3. 9. - 20. 9. 2023
22 990
letenka cca 20000 Kč
více
3. 9. - 20. 9. 2023
Již proběhlo

Indie - trekking v Ladakhu

Ženy zpívají tradiční písně, muži nenápadně potahují z cigarety bee-dee, ty usrkáváš slaný čaj s moukou a kolem pobíhají malí mníšci jako červené krvinky. Prostě Ladakh.

Expedice #982
18 dnů3. 9. - 20. 9. 2023
AsieIndie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Přilétáš na letiště do Dillí, vycházíš z letištní haly a tu tě do nosu udeří vůně Indie. Před tebou stojí malí řvoucí lákající mužíci, z vlhka se ti v sekundě orosilo čelo a vůbec všechny tvé smyslové buňky se mohou zbláznit. Po prvním šoku z přelidněného Dillí se přesouváš na sever do mírumilovného Ladakhu obývaného tibetskou komunitou. Přes majestátní himálajská sedla se vezeš v polorozpadlém autobuse s místními a přitom si přeříkáváš modlitbičky, když vidíš drolící se cestu pod autobusem, která se klikatí nad kilometrovým srázem. Uklidníš se až při ranní modlitbě v klášteře, kdy ti buddhističtí mniši ke snídani naservírují slaný čaj s moukou. Severní cíp Indie je pestrým místem plným kontrastů, které je nutno zažít. Říká se, že Indii můžeš buď milovat, nebo nesnášet. 

Naším hlavním cílem bude osmidenní trek krásným údolím Markha přes dvě vysokohorská sedla Ganda la (4 961 m n. m.) a Kongmaru la (5 260 m n. m.). Ne nadarmo se Ladakhu říká Malý Tibet nebo taky "Země sedel" (La-dagh). Nejenže je zde nespočet vysokohorských sedel, která lákají a vyzývají trekaře, leží zde i nejvyšší silniční sedlo na světě. Horská údolí v Ladakhu jsou doslova protkána sítí cest a pěšin, které propojují vesničky a jsou mnohdy jedinou spojnicí těchto míst s civilizací. Prostě ráj pro trekaře. Údolí Markha, byť obklopeno a izolováno vysokými horami, není tak docela pusté. Leží zde hned několik vesnic, díky kterým poznáme, jaký je život místních lidí uprostřed hor, kde čas plyne jinak a zákony civilizačního shonu neplatí. A protože sever Indie je úzce spjat s tibetskou kulturou, vyhradíme si dostatek času i na návštěvu několika buddhistických klášterů. 

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Do Indie je nutné vízum, které je možno pořídit si elektronicky bez nutnosti návštěvy indické ambasády za poplatek cca 50 €. Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningokokovi. Nikdo to sice na letišti nebude kontrolovat ani po vás kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno :-)

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. S výběrem a koupí letenky ti samozřejmě ochotně pomůžeme! Společně poletíme do Dillí, odkud se dalším regionálním letem dopravíme do Lehu. Pro pozemní přesuny budeme využívat hlavně džípy, autobusy, případně korby aut a všemožné další prostředky. 

Ubytování

Během naší výpravy se ubytujeme v guest housech, hotelech nebo u místních lidí. Pokoje jsou většinou pro dvě osoby. Ubytování u místních je v duchu místních poměrů a mnohdy velmi prosté. Teplá voda většinou není k mání, ta se najde pouze v Dillí, kde si stejně radši pustíš studenou. Po domluvě s hodnými místními ti ji však mohou ohřát. Předem upozorňujeme, že ne všechno ubytování bude ve standardu a čistotě, na kterou jsi zvyklý z Evropy.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, které je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás - Expediční půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy nebo Vídně do Dillí. Přílet pravděpodobně v nočních hodinách. Nocleh v Dillí. 

2. den

Po dlouhé cestě nás čeká ještě jeden regionální přelet do Lehu. Jestli poletíme ještě dnes, bude záležet na letenkách z Evropy a na aktuálním počasí v Himálaji. Po příletu do Lehu se ubytujeme a pořádně si odpočineme po dlouhé cestě. Noc v guesthousu nebo hotelu. 

3. den

Tento den věnujeme odpočinku, aklimatizaci, prohlídce místních klášterů a obchůdků. Zařídíme taky všechny potřebné věci před začátkem treku. Noc v guesthousu nebo hotelu. 

4. den

Necháme se odvézt na začátek treku do vesnice Spituk. Odtud už vyrazíme po svých na osmidenní putování přes dvě vysoká sedla a krásné údolí Markha. 

Dnes nás čeká úsek Spituk - Zingchen (3 400 m n. m.) dlouhý zhruba 16 km, který nám zabere cca 6 hod. Noc strávíme v Zingchen u místních. 

