípy 4x4 a projedeme si též poušť Atacama. Navštívíme taky termální prameny, dopřejeme si koupání v oceánu v národním parku Pan de Azucar, navštívíme hlavní město Santiago de Chile a ochutnáme parádní chilské víno. 

4
+
5
Výsadkář
Náročnost
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují.

Výstup na Ojos del Salado je technicky velmi jednoduchý. Není třeba, abys měl/a zkušenosti s lezením. Denní dávky, které půjdeme nejsou nikterak velké, pokud bychom nebyli ve výšce skoro 7000 m, mohlo by to znít, že se jedná o brnkačku. Nenech se ovšem ošálit! Nadmořská výška Tě bude drtit, každý krok Tě bude bolet. Každopádně není třeba být maratonec nebo vrcholový atlet. Je třeba se pouze poprat s vlastní vůlí, houževnatostí a diskomfortem.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Výstup na 6k+ horu nese vždy nějaká rizika. V našem případě jsme vybrali technicky nenáročnou horu s minimem objektivního nebezpečí, a proto bude největším rizikem nadmořská výška, počasí a výšková nemoc. Uděláme všechno pro to, abychom se dobře aklimatizovali. Vyčleníme si dostatek času pro postupnou aklimatizaci tak, aby měli všichni šanci na vrchol. Aby nebyla výprava nudná a nestrávili jsme většinu času na jednom místě, absolvujeme prvotní aklimatizaci v horské oblasti kolem Santiaga. Druhou část aklimatizace proběhne výstupem na vulkán San Jose (5856 m n. m.), který je sám o sobě krásným zážitkem. Poslední třetí etapa je již samotný výstup na Ojos del Salado (6891 m n. m.). Při výstupech pravděpodobně ucítíme lehké příznaky výškové nemoci (nevolnost, bolest hlavy atd.), to k tomu ale patří.  V případě, že bude někdo v akutním stavu, jsou první 2 oblasti velmi dobře dostupná a lze zařídit rychlý transport do nižších poloh. Pod Ojos, už budeme spoléhat sami na sebe. Expediční lékárnička bude vybavena léky na výškovou nemoc. Na hoře budeme používat vysílačky a k dispozici bude i satelitní zařízení.


Všechny výstupy jsou bez ledovce! Nebudeme tak chodit navázán na laně, ani se nemusíš bát pádu do trhliny. Budeme přecházet zmrzlá sněhová pole, a proto s sebou určitě potřebujeme mačky i cepín. Lano rovněž vezmeme, a to hlavně z důvodu přídrže na prudší pasáži pod vrcholem Ojos del Salado. 

Víza a režim vstupu

Pro občany ČR i SR je pobyt na území Chile po dobu 90 dní bez nutnosti víza. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Chile.


Pro cestu do Chile není povinné žádné očkování a oblasti, kde se budeme pohybovat, nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontroluj si také platnost svého očkování proti tetanu.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Cena letenky z Prahy do Santiago de Chile se pohybuje okolo 25 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

Spát budeme v hostelech, guesthousech a ve stanech. S sebou tedy bude nutný stan, ale domluvíme se tak, ať ho netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka. Ve městech budeme spát v apartmánech nebo v hostelech (min. 6x). Na Ojos bude možnost využít bivaky, pokud budou volné. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno stravování a je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo na treky si buď dovezeme z ČR, nebo je možno nakoupit ho vždy na místě před výpadem do hor. Doporučuji vzít si nějaké dehydrované lehké jídlo z domu a čerstvé věci dokoupit na místě. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové kartuše. Samozřejmě budeme taky ochutnávat místní kuchyni v restauracích, jak to jen půjde. 

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat především ve vysokohorském terénu. Nutností je tedy kvalitní oblečení na trek a výstup na skoro sedmitisícový vrchol. Podrobné informace k výbavě zdůrazní osobně průvodce, inspirovat se ale můžeš v tomto checklistu. Budeš potřebovat mačky, cepín, vysokohorské dvouvrstvé boty, kvalitní péřovku, osmitisícové rukavice, kvalitní spacák a mnoho dalšího. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás v expediční půjčovně. Jakožto účastníci expedice máte 30% slevu na půjčení aklimatizačního stanu.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Chile.

2. den

Přílet do Santiago de Chile, odpočinek po dlouhé cestě.  Dokoupíme zásoby a plynové kartuše.  Projdeme se po městě a užijeme s první den v Chile. Nocleh v hotelu nebo apartmánu.

3. den

Pronájem vozidel na první část výpravy. Přesun do oblíbeného horského střediska Valle Nevado. Vyšlápneme si nalehko čtyřtisícovku Cerro La Parva (4047 m n. m.). Večer přespíme ve stanech kvůli aklimatizaci ve výšce 3550 m n. m.

4. den

Ráno se vydáme do základního tábora vrcholu Cerro El Plomo (5424 m n. m.). Nalehko se pokusíme vystoupat co nejvýše po svazích Cerro Leonera (4954 m n .m.). Kdo nebude mít problém s výškou, může vystoupat až na vrchol. Vzhledem k tomu, že Cerro el Plomo je nejvyšší vrchol viditelný za hezkého počasí ze Santiago de Chile, je i z Cerro Leonera krásný výhled. Spánek v základním táboře ve výšce 4150 m n. m.

