22. 11. - 1. 12. 2023
19 990
letenka cca 15000 Kč
více
22. 11. - 1. 12. 2023
Již proběhlo

Omán - tátové s dětmi

Tátové s dětmi v offroadech? Jo! Máme 4x4, takže se kromě úžasné přírody připrav na neskutečné přejezdy pouště, divoké kaňony a nekonečné písečné pláže!

Expedice #980
10 dnů22. 11. - 1. 12. 2023
AsieOmán
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Tátové s dětmi objevují novou destinaci. Po Maroku, Itálii, Španělsku a mnoha čundrech vyrazíme do Ománu. Akce je otevřena pro táty s dětmi ve věku 6-10 let. Omán je bezpečná, turisty prověřená a otevřená země. Je tam toho pro naši výpravu hodně co vidět a objevovat!


Omán je země provoněná kořením. Budeme jíst datle, čerstvé banány, grilovat barakudy, žraloky a tuňáky na liduprázdných plážích. S děckama mrkneme na líhnutí želviček na pláži, zaplaveme si ve sladkovodních vádí i na nekonečných písečných plážích. Podíváme se do největšího kaňonu na Arabském poloostrově nebo spočineme ve stínu jednoho z mnoha palmových hájů. Krom toho nás taky čeká putování největší písečnou pouští Wahiba, kde strávíme jednu noc, nebo dobrodružný prostup kaňonem Wadi Shab. A to je něco, co chceš s děckem zažít!


Jako vždy platí: Děti udržujeme ve smečce, všichni jsou si rovni. Akci děláme také proto, ať si děti užijí svobody bez zbytečných “malých” pravidel, ale o to víc se učí respektovat ta velká”.  Zároveň udržujeme expediční styl výpravy. Jsme připraveni na změny a vyhledáváme dobrodružství. A v neposlední řadě jsme připraveni si spolu dát večer pivo nebo šíšu a děti “zamknout ve stanu. Jsme totiž tatínci.

Tátové s dětmi respektují tato pravidla:

1. Když jsou tatínci v pohodě, jsou děti v pohodě.

2. Vyhledáváme dobrodružství.

3. Děti potřebují hranice a uvnitř nich svobodu.

4. Děti (všechny) poslouchají tatínky (všechny).

5. Cestujeme skromně, i když nemusíme.


2
5
Turista
Náročnost
Lehké treky

Nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami, které ale v listopadu a prosinci nebudou tak strašné. Nejdelší pochod bude 10 km v pohoří Jebel Shams a celodenní túra ve Wadi Tiwi – cca 12 km.


Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky sultánu Kábusovi a jeho nástupci zde mají nové silnice do každé vesnice, vysokou úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum. Pro naše poslední návštěvy Ománu jsme vízum získali zdarma v rámci propagace turismu ze strany ománské vlády. Předpokládáme, že teď to nebude jinak. Pro jistotu ale počítej s tím, že vízum stojí 1 100 Kč a není v ceně akce. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe. 


Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné. Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Chtěli bychom využít nový přímý spoj Praha - Maskat. Aktuální cena letenky se pohybuje okolo 15 000 Kč. 


Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 2 000 km. Silnice v Ománu jsou kvalitní a nemusíme se bát zajet ani mimo ně. Na celou akci si totiž půjčujeme pohodlná 4x4 auta, která si poradí i s horším terénem. Do některých údolí zajedeme s místními průvodci v jejich autech.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně ve vlastních stanech. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams v opuštěné vesnici pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních vádí, ve kterých se budeme koupat. A kategorií sama pro sebe jsou ománské veřejné toalety. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má toaletu na starost, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! (Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích.)

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 140 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si budeme případně kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, stanu, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš  ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, dětmi, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy do Maskatu. Půjčení aut, zastávka v Carefouru, kde nakoupíme jídlo, gril atd. S plnými auty zamíříme na jih směrem k městečku Tiwi. Kousíček od něj přespíme na liduprázdné pláži, kde probereme detaily našeho programu a seznámíme se... dospělí i děti. Pravděpodobně přiletíme ale až nad ránem. Nebude to jednoduchá cesta, ale pak už nás čeká jen odpočinek.

2. den

Pokud to nestihneme první den (záleží na času příletu), pojedeme nakoupit zásoby. Pak už nás čeká koupání v Bimah Sink Hole, obrovském kráteru kousíček od moře. Odvážní Ománci tu skáčou z okraje útesu do kráteru. My se na ně s děckama koukneme zespodu s nohama ve vodě, kde nám je budou okusovat rybičky. Odpoledne vyrazíme k Wadi Shab, jednomu z nejpěknějších kaňonů ever. Začneme krátkou plavbou na loďce a pak projdeme kaňonem pěšky (cca 3 km), na konci cesty nás čeká koupání. Super zážitek, kdy plaveš kaňonem až k jeskyni, ve které je vodopád. Tohle je kouzelné místo - bez kudrlinek to patří k těm nej místům. Poté sejdeme zpátky k moři a přespíme na krásné a liduprázdné White Beach.