5. den

Tento den nás čeká úsek Zingchen - Yurutse (4 150 m n. m.) dlouhý zhruba 8 km, který nám zabere cca 5 hod. Abychom se správně aklimatizovali, nesmíme nic uspěchat. Noc strávíme v Yurutse u místních.

6. den

Tento den nás čeká úsek Yurutse - Skiu (3 370 m n. m.) přes sedlo Ganda la (4 961 m n. m.) dlouhý zhruba 17 km, který nám zabere minimálně 8 hod. Po náročném výšlapu do výšky 4 960 m n. m. nás čeká odměna v podobě krásných výhledů na údolí Markha a pohoří Stok a Zanskar. Noc strávíme ve Skiu u místních. 

7. den

Tento den nás čeká úsek Skiu - Markha (3 760 m n. m.) dlouhý zhruba 21 km, který nám zabere minimálně 7 hod. Cesta povede údolím řeky přes několik malých vesniček. Po včerejší náročné etapě bude tento pozvolný úsek do vesnice Markha za odměnu. Noc strávíme ve vesnici Markha u místních. 

8. den

Tento den nás čeká úsek Markha - Hankar (4 030 m n. m.) dlouhý zhruba 11 km, který nám zabere cca 5 hod. Trasa povede dál údolím řeky bez náročnějšího stoupání. Cestou můžeme navštívit klášter Techa. Noc strávíme v osadě Hankar u místních.  

9. den

Tento den nás čeká úsek Hankar - Nimaling (4 840 m n. m.) dlouhý zhruba 11 km, který nám zabere minimálně 6 hod. Po dvou lehčích etapách nás dnes čeká opět větší stoupání. Musíme nastoupat do výšky 4 840 m n. m. na plato Nimaling, kam místní chodí pást svůj dobytek. Noc strávíme na platu ve stanech.  

10. den

Tento den nás čeká úsek Nimaling - Shang Sumdo (3 680 m n. m.) přes sedlo Kongmaru la (5 260 m n. m.) dlouhý zhruba 17 km, který nám zabere minimálně 8 hod. Dnešní etapa bude náročná a povede přes nejvyšší bod celého treku, odkud se nám naskytnou krásné výhledy na okolní vrcholy Kang Yatse a další. Čeká nás dlouhý sestup (1 600 m) až do osady Shang Sumdo. Noc strávíme u místních. 

11. den

Tento den nás čeká úsek Shang Sumdo - Hemis (3 678 m n. m.) dlouhý zhruba 11 km, který nám zabere cca 4 hod. Tohle bude poslední úsek treku a bude snadný a za odměnu. Na jeho konci nás čeká vesnice Hemis a známý buddhistický klášter, jehož prohlídku si nenecháme ujít. Noc strávíme v Hemis. 

12. den

Dnes nebudeme nikam spěchat. Odpočineme si po dlouhém putování, navštívíme klášter a přesuneme se do Lehu. Noc v guesthousu nebo hotelu v Lehu. 

13. den

Následující tři dny strávíme v okolí Lehu, kde si můžeme vyjet do nejvyššího sjízdného sedla na světě Kardung-La (5 359 m n. m.), za pár korun si půjčit kolo a Kardung-La na něm sjet. Můžeme si taky vyzkoušet místní hromadnou dopravu a zajet do blízkého kláštera Thiksey. Dále je zde další adrenalinová možnost – sjet na raftech řeku Indus. Kdybychom neměli trekování dost, je zde možnost navštívit na 2-3 dny blízké údolí Sham. Možností je spoustu, takže se nějak určitě zabavíme.

14. den

Nenáročný program v okolí Lehu.

15. den

Nenáročný program v okolí Lehu.

16. den

Rezervní den, kdyby se náhodou trek protáhl nebo cokoliv zkomplikovalo. 

17. den

Přelet do Dillí (v závislosti na počasí se let může zrušit, pak by nás čekala Leh - Manali Highway a využili bychom rezervní den pro cestování). Noc v hotelu v Dillí.

18. den

Odlet domů z Dillí. 

ukázat další dny

Tvůj průvodcePavlína Adam

Přírodovědkyně
trekařka
pohodářka
paní „nic není nemožné“

Dělat věci ve velkém stylu, takhle to Pája v životě má. Když pracovat, tak PRACOVAT, když cestovat, tak CESTOVAT! Dva roky prázdnin, a ještě k tomu skoro non-stop v horách. Taková utopie. Ne ovšem, pokud jsi bývalá ředitelka výzkumu na Ministerstvu zemědělství a zároveň holka, která když se pro něco rozhodne, tak to udělá a basta.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Veškerá doprava na místě kromě letecké dopravy
 • Veškeré případné permity
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů 
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Letecká doprava
 • Individuální pojištění
 • Vízum
 • Vstupy
 • Doporučuji mít cca 5 000 Kč na útratu (vstupy, jídlo atd.)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?