5. den

Ráno sestup do civilizace přes čtyřtisícový hřeben. Poté se přesuneme cca 150 km jižněji pod San José volcano 5856 m n. m. Po cestě  navštívíme termální prameny Baňos Morales. Dnešní noc budeme spát v apartmánu vevnitř ve výšce 2000 m n. m.

6. den

Začátek výstupu. Na kopci je dostatek míst pro stavění stanů a proto si můžeme vybrat, kde budeme spát podle sil a síly skupiny.  Naším dnešním cílem bude  minimálně Refugio Plantat ve výšce 3200 m n. m. Pokud půjde vše dobře a budeme se cítit dobře, dojdeme až do vyššího tábora ve výšce 3700 m n.m. Celkem → 6,5 km ↑ 900 Spánek ve stanu ve výšce 3200 m n. m.

7. den

Výstup do C2 ve výšce 4300 m n. m. Pokud budeme den předem spát ve vyšším táboře a půjde vše dobře, rozbalíme tábor až ve vyšším táboře  4500 m n.m. Celkem → 3/6km , ↑ 1100 m.  Spánek ve stanu ve výšce 4300 m n. m.

8. den

Výstup do C3, ve výšce 4800 m n. m., který je posledním táborem před výstupem a poskytuje nám i skvělou aklimatizaci pro Base Camp pod Ojos del Salado (5200 m n.m.). Dnes už bude určitě trochu bolet hlava, ale to bývá. Odpoledne si nalehko vyjdeme do výšky Araratu 5157m n. m.

9. den

Brzký ranní výstup na vrchol  San José volcano 5856 m n. m. Po návratu do kempu krátký odpočinek a sestup do nižších poloh, ideálně pod hranici 4000m. 

10. den

Rezervní den v případě špatného počasí či nedostatečné aklimatizace. Jinak sestup k autu. Návštěva termálních pramenů a přesun zpět do Santiaga, kde si odpočineme v apartmánu. Tento den vyměníme za vozidla typu 4x4 - Toyota Hillux

11. den

Celodenní přesun na sever. Čeká nás 1000 km po známé Panamerican Highway, která lemuje Tichý oceán. Spánek v hotelu ve městě Copiapo.

12. den

Ráno se důkladně zásobíme na náš pobyt v horách. Projedeme NP Nevado de Tres Cruces, který celou svou plochou leží na území pouště Atacama. Atacama je nejsušší místo na zemi a je to tak trochu konec světa. Budeme potřebovat velké zásoby vody. Přesun do BC pod Ojos del Salado a El Muerto - Campamento Atacama (5200 m n. m.). První noc v BC ve výšce 5200 m n. m.

13. den

Vystoupáme nalehko po svazích vrcholu Cerro Vicuñas (6067 m n. m.). Vzhledem k tomu, že ani jedna z hor není náš hlavní cíl, nebudeme to přehánět. Hlavním cílem je aklimatizace, nikoli dosažení vrcholu, a proto by bylo opět dobré pokořit výšku 5800 m. Návrat zpět do BC ve výšce 5200 m n. m.

14. den

Posuneme si tábor výše k boudě Tejos Refuge 5850 m n. m. Spánek.

15. den

 Výstup na Ojos del Salado (6891 m n. m.) - nejvyšší činnou sopku na světě a nejvyšší horu Chile. Sestup až dolů do BC ve výšce 5200 m n. m.

16. den

Rezervní den na výstup. Návštěva termálních pramenů u Laguny Verde. Přesun nejdříve zpátky do Copiapo a odtud do blízkého národního parku Pan de Azucar na břehu Tichého oceánu.

17. den

Rezervní den na výstup. Prohlídka NP Pan de Azúcar. Možnost  pozorování tuleňů a tučňáků Humboldtových. V prosinci začíná rovněž sezona sledování velryb - možnost fakultativního výletu. Večer vyjedeme na jih blíže Santiagu, pokud bude vůle, můžeme zajet až do údolí Elqui, kde se pěstuje vyhlášené chilské víno. Je to ale dost daleko.

18. den

Přesun směrem zpět do Santiaga, případná zastávka v údolí Elqui. Spánek v hotelu.

19. den

Prohlídka Santiaga de Chile. Večerní odlet domů do ČR.

20. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceDany Pacholík

Matador
pohodář
všudybyl
Smolík Pacholík

Dany se toulal po světě už v dobách, kdy většina z nás ještě tahala kačera. Tenhle borec je z nejzkušenějších v našich řadách. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval dlouhé týdny mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Sám má za sebou několik výstupu na šestitisícovky v Andách a bude Ti dobrým průvodcem na Ojos del Salado

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení vozidel 4x4 po celou dobu výpravy
 • Vyřízení permitů do pohraničí
 • Případné poplatky za vstup do horských oblastí okolo San José a Ojos del Salado
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Sleva 30 % na aklimatizační stan
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pronájem satelitního zařízení Garmin Explorer+ a paušál
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana, vysílačky, oxymetr atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?