11. 11. - 1. 12. 2023
29 990
letenka cca 20000 Kč
více
11. 11. - 1. 12. 2023
Již proběhlo

Expedice podél Guinejského zálivu

Expedice v pravém slova smyslu, velká výzva a zároveň jedinečná možnost poznat část pravé černé Afriky bez příkras.

Expedice #966
21 dnů11. 11. - 1. 12. 2023
AfrikaGhana, Guinea, Pobřeží Slonoviny, Libérie, Sierra Leone, Guinea Bissau
8Účastníků
Náročnost
2 z 5

Ještě než se začteš, měl bys vědět, že tohle nebude klasická výprava, kterou jsi už možná s námi zažil. Tohle nebude poznávací zájezd ani výprava do hor nebo pohodový road trip. Tohle bude cesta jednou z nejdivočejších částí Afriky, státy Guinejského zálivu, cesta přes osm divokých nespoutaných zemí, savanou, deštnými pralesy a podél nekonečného oceánu. Expedice v pravém slova smyslu a hlavně velké dobrodružství!

Na začátku roku 2023 se nám povedl nevídaný zářez. Projeli jsme většinu států Guinejského zálivu. Navštívili jsme všechny státy po směru Gambie - Ghana a bylo to neskutečné dobrodružství. Nyní je v plánu naši dodávku "zachránit" a vrátit se s ní na starý kontinent - do Evropy. Od úspěšného návratu nás dělí 10 000 km, nezpevněné cesty, asi deset hraničních přechodů, výdrž našeho vozidla a možná i nějaký ten úplatek. Nic, co by motivovaná skupina osmi dobrodruhů pod vedením Honzy Žerta nezvládla. Výpravu dělíme na dvě části a tato stránka pojednává o té náročnější, divočejší a nejistější. Na ni navazuje Expedice podél západního pobřeží Sahary.

 

I přesto, že máme trasu projetou, je každý průjezd této trasy jedinečný a nedá se spolehnout, že vše dopadne dle plánu, a proto platí to samé jako minule! Úspěch výpravy je značně nejistý. V případě úspěchu získáme čest a uznání. Cíl je projet trasu: Ghana, Pobřeží slonoviny, Libérie, Sierra Leone, Guinea, Guinea Bissau, Gambie. Jednotlivé země budeme poznávat především z naší dodávky, budeme se neustále řítit k severu. Samozřejmě si najdeme čas navštívit zajímavá místa v každé části trasy, kterých jsme minule potkali nespočet. I tak je třeba počítat s tím, že spoustu času strávíme na hranicích, v servise a v autě. Podrobný itinerář výpravy budeme dávat dohromady společně, jakmile bude jasno o posádce vozu. Na výpravu přijímáme zatím nezávazné přihlášky a hledáme především zdatné cestovatele, kteří mají expedici co nabídnout. Plusem k přihlášce jsou tak zkušenosti s opravou aut, znalost cizích jazyků, zdravotnické vzdělání, nadstandardní odvaha a podobně.                                                             

Cíl expedice

Cíl je jasný. Dojet jakkoliv z Ghany do Gambie a zvládnout tak část trasy zpět do Evropy. Chceme ti nabídnout možnost doprovodit naše auto a podívat se tak na místa, která bez něj není možné navštívit, zažít něco jedinečného, neopakovatelného a vystoupit ze své komfortní zóny. Připrav se na to, že se budeme pohybovat ve státech se sporadicky fungující státní správou, které mají problémy s chudobou, kriminalitou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci, nepředvídatelnost a nejistotu. Ale i to je jeden z důvodů, proč se sem vydáváme. Chceme vystoupit z naší bubliny a vidět na vlastní oči, že ne všude lidé žijí v materiální hojnosti a komfortu západní civilizace. Zvládnout 3 500 km dlouhou cestu je velká výzva a jedinečná možnost poznat část pravé černé Afriky bez příkras. V tomto případě je to opravdu výprava do míst, která nejsou pro každého, a zcela přiléhavé je i přísloví "Cesta může být cíl".

