15 990
letenka cca 6500 Kč
více

Gruzie - Zapomenuté Tusheti

Zapomeň na Svanetii a Kazbek - míříme do zapomenutého regionu Tusheti, kde ve stínu Velkého Kavkazu stale přežívají staré zvyky a styl života!

Expedice #959
12 dnů22. 9. - 3. 10. 2023
AsieGruzie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Expedition Club opět vyráží do Gruzie! Jak už je ale naším dobrým zvykem, chceme se vyhnout profláklým místům, kde hlava na hlavě fotí stále stejnou památku. Takže zapomeň na Svanetii a Kazbek - míříme do zapomenutého regionu Tusheti, kde ve stínu Velkého Kavkazu stale přežívají staré zvyky a styl života. Horské vesnice odlehlých regionů jsou dodnes izolovány od davu turistů. Jenom dostat se do nich je samo o sobě dobrodružství. Znamená to často celodenní jízdu v offroadu na cestách ze kterých zatrne i ostříleným dobrodruhům. Přičti k tomu temperament místních řidičů a víš, že je na co se těšit. Místní obyvatelé v horských vesnicích tráví pouze letní měsíce, než všechny komunikace zapadají sněhem. Přetrvává tu ona pověstná gruzinská pohostinnost, takže si připrav alespoň pár minutový proslov před přípitkem v libovolném jazyce, abys dal najevo jak si jí vážíš :)


Podnikneme tu čtyřdenní trek v zařízlých údolích a na hřebenech hor na úpatí čtyřtisícových velikánů Kavkazu táhnoucích se po hranici s Ruskem. Na jeho konci nás čeká vesnice Omalo, malé centrum života v divočině, kde náklad z batohů přeložíme na hřbety koní, vyhoupneme se do sedel a vyrazíme další tři dny poznávat místní krajinu stejným stylem, jako místní patevci dobytka. Na hřbetech koní strávíme tři dny a naučíš se nejenom jezdit, ale také se o koně starat večer před tím, než si postavíš stan a ráno, než si uvaříš snídani.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s 15-ti kilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

V koňském sedle

Nikdy jsi neseděl(a) na koni? Vůbec to nevadí! Nečeká tě totiž rodeo, ale spíš jiná perspektiva. Jízdu na koni se naučíš rychle a celé tři dny s námi bude místní guide, který ti se vším pomůže. Průvodce Standa zvládl na koni projet celé Mongolsko a i když nemůžu říct, že nikdy nespadl, můžeš se na něj také spolehnout.


Projet kousek hor na koňském hřbetu je krásným nahlédnutím do tradičního života gruzinců, kteří se na tato zvířata spoléhají v každodenním životě dodnes. Podobně jako pastevci dobytka, kteří na koních stráví celé léto tak projdeme místní údolí a hřebeny. Alespoň si odpočineme od těžkých batohů na zádech! 

Bezpečnost

Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po horských cestách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. Největšími překážkami můžou být horské řeky, ale s jejich broděním už máme veliké zkušenosti. Budeme mít také dobře vybavenou lékárničku a satelitní zařízení Garmin inReach.

Víza a režim vstupu

Do Gruzie je nutné mít s sebou platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců. Doporučujeme mít s sebou alespoň 2 doklady pro případ ztráty.

Doprava

Letecky do Tbilisi (letenka není v ceně výpravy) a odtud offroadovými jeepy do hor národního parku Tusheti. Jak cesta tam, tak zpět bude dobrodružstvím sama o sobě, ale alespoň je pak o čem vyprávět! 

Ubytování

V horách budeme spát ve stanu a vše si poneseme. na zádech. Stejně tak na treku v koňském sedle tě čeká spaní ve stanu, jen s koněm přivázaným k jednomu z kolíků :) Celkem 3x přespíme v místním guesthousu a na závěr ještě 2 noci v teple v Tbilisi.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na webu ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z Prahy, nebo Vídně do Tbilisi.

2. den

Celodenní přesun k národnímu parku Tusheti do vesnice Khakmati. Mezi známími Gruzinskými Koškami - kamenými věžemi, které vznikaly jako opevněná obydlí v severních regionech Gruzie si ještě dáme poslední chačapuri na cestu a vyrazíme s batohy na zádech do zařízlých údolí Velkého Kavkazu. Spaní ve stanu.

3. - 6. den

Čtyřdenní trek národním parkem Tusheti po hřebenech Velkého Kavkazu. Tusheti je nejenom historicky, ale i dnes izolovaným místem, kde nadále přežívají staré tradice a divokost přírody. Díky své odlehlosti odolává turistické pooularitě Gruzie. Místní obyvatelé tu stále vyrážejí na koních do hor, kde s dobytkem tráví celou letní sezónu, než na podzim opustí drobné vesnice a stáhnou se na zimu do hor. Můžeš tu zažít tu pravou gruzinskou pohostinnost, dlouhé přípitky a přátelské tváře.


Samotný trek je také sám o sobě výzvou, ve stínu čtyřtisícových hor na hranici s Ruskem projdeme údolími i horskými sedly, které umí nachystat jedno dobrodružství za druhým. Za odměnu si v cíli dopřejeme odpočinek v pohodlném guesthousu v Omalu a nacpeme si vyhladovělá břicha chačapuri a kinkali.

7. - 9. den

Dokoupíme trochu zásob, protáhneme nohy a naložíme všechno živobytí na záda odolným horským koním, kteří nás budou provázet další tři dny. Chov koní a jejich využití má ve stínu Kavkazu ohromnou tradici a místní pastevci na ně spoléhají téměř ve všem. Ve společnosti místního guida si projedeme další kousek regionu Tusheti v koňském sedle. Celkem tak strávíme tři dny, za které se naučíš nejenom jezdit, ale budeš se muset o koně starat i večer jak se utáboříme a ráno, než se zase vyhoupneš do sedla. Poslední den se opět ubytujeme v guesthousu a zajdeme se ještě podívat na zříceninu pevnosti Keselo.

10. den

Přesun do Tbilisi. Samotná cesta nám zabere většinu dne a bude sama o sobě dobrodružstvím, klikatí se totiž v úzkých zářezech pod skálami a nad kaňony vyhloubené jarními povodněmi řek. Přičti si k tomu temperament místních řidičů a můžeš se těšit na zážitek srovnatelný s přejezdy himalájských sedel. Nemusíš se ale bát, nehody se tu často nestávají a posilníme se místní pálenkou, ať nám drží nervy.

11. den

Celodenní prohlídka města. Moderní architektura se tu tvrdě mísí se starou zástavbou, takže si můžeme užít jak supermoderní mrakodrapy, tak staré lázně a bleší trhy na ulicích. Večer oslavíme konec výpravy v některé z místních hospod.

12. den

Odlet domů do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron klubovny
otec klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v Gruzii (5x v místním guesthousu)
 • Kompletní doprava na místě, včetně pronájmu offroadových jeepů s řidičem na cestu do NP Tusheti a zpět.
 • Služby místního guida během 3 dní na treku s koňmi
 • Průvodcovské služby 
 • Společná výbava (lano, expediční lékárnička, satelitní zařízní)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práce mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • CK DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Zapůjčení koně na třídenní trek (cca 200 GEL)
 • Letenka
 • Individuální pojištění
 • Případně vstupy do památek

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.