3. den

Ráno vyrazíme do hor. Vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn, druhému největšímu jeskynnímu komplexu na světě. Budeme se koukat přes okraj do hlubokých jeskyní a místní děti nás u toho budou nabádat, abychom si dávali pozor. Odpoledne zajedeme do Wadi Tiwi - offroadem se dá dostat až na konec cesty do malé vesničky, kde nás přes afláže - místní zavlažovací systém - okolo datlových palem provede některé z místních dětí až k vodopádu a krásnému koupání. Navečer se vrátíme zpátky k moři, koupíme u místních nějakou rybku, budeme grilovat a spát na Pebels Beach. 

4. den

Ráno přejezd do města Sur - budeme si povídat o historii Ománu, navštívíme zdejší pevnost a prohlídneme si místní loděnici, kde staví klasické lodě dhau. Pak vylezeme na strážní věž nad městem a projdeme místní trh. Přejezd na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Jinz. Tady bydlí můj kamarád, zdejší rybář. Ubytuje nás u sebe doma a přiveze nám úlovek dne = nějakou hezkou rybu, kterou s ním pak večer ogrilujeme. Je to také jeden z dobrovolníků pro ochranu želví populace, a tak není nikdo lepší než on, aby nás večer - většinou okolo půlnoci - naložil na korbu svého pickupu a jel s námi na pláž pozorovat líhnutí malých želviček. 

5. den

Dopoledne se rozloučíme s rybářem a vyrazíme do želvího centra u Turtle Beach – je tu super muzeum, ve kterém je popsaný život želv a jejich putování světovými oceány. Pak budeme pokračovat do města Al Kamil Wal Wafi, kde nás čeká neobvyklé muzeum Old Castle. Jde v podstatě o opevněný dům z dob dávno minulých, ve kterém jeho majitelé nastřádali předměty denní potřeby z doby před sto až dvěma sty lety. Dáme si s nimi datle a trošku šafránového čaje a oni nám rádi vše ukážou a popíšou některé zajímavosti z tradic a života v Ománu. Odpoledne nás už čeká Wadi Bani, jedno z nejznámějších vádí v Ománu. Průchod kaňonem, koupání a pohoda. Přenocujeme někde v okolí. 

6. den

Ráno si dáme ještě pohodičku a koupání ve vádí a odpoledne už zamíříme do pouště. Čeká nás projížďka pouští, takový malý Dakar - spousta písečných dun a troška adrenalinu... Cílem bude odpolední přechod pouště, ať na pár chvil zakusíme pouštní vedro. Po západu slunce budeme pokračovat a uděláme si v poušti malý trek. Nocleh v dunách pod hvězdami. 

7. den

Ráno vyrazíme zpět k autu a ještě předtím, než slunce začne pálit naplno, odjedeme do města Nizwa, kde je obrovský súk - po Maskatu druhý největší - tržnice, kde se poztrácíme v úzkých uličkách a nakoupíme kadidlo, chandžary a další potřebné věci :-) V Nizwě je taky hezký hrad a samozřejmě mešita. Po obědě se přesuneme do hor, kousek pod Jebel Shams ke kaňonu Wádí Ghul, což je majestátní kaňon, který se zařezává do krajiny pod nejvyšší horou Ománu. V jedné z jeho stěn vede cesta (cca 3 km), na jejímž konci je plošina s parádním výhledem, ohništěm a místem k přespání. Tam strávíme noc v horách.

8. den

Ráno si užijeme první paprsky slunce a vyrazíme zpět k autu. Pak nás čeká jeden z nejlepších offroad zážitků - průjezd Hadím údolím. Naše auta to dají v pohodě a tebe čekají super výhledy a cesta, která vede opět k moři. Pojedeme k hradu Nakhal, jsou u něj také termální prameny, kde ze sebe smyjeme pot a špínu z horského treku. Pohodička a pak přesun do menších ománských fjordů u Maskatu - Yiti. Spánek na pláži a grilování.

9. den

Ráno přesun do Maskatu, vrátíme auta a ubytujeme se. Čeká nás prohlídka paláce sultána Kábuse, ománské opery, mešity sultána Kábuse a taky perfektního muzea armády a historie Ománu. Večer pak súk - tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. 

10. den

Vše krásné jednou končí, a tak i my zamáčkneme slzu a vyrazíme domů. Odlet z Maskatu, přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Uvedená cena není za tátu s dítětem dohromady, ale pouze za 1 osobu. 

Co je v ceně

 • Veškerá doprava na místě v autech 4x4
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Gril a vybavení na naše společné BBQ
 • Ubytování na poloostrově Ras Al Had
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letecká doprava do Ománu
 • Vízum - k dnešnímu dni je zdarma
 • Vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?