Bezpečnost a odpovědnost

Expedition Club s Honzou vypisují expedici jako jedinečnou možnost, jak ti umožnit podívat se do těchto oblastí, a tak bys to měl brát. Nemohou nést odpovědnost za bezpečnost v těchto nestabilních zemích a obecně za hladký průběh expedice. V těchto končinách nejde nic 100% garantovat, tak to je a musíš to respektovat. Trasu i bezpečnost konzultujeme s naším krizovým managerem, který bude i v průběhu expedice na drátě. Expedice podél Guinejského zálivu se ale účastníš na svou plnou vlastní zodpovědnost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny! Může se dokonce stát, že vozidlo budeme muset na půlce cesty někde nechat. V tom případě dojedeme MHD či odletíme z nějakého hlavního města po cestě. K dobru ti může být informace, že jsme v březnu 2023 tuto trasu celou projeli a všichni se shodli, že by se nebáli jet trasu znova.

Senegal, Gambie, Ghana, Sierra Leone - Bezpečnost bez problémů

Guinea Bissau, Guinea, Libérie, Pobřeží slonoviny - Značně nejisté. V případě zhoršení bezpečnostní situace si vyhrazujeme právo na změnu trasy. Např. vyhnutí se  Libérii. Ale to je z popisu expedice snad jasné :-)

2
+
5
Turista
Náročnost

Fyzická náročnost nízká... Komfort minimální... Hlavní nápor bude na tvé sedací svaly a psychiku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza, režim vstupu a očkování

Pro vstup do všech států potřebují občané ČR vízum a většinu z nich si budeme zařizovat již předem! Některá budeme zařizovat po cestě. Seznam potřebných podkladů pro žádost o vízum pošleme po obdržení přihlášky. Rozhodně je potřeba cestovní pas s minimální platností šest měsíců po návratu z výpravy, ve kterém je aspoň šest volných stran. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu. 


Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území celého Guinejského zálivu endemická. Jsou doporučována rovněž antimalarika, více informací k antimalarikům dostaneš v informacích k výpravě. Podrobnosti doporučujeme konzultovat s libovolným očkovacím centrem. Bližší informace o očkování hledej ZDE.

Doprava

Oficiální start expedice je ve městě Accra v Ghaně, kam se všichni účastníci dopraví letecky. Zpět poletíme z Banjulu. Letenky se dají koupit na náš termín i za 15 000 Kč. Připrav si ale spíše 20 000 Kč. Průvodce bude s autem čekat na letišti v Ghaně a celá expedice odstartuje následující den. Fajnšmekři mohou doletět o pár dní dříve a trošku se aklimatizovat před cestou.

Ubytování

Podél Guinejského zálivu se budeme chtít zdržovat v hotelech, u místních, na zemi, na pumpách, prostě všude tam, kde budeme chráněni a budeme si moct dopřát trochu luxusu - sprchu, jídlo atp. Primárně nechceme spát venku nadivoko, ale je pár míst, kde to bude příjemné a využijeme toho (spaní na pláži v Sierra Leone atd.). Bereme s sebou stany, tenký spacák a karimatku.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. V neobydlených částech pouště budeme samozřejmě brát z vlastních zásob, které budeme společně doplňovat na tržnicích. V autě bude k dispozici velká plynová bomba s vařičem, např. na ranní čaj nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! 

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. Plynovou bombu a vařič seženeme na místě. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na našem webu ZDE.

Expediční kára

A jakým autem že pojedeme? Dali jsme si záležet, abychom z Německa opět dotáhli VW T4 v motorizaci 2.5 TDI, 75 kW. Proč zrovna toto auto? Tenhle typ vozidla považujeme za největšího držáka, který si s celou trasou hravě poradí. Cokoliv, co se nedá opravit kladivem, je v Africe skoro bezcenné. Místní mechanici si nedokážou poradit s moderní elektronikou a při první poruše by auto bylo takřka nepoužitelné. Jako důkaz spolehlivosti může být, že auto dojelo v březnu 2023 bez úhony až do Ghany. Jasně, nějaké drobné věci se pokazily, ale nic, co by se nedalo do pár hodin na místě opravit. Na zpáteční cestu si přivezeme originální pružiny, nové filtry a kvalitní nářadí a budeme dobří. Honza Žert přiletí do Ghany o pár dní dřív a dá auto do pucu. A taky, co si budeme, pokud bychom brali nové auto, výprava by stála třikrát více a nebylo by to tak autentické. :-) Pojedeme poprvé verzí Long, takže bude v kufru dost místa a každý bude mít i dost životního prostoru! Auto má za sebou poměrně zajímavou historii. My mu neřekneme jinak, než... Senátor!

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z. s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z. s., IČ: 05709741. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na nákup a zajištění vozidla a pokrytí nákladů spojených s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom vozidlo a organizaci! Organizátor akce bude po celou dobu s tebou, poskytne ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, nikoli v rámci průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost.

Trasa

Vybrali jsme delší a náročnější trasu. Nechceme využít zkratky jen přes dva státy Pobřeží slonoviny a Guineu. Vezmeme to pěkně poctivě se vším všudy. Trasa povede přes státy Ghana, Pobřeží slonoviny, Libérie, Sierra Leone, Guinea, Guinea Bissau, Gambie a vypadá TAKTO. Na tuto výpravu navazuje Expedice západním pobřežím Sahary přes nejdelší minové pole na světě, přes „No Man´s Land“, napříč Saharou, drsnou Mauritánií a živelným Senegalem.

Co cestou uvidíš?

Zde je program expedice. Realita může dopadnout z mnoha důvodů dost jinak. Program je pouze orientační, časová náročnost jednotlivých úseků v něm bude hrát velkou roli (například průjezd hranic apod.) a bude se přizpůsobovat dané situaci. Musíš s tím počítat a nepropadnout trudnomyslnosti, pokud někde budeme čekat celý den. Ne nadarmo máme na celou expedici tři týdny.

1. - 21. den

Program doplníme a zkusíme okořenit o nejzajímavější místa, která budou po cestě. Je ale velmi důležité, abyste si uvědomovali, že toto není standardní výprava. Hlavním cílem je projet za jakýchkoliv okolností trasu po ose Accra - Banjul. Vše tomu bude naprosto podřízené a cokoliv uvidíme navíc než výhled z okýnka naší T4, je bonus. Je k tomu třeba tak přistupovat již při podání nezávazné přihlášky. Chceme, abyste měli jasnou představu, co od této expedice očekávat. Jedná se o objevitelský roadtrip s obrovskou mírou nejistoty. Někomu těchto pár předešlých vět vystavuje stopku, někdo ovšem zbystří uši a ví, že tohle je přesně to, co hledá! ZDE nalezneš plánovanou trasu.


Ghana
Noé - Accra


Côte d'Ivoire
Noé - Abidjan -  Yamasukro - Danané 


Libérie
Man - Sanniguellie - Ganta - Monrovia - Robertsport 


Sierra Leone
Fairo - Bo - Tokeh beach - Freetown - Waterloo - Kambnia - Conakry 


Guinea + Guinea Bissau
Conakry - Mamou - Labé - Koundara - Gabu - Bissau - Ingore - Sao Domingo


Senegal + Gambie
Sao Domingos - Ziguinchor - Banjul


ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Žert

Neúnavný posluchač
nezastavitelný vypravěč
šprýmař
pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky, všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Cena expedice se skládá ze dvou částí:

        1) Fixní cena za účast 29 990 Kč = Mimořádný členský příspěvek - viz shrnutí níže "Co je v ceně"

        2) Náklady, které budeš platit na místě = "Co není v ceně" - Náklady na tuto expedici jdou velmi těžce odhadnout, a proto se budeme na společné náklady v průběhu expedice skládat. Jedná se hlavně o ubytování, palivo, místní permity za vozidlo a další nenadálé výdaje na cestě. Na konci výpravy to spravedlivě podělíme počtem účastníků a to každý zaplatíme. Na jaře 2023 to vyšlo na cca 10 000 Kč na osobu.

Co je v ceně

 • Koupě expedičního vozu. Jeho kompletní revize a příprava na cestu. Potřebné úpravy, přepis na průvodce atd.
 • Opravy vozidla během cesty a riziko spojené s vozidlem
 • Carnet de passage pro vozidlo, zařízený předem v ČR
 • Pojištění vozidla - ECOWAS
 • Doprava auta z ČR do Ghany (jen pro představu - je to 10 000 km). Tato část již proběhla.
 • Placené parkování auta v Ghaně po dobu sedmi měsíců
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům = Jan Žert
 • Práce má a mých kolegů, včetně pracně získaného know-how
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy, nářadí do vozidla atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Všechny společné náklady. Viz variabilní složka ceny = ubytování, společná část na palivo, úplatky atd. (minule cca 10 000 Kč / osoba)
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Letecká doprava (cca 15 000- 20 000 Kč)
 • Víza (cca 10 000 Kč)
 • Vstupy do NP a rezervací

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Víkendovky s účastníky kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?